Chcem investovať
Otec hodnotového investovania – Benjamin Graham
26. 09. 2017 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

INVESTORSKÉ IKONY – 2. časť

Zakladateľa hodnotového investovania Benjamina Grahama preslávilo najmä dlhoročné tútorstvo ďalšej investorskej ikony – Warrena Buffetta. Trochu nespravodlivo však zostávajú v pozadí jeho investorské aktivity, inovatívny spôsob analýzy a investovania. Aktuálne sú dodnes jeho „biblie“ investorov. Knihy Inteligentný investor a Analýza cenných papierov sú povinným čítaním pre každého, kto to s investovaním na finančných trhoch myslí vážne.

Z poslíčka partner spoločnosti

Aj keď sa  Benjamin Graham narodil do chudobných pomerov v roku 1894, vynikal v štúdiu a aj v práci. Hoci sa narodil v Londýne, jeho osud je spojený najmä s USA. Po štúdiu na Kolumbijskej univerzite okamžite nastúpil do zabehnutej firmy Newburger, Henderson & Loeb na Wall Street. Z pozície poslíčka sa postupne vypracoval až na partnera spoločnosti.

So spoločníkom Jeromom Newmanom založili Graham-Newman Corporation, avšak začiatok ich investičných aktivít poznamenal krach akciového trhu v roku 1929. Pokles klientskych aktív o vyše 80 % sa stal pre Grahama mementom a zároveň ho primäl k vytvoreniu prelomového diela Analýzy cenných papierov (1934). V jeho prípade však nezostalo len pri spisovateľských aktivitách. Svoju pečať zanechal aj v americkom Zákone o cenných papieroch z roku 1933, nazývanom aj „Zákon o pravde v cenných papieroch“. Právna úprava uložila emitentom cenných papierov povinnosť uverejňovať finančné výkazy overené nezávislými odborníkmi, čo prialo filozofii Otca hodnotového investovania – Benjamina Grahama.

Bezpečné investovanie

Svojou investorskou filozofiou dlhodobo porážal akciové indexy o viac ako 2,5 % ročne, a to pri minimálnych rizikách. B. Graham dosahoval výkonnosť dvomi metódami – mapovaním psychológie trhu a disciplinovaným dodržiavaním investičných pravidiel. Tieto postupy zosumarizoval v druhej knihe pod názvom Inteligentný investor.

K trhu, ako tvrdil, treba pristupovať ako k obchodnému partnerovi, ktorý denne ponúka predaj alebo kúpu akcií. Niekedy sú ich ceny primerané, inokedy príliš nízke, či vysoké. Investor sa každý deň môže rozhodnúť, či vstúpi alebo nevstúpi na trh. Vstúpiť by však mal len vtedy, keď cena jeho investičného záujmu je dostatočne nízka oproti jeho hodnote. Dostatočný rozdiel medzi cenou a hodnotou vytvára základ na „bezpečnostný vankúš“, ktorý tvorí podstatu jeho investovania.

Čakanie na príležitosť

Graham priniesol nový pohľad na určenie hodnoty firmy. Používal fundamentálnu analýzu spoločnosti, pričom hľadal firmy s nízkym dlhom, nadpriemernou ziskovou maržou a spoľahlivým tokom hotovosti. Ak bol vo svojom prieskume úspešný, trpezlivo čakal na svoju príležitosť kúpiť lacno a následne draho predať. Trh mu – vďaka nesprávnemu oceneniu akcií – často ponúkal dostatok možností na dosiahnutie požadovanej ceny s dostatočným „bezpečnostným vankúšom“.

„Dekan z Wall Street“, ako Grahama prezývali, často tvrdil, že dosiahnuť uspokojivý investičný výsledok je oveľa ľahšie, ako si ľudia predstavujú. Avšak prepracovať sa k vynikajúcemu výsledku je oveľa ťažšie, ako to vyzerá na prvý pohľad. Jeho nasledovníci, investorské ikony, Warren Buffett, Irving Kahn, Walter Schloss, či Bill Ruane, už mohli Grahamove poznatky zhodnotiť a aj vďaka nim dosiahnuť závratné investorské úspechy.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.