Chcem investovať
FED vracia decembrové zvýšenie na stôl
29. 10. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Streda už priniesla vzrušenie na trhy. Vyhlásenie FEDu po pravidelnom zasadaní ako kľúčová udalosť investorov prekvapilo značne jastrabím tónom.

  • Vyhlásenie FEDu bolo jastrabejšie, ako trh očakával.
  • Zvýšenie sadzieb v decembri je naspäť na stole (48%-ná pravdepodobnosť).
  • Dolár posilnil na 3-mesačné maximum.
  • Ropa so ziskom 6,3%.
  • Zlato stratilo skoro 1%.
  • Akcie dokázali otriasť FED a zavreli so ziskami nad 1%.
  • Výnosy dlhopisov rástli oceňujúc skoršie zvýšenie.
  • Americká Snemovňa odvracia technický bankrot USA.
  • Výsledková sezóna naďalej ponúka zmiešaný obraz.
  • Švédi rozširujú QE.
  • Dnes európske inflačné čísla, ekonomická dôvera, americké HDP a výsledky firiem.

Zasadanie FEDu nemalo priniesť prekvapenia. Skutočnosť však bola opačná. Centrálna banka síce v súlade s očakávaniami nezvýšila sadzby, ani inak nezmenila politiku, no i tak jej vyhlásenie po ukončení stretnutia zastihlo investorov. FED napriek jasným známkam spomaľovania americkej ekonomiky od predchádzajúceho zasadania pohľad na vývoj kritických oblastí hospodárstva nezmenil.

Slovník obsahoval tri kľúčové zmeny. Komisia pre menovú politiku vyhodila spojenie, že svetový vývoj môže ohroziť domáci rast a tlmiť infláciu. V preklade to znamená, že sa menej obáva o dopady problémov rozvíjajúcich sa ekonomík a trhových turbulencií na domáce hospodárstvo. Rovnako sa centrálni bankári pevnejšie posunuli k prípadnému decembrovému zvýšeniu vyjadrením: „Pri posudzovaní vhodnosti zvýšenia sadzieb na ďalšom stretnutí komisia prehodnotí progres k dosiahnutiu cieľov plnej zamestnanosti a 2%-nej inflácie realizovaný i očakávaný.“ Hlavne priame spomenutie ďalšieho zasadania ako možného exaktného termínu prvýkrát tohto roku trhy prekvapilo. Na druhej strane však vyhlásenie obsahuje i zmienku o spomalení rastu pracovných pozícií reflektujúcu slabší septembrový report zamestnanosti. Komisia naďalej očakáva, že aj miernejší ekonomický rast povedie k tvorbe pracovných miest a následnému rastu miezd prinášajúcemu inflačné tlaky.

Trhy samozrejme reagovali. Očakávania utesnenia narástli. V prípade decembra pravdepodobnosť odvodená od futures kontraktov na sadzby FEDu narástla na aktuálnych 48% z 34% pred včerajším vyhlásením. Trhy dnes oceňujú šance vyšších sadzieb v marci na 70,5%. Reagovali samozrejme dlhopisy výraznejším nárastom úročenia, a to hlavne kratšie splatnosti citlivejšie na sadzby. Dolár výraznejšie posilnil. Voči euru poskočil o 1,1% na 3-mesačné maximum. Spotová cena zlata padla o 0,9%. Akcie paradoxne dokázali vymazať okamžité straty po zverejnení vyhlásenia a obchodovanie ukončili na denných a nových viac ako 2-mesačných maximách so ziskami hlavných indexov cez percento. Reakcia je trochu prekvapivá a ťažko odhadovať, čo viedlo investorov k nákupom. Dôvodmi môžu byť opätovné opadnutie neistoty, premietnutie zvýšenia už v cenách, prípadne vyvrátenie obáv o slabosť ekonomiky. Ochota FEDu zvýšiť sadzby je signálom dôvery v ekonomický rast. O všetkých troch faktoroch máme pochybnosti a sme názoru, že rely stála na veľmi roztrasených nohách.

FED tak opäť zráža trhovú holubičiu náladu. Napriek opätovnému zvýšeniu pravdepodobnosti utesnenia v decembri sme názoru, že FED úroky nezdvihne. Situácia na trhu je opäť 50:50, čo bude najbližší mesiac znervózňovať investorov. Neistota je najväčší nepriateľ trhov. Ďalším záverom včerajšieho zasadania je nárast citlivosti trhov na dáta v najbližších týždňoch, pretože tie určia, či FED bude konať. Sme názoru, že americká ekonomika bude ďalej vysielať signály spomaľovania, keďže svetové spoločnosti naďalej redukujú výdavky a investície. Opatrnosť v ekonomike pretrváva a sme svedkami príjmovej recesie v tomto roku. FED by veľmi chcel zvýšiť sadzby, to je nepopierateľné. No asi nebude stále schopný.

Centrálna banka tak napríklad výrazne zvyšuje význam dnešného prvého čítania rastu HDP v treťom kvartáli. Okrem toho USA zverejnia nedokončené predaje domov a týždenné žiadosti o podporu. Európa zverejňuje dôležité inflačné čísla. Španielska deflácia podľa odhadu v októbri spomalila na -0,7% z -0,9%. Lepšie zatiaľ vyzerá podľa regionálnych hodnôt aj nemecká inflácia, čo mierne berie vietor z plachiet rozšíreniu kvantitatívneho uvoľňovania ECB v decembri. Rovnako včerajší FED znižuje jeho potrebu oslabením eura, čím vykonal časť práce európskej menovej autority. Nemecká nezamestnanosť mierne poklesla v októbri. Ešte očakávame ekonomickú dôveru Európskej komisie.

Silné zisky včera zaznamenala ropa (americká WTI +6,3%). Zverejnené zásoby v minulom týždni opäť narástli piatykrát v rade. Rast bol však pomalší oproti očakávaniam i predchádzajúcim týždňom. Produkcia ropy tiež vzrástla. Výraznejší pokles zásob však zaznamenali ropné produkty. Silné zisky neboli natoľko podporené zmiešanými fundamentmi, preto ich pripisujeme hlavne zatváraniu short pozícií pred FEDom a ukončením čínskeho zjazdu vládnucej strany.

Inde vo svete tiež rezonovali správy menovej politiky. Očakávania zníženia sadzieb vzrástli v Austrálii a Švédi rozšírili program nákupov dlhopisov. Za ostatný týždeň sme tak dostali až štyri uvoľnenia alebo signály uvoľnenia politiky (ECB a Čína ešte). Americká Snemovňa reprezentantov schválila návrh rozpočtového zákona obsahujúceho i zvýšenie dlhového stropu. Akútne riziko technického bankrotu tak odpadá. Senátom by mala legislatíva prejsť jednoduchšie a rovnako ju bez námietok podpíše prezident Obama.

Ázia sa dnes ráno samozrejme neteší z jastrabieho FEDu. Väčšina indexov je červená, no straty sú dosť limitované. Čínske akcie sú dokonca zelené a japonské nezmenené. Krajina vychádzajúceho slnka prekvapivo reportovala lepšie čísla priemyselu. V kombinácii s FEDom tak znižuje očakávania rozšírenia stimulov na zajtrajšom zasadaní Bank of Japan. Zdá sa, že Čína bude cieliť rast ekonomiky 6,5% v najbližších rokoch, čo je nad najpesimistickejšími očakávaniami. Európa sa tiež obchoduje ráno v stratách, čo už viac zodpovedá záverom stretnutia americkej centrálnej banky. Negatívne otvorenie nateraz indikujú i futuresy na americké indexy. Euro, zlato i dlhopisy mierne korigujú včerajšie straty.

Okrem už spomínaných dát pokračuje výsledková sezóna 48 reportmi v rámci indexu S&P 500 a 35 indexu Stoxx 600. V Európe vyzdvihujeme spoločnosti ako Shell, Nokia, Alcatel, Santander, Barclays, Deutsche Bank, Fresenius, Air France, Bayer, Lufthansa, Sanofi, Total, Cap Gemini, Eni, Novo Nordisk a iné. V USA zasa Goodyear, ConocoPhillips, MasterCard, Altria alebo Starbucks.