Chcem investovať
Komodity opäť na nových minimách
13. 11. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Prepady komodít priviali vo štvrtok na trhy rizikovú averziu.

  • Akcie na 3-týždňových minimách so stratami okolo 1,5%.
  • Stiahnuté prepadmi komodít.
  • Ropa na 2,5-mesačnom minime, meď a zlato na 6-ročnom.
  • Deflačné tlaky a obavy o silu svetovej ekonomiky sa vracajú.
  • FED plánuje zvýšiť sadzby do veľmi náročného prostredia.
  • Korekcia má stále priestor v najbližších týždňoch.
  • Piatok bude hlavne o dátach, kalendár ponúka najplnší deň.

Podľa našich predpokladov z úvodu týždňa jeho záver priniesol rozhýbanie trhov. A rovnako sme správne očakávali, že pohyb bude smerom dole. Už niekoľko týždňov v denných komentároch signalizujeme, že silná októbrová rely nebude udržateľná a akcie musia korigovať. Fundament sa od augustových prudkých prepadov podľa nášho názoru príliš nezmenil a zvyšovanie sadzieb do spomaľovania svetovej ekonomiky, ziskovej recesie a deflačných tlakov vo svete nie je pozitívnou správou. Kreditné trhy akciovú rely nepotvrdili a signalizovali, že nie je všetko v poriadku alebo napravené.

Včera sme tak boli svedkami charakteru obchodovania z tohto leta. Dolár posilňujúci v uplynulých dňoch od zverejnenia silnej tvorby pracovných miest v USA si opäť začal pýtať svoju daň v komoditnom spektre. Ceny viacerých komodít zatvárajúcich vo štvrtok na nových minimách následne so sebou stiahli aj ostatné aktíva. Kombinácia súčasných faktorov pre trhy nerastných surovín pôsobí ako dokonalá búrka. Problémom nie je len očakávané utesnenie politiky FEDu a následná sila dolára, ale stále viac aj nerovnováha medzi ponukou a dopytom. Ponuka viacerých komodít je historicky rekordná. Jej redukcia doposiaľ prebieha zanedbateľným tempom. Navyše je zrejmé, že dopyt spomaľuje podstatne rýchlejšie.

Najlepším dôkazom týchto tvrdení bola včera ropa. Jej zásoby v USA narástli siedmy týždeň v rade a budovanie bolo pomerne vysoké na úrovni 4,2 mil. barelov. Ani prepadnuté ceny stále nie sú schopné významnejšie ovplyvniť jej produkciu za Atlantikom, ktorá rástla tretí týždeň v rade a pod vrcholom z apríla ostáva o pár tisíc barelov denne. Report obsahoval i povzbudzujúce správy ako rastúci dopyt v dôsledku vyššej rafinérskej aktivity alebo pokles zásob benzínu, či rast jeho dopytu. Ani to však nestačilo a ropa zavrela na novom minime od konca augusta. OPEC zvýšil v tomto roku produkciu už o 2,5 mil. barelov denne, kým rast dopytu sa odhaduje na 1,6 mil. barelov za deň.

A ropa ťahala so sebou aj iné komodity. Meď padla na najnižšiu úroveň od polovice roka 2009. Zlato zavrelo na viac ako 5-ročnom minime. Jeho cenám nepomohlo ani oslabenie dolára a kvartálny report World Gold Council, podľa ktorého dopyt po fyzickom zlate vzrástol počas troch mesiacov od júla do septembra medziročne o 8%. Záujem o prúty a mince bol vyšší vo všetkých kľúčových regiónoch.

Investori pozornosť sústredili na prejavy plejády centrálnych bankárov. O slovách európskeho šéfa Draghiho sme už písali včera v dennom komentári. V USA sa predstavila veľká časť elity menovej komisie. Ich prejavy očakávania zvýšenia sadzieb nezmenili. Odhodlanie utesniť politiku na decembrovom zasadaní bolo opäť zopakované, i keď sme u niektorých členov pozorovali vyššiu opatrnosť oproti predchádzajúcim prejavom. Znepokojenie nad silným dolárom prejavila dvojka FEDu Stanley Fisher, no ani to nezmenilo jeho prikláňanie sa k zvýšeniu. Tradičná holubica Evans by ako jediný počkal s utesnením skrz nízku infláciu. Samotná šéfka Yellenová sa nevenovala menovej politike a jej výhľadu, čo niektorých investorov sklamalo. Ostatní členovia ako Bullard, Dudley alebo Lacker potvrdili považovanie súčasných podmienok za vhodných pre normalizáciu politiky.

Dolár napriek tomu prekvapivo oslabil. Išlo však pravdepodobne len o korekciu predchádzajúcich silných ziskov. Obchodníci našli ospravedlnenie v mierne opatrnejšom prejave Draghiho a v obídení komentovania politiky Yellenovou. Jeho poklesu nezabránil ani report počtu otvorených neobsadených pracovných pozícií v USA za september, ktorý narástol.

Dnes si na záver týždňa nevydýchneme. Zhustne ekonomický kalendár na čele s prvým odhadom rastu HDP eurozóny v treťom štvrťroku. Menová únia zverejní aj obchodnú bilanciu, Španieli infláciu a Francúzi tvorbu miest. USA ponúknu najdôležitejší údaj tohto týždňa v podobe októbrových maloobchodných predajov, ale aj ďalšie inflačné čísla (producentská inflácia), vývoj zásob v ekonomike a spotrebiteľskú dôveru podľa Michiganskej univerzity. Včerajší zástup členov FEDu dnes doplní Loretta Mesterová. Medzinárodná energetická agentúra zverejní v Paríži mesačný report ropných trhov.

Ázia v piatok nasleduje vývoj západných trhov, no Európa vysiela nateraz známky stabilizácie. Podľa nášho názoru korekcia ešte nepovedala posledné slovo a určite vidíme väčší priestor pre pokles trhov ako ich rast v najbližších týždňoch. Kredit vedie akcie. High-yieldové dlhopisy naďalej prudko padajú a ázijské CDS rastú. Tieto dva hlavné indikátory nás viedli k očakávaniu opätovného poklesu akcií. Deflačné tlaky sa zvyšujú a vyzerá to tak, že trhy si čoskoro zasa vypýtajú nezvýšenie sadzieb v USA. Kým sa dlhopisové a komoditné trhy nezastabilizujú, akcie veľmi ťažko porastú.