Chcem investovať
Nezamestnanosť na úrovni 5% uvoľňuje cestu FEDu
07. 12. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Čísla nezamestnanosti v piatok potvrdili silu americkej ekonomiky.

  • Americké indexy v 2% ziskoch v piatok
  • Silné čísla zamestnanosti uvoľňujú cestu na zvýšenie sadzieb
  • Prieskumy ISM poklesli, služby však ostávajú v pozitívnom teritóriu
  • Rizikové dlhopisy pozitívne prekvapili a uzavreli týždeň v zisku
  • Ropa pokračovala v poklese kvôli rozhodnutiu OPECu o udržaní levelu produkcie

Americká ekonomika pridala v novembri 211 000 pracovných miest, pričom najsilnejší bol stavebný sektor a sektor služieb. Dokázali tak viac ako vyvážiť straty z výrobného a ťažobného sektora. Priemerná hodinová mzda stúpla 0,2%, pričom za posledných 12 mesiacov je hore 2,3%. Nezamestnanosť sa udržala na 5%, podobne ako minulý mesiac.

Išlo o posledné dôležité číslo pred mítingom FEDu 15. – 16. decembra, na ktorom sa rozhodne o sadzbách. Napriek tomu, že Yellenová počas prejavu uviedla, že neprikladajú význam žiadnemu konkrétnemu číslu, piatkový report uvoľnil cestu pre zvýšenie. Trhy dnes už očakávajú sadzby medzi 0,25 – 0,5% so 78% pravdepodobnosťou. Prípadný rast by mohol ohroziť akciové trhy, ktoré sú stále blízko historických maxím.

Prieskum výroby ISM počas týždňa klesol na 48,6, čo je najnižšia hodnota od roku 2012. V minulosti, keď sa toto číslo objavilo pod 50 (naznačuje recesiu), FED väčšinou znižoval sadzby. ISM služieb, ktoré predstavuje 88% ekonomiky, však ostáva silné na 55,9, čo je možným dôvodom dôvery centrálnej banky v silu súčasného hospodárstva. Predaje áut sa blížia k historickým rekordom, stavebné výdavky stúpli v októbri medziročne o 13%, naznačujúc, že problémy sa zatiaľ týkajú výrobného sektora.

Ceny producentov opäť poklesli, čo prináša negatívne správy. Z veľkej časti za tým stoja padajúce ceny komodít, ale aj bez nich došlo v októbri iba k 0,4% medziročnému rastu, čo je nižšie než v uplynulých mesiacoch.

Akcie uzavreli týždeň v miernom pluse s 2% ziskom v piatok. Najlepšími sektormi boli technologický a spotrebné tovary, ktoré ako jediné skončili v čiernych číslach. Rizikové dlhopisy naopak mierne poskočili, čo bolo po týždňoch značných poklesov pozitívnym prekvapením.

Stretnutie OPECu sa v piatok skončilo podobne ako minulé 3 roky. Dôvodom sú nezhody medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Napriek nadbytočnej ponuke sa organizácia rozhodla ponechať produkciu na 30 miliónoch barelov denne. Podľa odhadov je to  o 0,5 – 2 milióny viac než súčasný dopyt. Cena ropy tak ostáva na minimách tohto roka, a nie je už ďaleko od nízkych hodnôt z 2008 – 2009. Zlato v piatok stúplo spolu s ostatnými kovmi a odrazilo sa od 5-ročných miním zo štvrtka.

Brazílska ekonomika poklesla v treťom kvartáli o 4,5% medziročne, za čím stojí hlavne slabá spotreba a nízke investície. Naopak India posilnila o 7,4% v rovnakom období, pričom centrálna banka ponechala sadzby na 6,75%. HDP v Poľsku stúplo o 3,5%, čo z našich susedov robí jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe.

Medzinárodný menový fond zahrnul čínsky yuan do koša rezervných mien SDR. Bude predstavovať 10,92%, čo je tretia najväčšia váha po dolári a eure. Zatiaľ čo tento krok nie je až tak významný z hľadiska priameho dopytu po mene, môže spôsobiť nepriame zvýšenie alokácie investorov do yuanu.