Chcem investovať
Obavy o svetový rast pretrvávajú
21. 09. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Ponechanie sadzieb FEDu nezmenených vyvolalo vo svete viac obáv a neistoty, ako centrálna banka dúfala. Aspoň nateraz. Svetové trhy v piatok, deň po zverejnení rozhodnutia, zaknihovali výraznejšie straty. Dôvody zodpovedajú očakávaniam. V prvom rade menová autorita svojou nečinnosťou ponechala na trhoch neistotu ohľadom vývoja budúcej politiky, teda nervozitu budeme zažívať pred každým najbližším zasadaním centrálnej banky. Prvé bude hneď o mesiac. V druhom rade nezvýšenie sadzieb FEDom pod vplyvom vývoja za hranicami umocňuje obavy investorov o stav svetovej ekonomiky. Rozhodnutie potvrdzuje závažnosť situácie a vyvoláva otázky, či ešte niečo nevieme, čo FED vie. Rovnako netreba zabúdať na iné faktory, ktoré budú trhy držať v strehu do konca roka. Okrem pomalšieho svetového hospodárstva a nejasnej menovej politiky FEDu ide o kreditné riziká rozvíjajúcich sa ekonomík súvisiace so silným dolárom, podobné riziká komoditných odvetví, chýbajúce financovania vládnych agentúr a blížiace sa dosiahnutie dlhového stropu v USA, či výsledková sezóna.

Očakávaná rely v prípade nezmenených sadzieb tak trvala len hodinu, čo je určite menej, ako by sme predpokladali. Väčšina indexov v piatok stratila viac ako percento a pol. Z rizikovej averzie profitoval dolár a americké dlhopisy. V dôsledku nižších sadzieb sa darilo aj dlhopisom na starom kontinente, ktoré si rovnako pripísali silné zisky. Záver týždňa tak priniesol typický rizikovo averzný obchod, kedy investori nakupovali bezpečné prístavy. Silné výpredaje pocítila i ropa, rovnako z dôvodov obáv o svetový rast. V komoditnom spektre sa naďalej podľa očakávaní darilo zlatu.

Stále sme však názoru, že nulové úročenie pomôže rizikovým aktívam a bude nasledovať menší rast. Riziká však do konca roka opätovne stúpnu, či už to bude zavinené FEDom, Čínou, americkým kongresom alebo výsledkami spoločností.

Cez víkend v Grécku prebehli druhé parlamentné voľby v tomto roku. Riskovanie premiéra Tsiprasa sa oplatilo a vláda sa oproti januárovým voľbám nemení. Premiérova strana Syriza získala 35,5% hlasov, čo je však opäť nepostačuje na väčšinu v parlamente. Koalíciu tak rovnako vytvorí s predchádzajúcim partnerom Nezávislými Grékmi. Výsledku určite pomohla najnižšia účasť minimálne od roku 1990. K urnám sa dostavilo len 56% oprávnených voličov. Svoj cieľ teda splnil. Moc si Tsipras ponechal, podarilo sa mu zbaviť najradikálnejších poslancov a rovnako pozmaniť zloženie vlády. Dúfali sme v silnejšie zisky opozičných strán, no výsledok volieb je v zásade pozitívny. Odstraňuje politickú neistotu a riziko. Vláda by mohla byť stabilná a pokračovať v trende nastolenom cez leto, teda spolupráci s veriteľmi a prijímaním podmienok tretej pomoci Grécka.

Dnes sa trhy budú naďalej spamätávať z rozhodnutia FEDu. Ázia ráno nasleduje záver minulého týždňa na Wall Street, teda väčšina indexov sa obchoduje v červených číslach. Výnimku tvoria čínske akcie. Obchodovanie na ďalekom východe ovplyvňujú trojdňové sviatky v Japonsku, ktoré sa dnes podpisujú pod likviditu. Európske akcie otvárajú rovnako v miernych stratách, no v úvode dňa je cítiť snahu o zmazávanie strát a nákupy. Dlhopisy mierne strácajú. Darí sa však rope, ktorá reaguje na ďalší pokles vrtov zverejnený v piatok spoločnosťou Baker Hughes.

Kalendár dnes obsahuje zverejnenie predaja domov v USA, nemeckú producentskú infláciu a španielsku obchodnú bilanciu. Okrem toho prejav bude mať šéf atlantského FEDu Dennis Lockhart, ktorý bol jediným nesúhlasiacim so štvrtkovým rozhodnutím centrálnej banky. V Európe rečnia dvaja centrálni bankári Ewald Nowotny a Peter Praet.