Chcem investovať
Rast čínskeho priemyslu ďalej spomaľuje a trhy sa opäť prepadajú
12. 08. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Utorkové obchodovanie bolo celý deň ovplyvnené raňajším rozhodnutím čínskej centrálnej banky oslabiť čínsky juan až o 1,8%. Nielenže šlo o krok nečakaný, najmä keď uvážime, že v posledných rokoch Čína nechávala svoju menu pravidelne práve naopak posilňovať, ale tiež šlo o ukážku strachu čínskeho vedenia z výrazne spomaľujúceho rastu miestnej ekonomiky. Tento krok prekvapil investorov po celom svete a okrem akciových indexov a juanu sa začali masívne prepadať aj komoditné trhy a meny rozvíjajúcich sa krajín, najmä komoditných producentov. Najmä ropa sa ocitla pod významným tlakom, keďže okrem strachu zo spomaľovania čínskej ekonomiky tlačil jej cenu nižšie i posilňujúci dolár.

Trhom v Európe včera nepomohli ani zverejňované hodnoty nemeckého indexu ZEW, ktoré ešte dodatočne podporili neistotu podnikateľov z aktuálneho ekonomického prostredia. V zámorí sa pre zmenu nezverejňovali žiadne významnejšie makrodáta, ktoré by dokázali zvrátiť trhový trend a aj preto došlo k prepadom i na miestnych indexoch. Poklesy západných trhov súvisia najmä s nepriaznivým vývojom kurzov, keďže Čína ako hlavný obchodný partner svojím neočakávaným krokom zdražela dovoz a naopak zlacnila vývoz, čím zvýšila cenovú konkurencieschopnosť tamojšej produkcie na svetových trhoch.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii bolo opäť významne ovplyvnené Čínou a trhy opäť skončili v červených číslach. Nadránom krajina zverjenila júlový vývoj priemyselnej produkcie a dosiahnutý rast 6% bol nielenže nižší ako minulý mesiac, ale aj ako všetky odhady analytikov. I z tohto dôvodu začína trh vidieť čoraz skeptickejšie cielený 7% rast HDP a po včerajšom precedentnom oslabení juanu sa naskytá investorom otázka, či to bola naozaj iba jednorazová záležitosť alebo nie. V nadväznosti samozrejme prakticky všetky ázijské trhy začali oslabovať, pričom japonský Nikkei uzavrel nižšie o 1,58% a čínsky Shanghai Composite sa nachádza priebežne v polpercentnej strate.

Napriek včerajším masívnym výpredajom sa dá očakávať aj dnes na trhoch v Európe či v zámorí pokračovanie výpredajovej nálady, nakoľko dnes zverejňované makrodáta nepatria medzi najsledovanejšie indikátory. Rovnako reportujúcich firiem je dnes výrazne pomenej, ako tomu bolo v posledných týždňoch, z tých významnejších možno spomenúť v Európe iba E.ON a v zámorí Alibabu a Cisco Systems. Či však budú mať reportované výsledky dostatočnú silu, aby dokázali prebiť aktuálny strach a neistotu šíriacu sa nad trhmi, je otázne.