Chcem investovať
Ropa sa stále tlačí pod 40 dolárov
20. 11. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Komodity, dolár a menové politiky stále dominujú trhom.

  • Akcie konsolidovali predchádzajúce zisky.
  • Ropa koketuje so 40 dolármi (americká WTI).
  • Vyvoláva naďalej vrásky centrálnym bankárom.
  • Rozšírenie stimulov v Európe sa stále stáva istejším po zápisnici z ostatného zasadania a početných prejavoch centrálnych bankárov.
  • V USA ekonómovia s istotou naopak očakávajú zvýšenie a pozornosť už presúvajú na budúcu trajektóriu cyklu utesňovania.
  • Trhy však stále prejavujú určitú mieru pochybností hlavne v súvislosti s cenami ropy.
  • Euro, zlato, aj dlhopisy včera so slušnými ziskami.
  • Čína naliala na trhy dodatočnú likviditu.
  • Citlivé indikátory kreditných trhov včera opäť výraznejšie zasvietili na červeno.
  • Ide o signál opäť redukovať expozíciu voči akciám.

Štvrtkové obchodovanie zostalo rozpačité po zverejnení zápisnice FEDu z októbrového zasadania. V princípe sa na trhových očakávaniach uvoľnenia menovej politiky v Európe a utesnenia v USA nič nemenilo. No jednotlivé triedy aktív sa vyvíjali proti týmto očakávaniam, čo môže súvisieť s knihovaním ziskov dlhodobých obchodov vsádzajúcich na divergenciu ekonomík a politík na dvoch brehoch Atlantiku.

Veľmi skloňovaným aktívom bola včera ropa. Tá stále koketuje s úrovňou 40 dolárov za barel v prípade americkej ľahkej WTI ropy. Nikto na trhu nepochybuje o veľmi slabom fundamente energetických trhov. Dilema sa však presúva na dôvody značného prebytku ponuky nad dopytom. Pokiaľ ide o jednoduchú nadponuku v dôsledku bridlicového a frakčného boomu, trhové princípy sa skoro vysporiadajú s nerovnováhou odpadnutím najneefektívnejšej ponuky a rastom dopytu v dôsledku nízkych cien. Do popredia však vystupujú aj obavy, že problémom môže byť aj dopyt, ktorý bude klesať, alebo klesá s ponukou, čo môže viesť k dlhodobejšiemu hľadaniu balansu.

Včera sa tak ropa stala centrom diskusie o menovej politike. Ropu veľmi často skloňovali európski centrálni bankári na októbrovom zasadaní podľa včera zverejnenej zápisnice. Viacerí z nich boli naklonení okamžitému uvoľneniu. Ako hlavné riziko stále vidia defláciu, ktorú nepopierateľne spôsobuje ropa. A práve diskusia, či ide až natoľko prechodný efekt alebo nie, zaujala najviac. Šéf ekonóm ECB Peter Praet uviedol, že nízke ceny ropy sa stále viac premietajú aj do jadrovej inflácie.

Investori sa tak včera utvrdili v dodatočné opatrenia ECB na decembrovom zasadaní, i keď ich forma je stále zdrojom otázok a nejasností. Napriek tomu včera euro celkom výrazne posilnilo voči doláru. To sa obracia opäť dnes ráno po prejave samotného šéfa ECB Maria Draghiho vo Frankfurte, v ktorom sa držal svojej konzistentnej rétoriky, že centrálna banka spraví viac. Doslova uviedol, že ECB spraví, čo musí, aby zvýšila infláciu. Euro sa tak dostáva dnes do polpercentných strát.

Ropa vyvolávala špekulácie aj v USA. Na trhu sa rozprávalo, že pokles a usadenie jej cien pod 40 dolárov za barel môže obmedziť diskusie o utesnení. Alebo všeobecne ich robí značne neopodstatnenými. Tento názor signalizujeme prakticky od začiatku roka. Práve tieto špekulácie mohli stáť za včerajším prudším oslabením dolára, rastom zlata, či dlhopisov. Pretože chýbali zásadnejšie správy z ekonomiky alebo prostredia FEDu, ktoré by mali holubičí charakter.

Zverejňované dáta boli lepšie ako očakávania. 270 tis. nových žiadostí o podporu v minulom týždni zodpovedá úrovniam pokrízových miním. Zlepšenie zaznamenal aj prieskum výroby v okolí Philadelphie a vedúce indikátory boli najvyššie od júna tohto roka.

Očakávania zvýšenia sadzieb podľa futures kontraktov sa nemenili. Pravdepodobnosť zostáva na 66%. Pravdou sa stáva, že silným argument pre FED dnes je prispôsobenie sa trhov zvýšeniu. Jeho signalizácia trvá už takú dlhú dobu, že by mala byť plne premietnutá v cenách aktív. Ako sme už písali tento týždeň, preto nás neprekvapí opačná reakcia citlivých tried aktív na samotné utesnenie, ako by učebnice predpokladali. Teda že budeme svedkami tradičného obchodu „kupuj klebety, predávaj skutočnosť“.

Viacerí komentátori FEDu však stále viac presúvajú pozornosť na nasledovnú trajektóriu úročenia po prvom utesnení. Medzi ekonómami a väčšinou novinárov sa berie decembrové zvýšenie ako hotová vec práve v dôsledku jeho plného premietnutia a za dôležitejšie považujú tempo cyklu utesňovania a časovanie druhého zvýšenia. Aj očakávania veľmi pozvoľnej cesty mohli včera stáť za brzdiacim sa dolárom a inými súvisiacimi aktívami.

Ak sa nič zásadné v ekonomike a na trhoch neudeje, možno počítať so sprísnením politiky. Veľkú pravdepodobnosť však má návrat volatility na trhy, pokračujúci pokles cien komodít a následne i trhov. Akcie včera zaznamenali síce len mierne straty v rámci konsolidácie po silných ziskoch v tomto týždni, no kreditné trhy zasa blikali na červeno. High-yield dlh v súvislosti s poklesom ropy padol na takmer dvojmesačné minimá (o 1%) a rozširovali sa i spready medzi bondmi firiem s ratingom v investičnom pásme a vládnymi dlhopismi. Pre nás to je opäť signál redukovať long pozície v akciách.

Akcie včera ešte stratili skôr v dôsledku komodít a individuálnych korporátnych správ. Jeden z najväčších zdravotných poisťovateľov UnitedHealth znížil výhľad zisku a naznačil možné opustenie poskytovania zdravotného poistenia cez burzy tzv. Obamacare, čo je silným úderom pre dosluhujúceho prezidenta. Najhorším sektorom tak bolo zdravotníctvo, nasledované producentmi komodít a energetickými firmami.

Čína včera prišla s menšou podporou finančných trhov. Do lokálnych bánk naliala cez krátkodobý program dodatočnú likviditu a znížila základné sadzby tohto programu o 50 bodov.

Dnes ráno sa trhy hľadajú, pokračujú vo včerajšej konsolidácii. Ázijské parkety sú prevažne zelené a tiež prvýkrát zásadnejšie preukazujú stotožnenie so zvýšením sadzieb v USA. Doposiaľ ho považovali za svoj omen. Európske indexy sa obchodujú rozmanito no prevažne v stratách od nuly po -1%. Komodity a dlhopisy sú v malých zmenách.

Na záver týždňa zostaneme pri centrálnych bankách. V Európe očakávame početné prejavy členov Rady guvernérov. Nemci zverejnili ráno prehĺbenie producentskej deflácie na najväčší pokles cien od začiatku roka 2010. Poobede Európska komisia zverejní odhad spotrebiteľskej dôvery. V USA je kalendár prázdny, čiže piatok zostane z pohľadu správ pokojnejším dňom.