Chcem investovať
USA vytvorili v októbri 270 tis. pracovných miest
09. 11. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Séria pozitívnych dát za Atlantikom vyvrcholila silnou piatkovou zamestnanosťou, ktorá trh utvrdila, že centrálna banka v decembri zvýši sadzby.

  • Tvorba miest v USA výrazne prekonáva očakávania.
  • Utvrdzuje trhy vo zvýšení sadzieb FEDom na decembrovom zasadaní.
  • Dolár v reakcii prudko posilňuje na 6-mesačné maximá.
  • Komodity naopak padajú na 2,5-mesačné minimum (CRB index).
  • Prudko rastie úročenie dlhopisov všetkých splatností.

Piatkový report americkej nezamestnanosti zaskočil aj najväčších optimistov. USA v októbri vytvorili 270 tis. pracovných miest, čo bolo o takmer 100 tis. viac, ako predpokladal trhový konsenzus. Silné boli aj detaily reportu. Centrálnych bankárov určite potešil najsilnejší medziročný rast príjmov zamestnancov od krízy (+2,5%). Miera nezamestnanosti poklesla na 5%, aj vďaka nezmenenej miere participácie obyvateľstva na pracovnej sile.

Dáta boli skutočne silné a dlhšiu dobu nevidené. Preto sa na trhy dostavila i patričná reakcia. Očakávania zvýšenia sadzieb výrazne poskočili. Pravdepodobnosť, ktorú mu priraďujú futures kontrakty na sadzby FEDu, vzrástli na 70%, kým necelé dva týždne dozadu mu trhy priraďovali tretinové šance. V priebehu celého týždňa sa budoval výhľad vyššieho úročenia aj vďaka prejavom centrálnych bankárov podporujúcich utesnenie a lepším ekonomickým údajom americkej ekonomiky ako prieskum aktivity v nevýrobných odvetviach podľa ISM, či predaje áut na pokrízovom maxime.

Dolár v piatok po zverejnení dát nezamestnanosti prudko posilnil. Voči košu mien sa dostal na najsilnejšiu úroveň od polovice apríla. Pokiaľ bude ECB pokračovať v holubičej rétorike, nedá sa nakoniec vylúčiť ani očakávaná parita najobchodovanejšieho menového páru.

Americká mena si za obeť vzala komodity. Zlato prepadlo o viac ako percento a týždennú stratu zvýšilo na 4,6%. Silnejšie prepady tretí deň v rade knihovala i ropa (-4,9% za týždeň) napriek ďalšiemu poklesu počtu vrtov hľadajúcich ropu v minulom týždni podľa správy spoločnosti Baker Hughes.

Akcie dokázali zmazať úvodné mierne straty a deň ukončovali prakticky nezmenené. Lídrom boli samozrejme finančné spoločnosti, ktoré sú prakticky jediným sektorom vítajúcim vyššie úroky. Rast rozdielu medzi výnosmi dlhých splatností a krátkych splatností zvyšuje čisté úrokové marže bánk, teda aj úrokové príjmy. Americké akcie dokázali uzavrieť zelené šiesty týždeň v rade.

Prípadnej zmene nášho výhľadu a následnému prispôsobovaniu portfólií v dôsledku silnej zamestnanosti v USA a nárastu očakávaní sprísnenia menovej politiky FEDu sa budeme venovať v ďalších dňoch. Naďalej však zostávame voči americkým akciám veľmi opatrní a skôr skeptickí. Vyššie úroky, silný dolár, vyššie mzdy a vytrácajúca sa podpora centrálnej banky nedávajú veľký priestor pre rast ziskovosti. Navyše výraznejšie rastie riziko schopnosti splácať svoje rekordné dlhy najmä citlivejších cyklických odvetví. Príjmy klesajú tretí kvartál v rade a zisky druhý. Ocenenie sa dostáva na najvyššie pokrízové úrovne a nemá byť čím podložené. Na akciovom trhu určite preferujeme európske akcie.

Čo sa týka samotného zvýšenia sadzieb, určite sa menia aj naše očakávania. Priraďujeme mu väčšiu pravdepodobnosť ako pár týždňov späť, no nie sme stále úplne presvedčení o jeho príchode. Jeho riziká sú príliš veľké. Na druhej strane ale FED veľmi intenzívne komunikuje túžbu a vôľu politiku utesniť, čím sa dostáva do vlastnej pasce. Ďalšie prípadné posilnenie dolára, pokles cien komodít a rast úročenia dlhopisov po možnom zvýšení by svetové finančné trhy mohlo opätovne uvrhnúť do turbulencií zažitých v priebehu leta. Nepochybujeme, že americká ekonomika je schopná ustáť zvýšenie. Trh práce je solídny, hospodárstvo rastie, začínajú sa oživovať mzdy a môžu sa objaviť i inflačné tlaky. Problémom je sila dolára a jej dopad na iné aktíva ako komodity, meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Tie následne znižujú schopnosť splácať dlh, ktorého objemy prekonávajú úrovne z roku 2008. A toto je už významné systémové svetové riziko.

A ázijské trhy už dnes reagujú. Všetky ukončujú deň červené okrem dvoch najväčších, a to Japonska tradične profitujúceho zo slabého jenu a Číny reportujúcej opäť slabšie dáta obchodnej bilancie, ktoré však u investorov vyvolávajú očakávania pokračujúcej podpory zo strany vlády. Európa je zatiaľ nerozhodná a väčšina tunajších indexov sa pohybuje okolo nuly.

USA dnes zverejnia index trhu práce, ktorý môže mať vplyv na očakávania menovej politiky. OECD ponúkne svoj ekonomický výhľad. V Európe Nemci zverejňujú obchodnú bilanciu, Francúzi podnikateľskú dôveru a eurozóna investorskú dôveru. V Bruseli sa stretá euroskupina, ktorá by mala rokovať o uvoľnení tranže prostriedkov Grécku a plnení jeho záväzkov.