Chcem investovať
Akcie rastú už tretí deň v rade vďaka silnej rope
18. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Trhy boli uzavreli v zisku už tretí deň v rade pričom index S&P500 skončil +1,7%.

  • Saudská Arábia sa dohodla s Ruskom na zmrazení produkcie, Irán ešte nedal finálne stanovisko
  • Minútky FEDu ukázali obavy členov o dopade volatility finančných trhov na ekonomiku USA
  • Warren Buffett nakúpil akcie Kinder Morgan za 440 miliónov
  • Negatívne úrokové sadzby predstavujú problém, ale ponúkajú aj príležitosť

Dôvodom bol hlavne prudký rast ropy, ktorá pridala ďalších 5%. Rusko so Saudskou Arábiou sa totiž dohodli na zmrazení produkcie na januárových úrovniach, Iránsky minister ropy Bijan Zanganeh navyše uviedol, že podporujú akékoľvek snahy o stabilizáciu cien.

Minútky FEDu tiež ukázali, že viacerí členovia majú veľké obavy z dosahu poklesov trhov na americkú ekonomiku. V prípade pokračovania by tak prehodnotili svoj postoj k zvyšovaniu sadzieb. V januári však mierne stúpla inflácia aj ceny producentov, priemyselná výroba zaznamenala prekvapivý nárast po 4 mesiacoch, čo naznačuje lepší stav ekonomiky než viacerí pesimisti očakávali.

Globálne prieskumy PMI výroby zatiaľ poukazujú na expanziu, silné sú hlavne v Európe, zatiaľ čo v Číne a Amerike mierne klesli. Viaceré centrálne banky však majú negatívne úrokové sadzby, čo podľa niektorých prinúti ľudí investovať do rizikovejších aktív. Podľa nás je však problém hlavne v tom, že ak by banky začali dávať záporné sadzby na vkladoch, ľudia okamžite peniaze vyberú a situáciu iba zhoršia. Extrémne nízke sadzby totiž znamenajú minimálne marže pre finančné inštitúcie a skôr či neskôr ich môžu preniesť na klientov, aby sa vyhli stratám. Navyše to oslabuje menu a zvyšuje tak hodnotu exportov v jednotlivých krajinách,  čo znamená že hrozí riziko menovej vojny.

Obavy z nízkych sadzieb dostali akcie bánk na niekoľkoročné minimá, čo predstavuje príležitosti na konkrétnych tituloch. Pozitívny výhľad máme na banky, ktoré majú nízke prevádzkové náklady a dokážu generovať zisk aj v takomto prostredí, a to hlavne Erste Group, Wells Fargo a Svenska Handelsbanken.

Akcie Kinder Morgan vyskočili o 10%, potom čo Warren Buffett nakúpil 26 miliónov akcií (440 mil. USD). Je to najväčšia firma na prepravu palív v Amerike, cez ich potrubia prúdi až tretina plynu USA. Akcie za posledných 10 mesiacov stratili 60% hodnoty, čo z nich robí atraktívnu dlhodobú investíciu. Firma má vyšší dlh, ale dokáže ho splatiť vďaka stabilným a dlhodobým kontraktom.

Viacerí manažéri veľkých hedžových fondov ako Carl Icahn, David Einhorn a Andreas Halvorsen znížili v poslednom kvartáli svoju pozíciu v Apple. Stále držia veľa akcií, avšak už neočakávajú taký rast ako predtým a vidia viaceré riziká v Číne.

Najdôležitejšou udalosťou je dnešný summit lídrov EU, kde sa bude diskutovať o reformách únie požadovaných Veľkou Britániou. Je veľmi pravdepodobné, že sa dohodnú na ďalšom postupne a odchod Anglicka by tak nemal predstavovať veľké riziko. Špekulácie však budú pokračovať, čo môže spôsobiť zvýšenú volatilitu.