Chcem investovať
Americké akcie v stredu so silnými ziskami
19. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Potvrdenie odhodlania zvýšenia sadzieb FEDom paradoxne trhom pomohlo.

  • Zápisnica z októbrového zasadania potvrdzuje naklonenosť FEDu k zvýšeniu sadzieb.
  • No presvedčenie nie je jednoznačné a rozhodnutie je otvorené.
  • Akcie reagujú prekvapivo silnými ziskami.
  • Komodity a dlhopisy tiež paradoxne profitujú zo správy.
  • Dolár mierne slabne.
  • Reakcie sú značne rozporuplné a zmiešané.
  • Zásoby ropy v USA rastú ôsmy týždeň v rade.
  • Dnes prevezme opraty európska menová politika so zápisnicou a viacerými rečníkmi.

Streda ponúkla kľúčovú udalosť vo večerných hodinách európskeho času v podobe zverejnenia zápisnice z októbrového zasadania FEDu, na ktorom centrálna banka signalizovala veľkú šancu zvýšenia sadzieb na nadchádzajúcom decembrovom stretnutí. Vývoj trhov bol rozporuplný a pozoruhodný. Nie je pre neho podľa nášho názoru jednoznačné vysvetlenie a odporúčame určite počkať na usadenie prachu rozvíreného analýzou slov centrálnych bankárov.

Samotná zápisnica nepriniesla mnoho nového. Niektorí komentátori ju označujú za menej jastrabiu, ako investori očakávali (jastrabí prístup preferuje prísnejšiu menovú politiku, zvýšenie sadzieb v tomto prípade a holubičí prístup naopak uvoľnenú, teda nezvyšovanie sadzieb). Väčšina členov sa stále prikláňa k utesneniu politiky o mesiac. Z vyhlásenia bankári vyradili globálne riziká, keďže podľa menotvorcov americká ekonomika zostala voči nim rezistentná. Predpokladajú, že rast si udrží momentum. Zápisnica však neobsahovala jednoznačné presvedčenie. Zvýšenie nie je dané, ani automatické. Dôjde k nemu, pokiaľ budú naplnené všetky podmienky. Prípadné zhoršenie dát alebo neočakávaný šok vedia zvrátiť výhľad. Trochu nešťastne členovia FEDu ako dôvod pre sprísnenie politiky uvádzajú obavy z vyslania negatívneho signálu o sile ekonomiky v prípade nezvýšenia. Nakoniec to by mohlo vyvolať nervozitu.

Z prostredia FEDu tak naďalej cítiť neistotu ohľadom rozhodnutia. Centrálna banka sa chytila do vlastnej pasce. Prakticky dva roky už signalizuje blížiace sa prvé utesnenie a doposiaľ nenašla odvahu pristúpiť k tomuto kroku. Vždy našla výhovorku, prečo tak neurobiť. Ekonomika bola silnejšia rok dozadu ako dnes. FED si to uvedomuje a tápe. Túžba normalizovať politiku s udržaním si aspoň čiastočnej kredibility stoja proti pripusteniu si neustáleho sa mýlenia centrálnych bankárov a neschopnosti predvídať budúcnosť ekonomiky. Šance na zvýšenie sadzieb sú identické ich ponechaniu. Následná reakcia trhov sa veľmi ťažko predvída, ale všeobecne sme skôr názoru, že nepôjde o pozitívny krok pre americké akciové trhy na strednodobom horizonte, i keď ako prvý môže nasledovať rast. Stále viac indikátorov naznačuje vrcholenie trhov.

Rozporuplná bola aj včerajšia reakcia trhov. Stále sa nevieme stotožniť, že potvrdenie zvýšenia sadzieb v decembri môže vplývať pozitívne na akcie. Nájdu sa komentátori, ktorí hovoria, že dôvodom rastu je istota FEDu v ekonomiku, ktorú následne akceptujú investori. Vzhľadom na históriu úspešnosti centrálnej banky predvídať budúci vývoj z ostatných dekád tento argument výrazne pokrivkáva. Navyše už niekoľko rokov nebolo spomaľovanie ekonomiky zreteľnejšie ako v súčasnosti.

Nájdu sa aj takí analytici, ktorí tvrdia, že zápisnica bola práve málo jastrabia, čo trhy potešilo. Tomu by zodpovedal aj vývoj citlivejších aktív na politiku FEDu ako dlhopisy, dolár a komodity. Ani jedna z týchto tried aktív neklesala po zverejnení minútiek, ako bolo zvykom v uplynulých mesiacoch. Tiež môžu ich ceny zvýšenie už plne premietať a napĺňanie očakávaní vyvoláva zatváranie dlhodobých pozícií. Azda najsilnejším argumentom je potenciálne odstránenie neistoty, s čím plne súhlasíme. Je lepšie radšej niečo spraviť, ako trhy neustále napínať.

Akcie si nakoniec pripísali silné zisky okolo 1,5%. Lídrom boli sektory zdravotníctva, financií a komodít. Dolár mierne oslabil a minimálny pokles zaznamenali i dlhopisy. Zlato ostalo nezmenené.

Ropa dokázala do záveru obchodovania vymazať straty spôsobené ďalším rastom zásob v USA. Odhad American Petroleum Insitute sa nenaplnil. Ponuka prekonala dopyt ôsmy týždeň v rade, i keď prírastok rezerv bol najnižší za toto obdobie. Rástli i zásoby benzínu, destilátov naopak poklesli. Implikovaný dopyt po rope rástol, no po benzíne zákonite klesol a produkcia ropy bola minimálne zmenená. Nešlo teda o býčí report hlavne pri rekordných zásobách čierneho zlata. Po jeho zverejnení zamierila ropa do červených čísel a prvýkrát sa pozrela pod 40 dolárov za barel od konca augusta. Nakoniec však straty vymazala.

Dnes bude teda doznievať efekt správ menovej politiky spoza Atlantiku. Sekundovať im bude zápisnica ECB, ktorá bude na starom kontinente pútať rovnakú pozornosť. No tu sa naopak čaká rozšírenie podporných opatrení. V prepise zasadania budeme hľadať náznaky vôle európskych centrálnych bankárov konať. Zápisnicu doplnia prejavy viacerých členov ECB v rámci konferencie Euro Finance Week. Medzi nimi vyzdvihujeme Jensa Weidmanna, šéfa nemeckej Bundesbanky, najhlasnejšieho jastraba v radoch našej menovej autority.

Kalendár dát obsahuje britské maloobchodné predaje, viaceré holandské dáta, španielsku a švajčiarsku obchodnú bilanciu a v USA týždenné žiadosti o podporu, prieskum výrobnej aktivity v dištrikte FEDu z Philadelphie a vedúce indikátory. Japonsko už zverejnilo dáta obchodu. Export poklesol medziročne prvýkrát od augusta roka 2014 a dovoz prekvapivo prepadol až o 13%.

Ázia dnes nasleduje Wall Street do silných ziskov. Dolár ďalej mierne slabne, dlhopisy sa dostávajú do silnejších ziskov a zelené je aj zlato. Tieto ukazovatele sú v rozpore so zvyšovaním sadzieb. Ropa obracia skoré ranné zisky do strát.