Chcem investovať
Americké indexy prudko otočili ranné zisky
10. 09. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Streda nakoniec priniesla veľmi rozpačité obchodovanie. Americké akcie zvrátili doterajší trend silnej korelácie s čínskymi trhmi a solídne zisky z úvodu obchodovania okolo jedného percenta otočili do strát blízko 1,5% na uzavretí parketov. Investori za Atlantikom svoju pozornosť stále viac sústredia na potenciálne zvýšenie sadzieb a podľa predpokladov s blížiacim sa zasadaním FEDu nervozita narastá. Turbulencie a divoké výkyvy zostanú súčasťou trhov minimálne do budúceho štvrtka.

Európske dianie bolo v priebehu dňa až do príchodu amerických obchodníkov pokojné, nasledujúce silný optimizmus v Ázii. Na trhoch starého kontinentu absentovali zásadnejšie správy, a tak inšpirácia zostávala v stabilizovaných čínskych a japonských trhoch po ohlásení fiškálnej podpory oboch ekonomík. Zverejňované dáta v Európe boli prevažne slabšie, či už išlo o holandskú alebo britskú priemyselnú produkciu a britský zahraničný obchod.

Konštruktívna nálada sa začala vytrácať s blížiacim sa otvorením newyorských búrz. Americkí investori podľa predpokladov zostávajú pred nejasným záverom FEDu opatrní. Spúšťačom silnejších výpredajov nakoniec boli detailnejšie informácie z júlového stavu pracovného trhu. Podľa nich USA dosiahli rekordný počet neobsadených pozícií, výrazne prekonávajúcich očakávania. Voľné pracovné posty narástli v júli o 430 tis. na 5,7 milióna. Investori okamžite brali tento report ako jasnú podporu pre zvýšenie úrokových sadieb FEDu budúci týždeň.

Dáta svedčia o dôvere podnikov v budúcnosť ekonomiky, predznamenávajú náročnejšie obsadzovanie vytvorených pozícií a môžu postupne viesť k inflačným tlakom vyplývajúcim z vyšších požadovaných miezd. Na druhej strane však treba poznamenať, že v USA sa dlhšiu dobu diskutuje o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a nesúlade medzi špecializáciou nezamestnaných a obsadzovaných pozícií. Ostatné časti reportu neboli natoľko povzbudivé. Zaujímavým indikátorom kvality trhu práce je miera zamestnancov dobrovoľne opúšťajúcich svoju prácu. Vyššia signalizuje dôveru ľudí v trh a širšiu ponuku možností zamestnať sa. Počet prijatých zamestnancov i dobrovoľne vypovedaných však oproti júnu poklesol.

Trhy na report reagovali tradične, ako sme boli v minulosti zvyknutí v spojení s očakávaniami ohľadom kvantitatívneho uvoľňovania. Akcie boli vypredávané, dolár bol silnejší, komodity poklesli a v stratách boli i dlhopisy. Veľa z týchto pohybov sa však udialo ešte pred samotným zverejnením reportu. Paradoxne zverejnené údaje pracovného trhu nemali vplyv na vývoj futuresov na samotné sadzby FEDu. Tie stále predpokladajú menej ako 30%-nú pravdepodobnosť zvýšenia na septembrovom zasadaní. Straty nakoniec zmazali i všetky splatnosti vládnych dlhopisov a zisky vypustil dolár.

V stratách zostali len akcie a komodity. Príčinou je tradičný výpredaj akcií Apple po predstavení nových produktov. Apple ako najväčšia zložka indexov otočil denný profit okolo 1,5% po začatí prezentácie do straty necelých dvoch percent a pomohol stiahnuť celý trh. Rovnako energetickí obchodníci priviedli v závere obchodovania ropu k väčším stratám po zverejnení mesačného reportu americkej energetickej agentúry.

Olej do ohňa včera priliala americká Citigroup, ktorej ekonómovia varovali pred recesiou svetovej ekonomiky s pôvodom v Číne. Tá by mala pretrvať celý budúci rok s ukončením v roku 2017.

Stupňujúce sa problémy krajiny potvrdili dnes ráno zverejnené inflačné dáta, ktoré výrazne komplikujú situáciu čínskej centrálnej banke. Kým spotrebiteľská inflácia vyskočila na najvyššiu úroveň v tomto roku ťahaná hlavne potravinami na 2% z júlových 1,6%, ceny na výstupe od producentov prepadli do najhlbšej deflácie za takmer šesť rokov. Producentská inflácia je v poklese už od marca roka 2012 a výrazne komplikuje ziskovosť čínskych spoločností. S jej prehlbovaním začína alarmujúco rásť riziko schopnosti obhospodarovať dlh, ktorý zaznamenal v uplynulých rokoch extrémny nárast.

Podobne pokles producentskej deflácie reportovalo i Japonsko. Ázia tak dnes ráno nasleduje radikálny obrat na Wall Streete a deň uzatvára v stratách okolo 2%. Trhom nepomohli ani prejavy čínskych a japonských predstaviteľov, ktorí opäť vyjadrovali slovnú podporu trhom.

Za zmienku ešte stojí očakávané zníženie kreditného ratingu Brazílie agentúrou Standard&Poor’s o jeden stupeň na BB+. Krajina sa tak po dlhých rokoch vrátila do špekulatívneho pásma. Ide o prvú väčšiu obeť uplynulého vývoja na svetových trhoch spomedzi rozvíjajúcich sa ekonomík. A podľa nášho názoru o nie poslednú. Brazílske akcie sledujeme hodnú chvíľu a odporúčali sme ich nákup v minulosti. Krajina si prechádza dokonalou búrkou, no podľa nášho názoru je obrovské množstvo negatívnych správ premietnuté v cenách tamojších aktív. Brazília momentálne ponúka vynikajúcu príležitosť na dlhodobú investíciu.

Dnes neočakávame pokojný deň. Európske trhy nasledujú ázijské parkety, i keď straty sú limitované. Do ziskov sa tlačia komodity a futures kontrakty na americké indexy signalizujú mierne zelené otvorenie. Európa pokračuje v zverejňovaní dát priemyslu (Francúzsko a Španielsko). V Británii má pravidelné zasadanie centrálna banka Bank of Engalnd. Pred mikrofón sa postavia minimálne traja členovia ECB. USA ponúknu citlivo vnímané týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Pozornosť investorov budú pútať i prvé inflačné dáta tento mesiac, a to vývoj dovozných cien. Stále sme názoru, že neistota ohľadom FEDu bude brzdiť trhy od masívnejších ziskov a podporovať volatilitu.