Chcem investovať
BHP Billiton – líder vo svete komodít
28. 10. 2015 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

BHP Billiton vznikol spojením dvoch ťažobných firiem s viac ako 130-ročnou históriou. Je to najväčšia ťažobná firma na svete s diverzifikovanými operáciami. Pôsobí hlavne v Austrálii, Čile, Kolumbii, Peru, USA a Pakistane. Firma je svetovým lídrom v produkcii koksárenského uhlia, trojka železnej rudy a štvorka medi.

V roku 2015 sa BHP rozdelilo na dve firmy. South32 vlastní ťažobné operácie kovov, hlavne hliníku, mangánu, zinku, olova a striebra. Obchoduje sa na austrálskej burze. Druhou je samotný BHP Billiton, ktorý si ponechal svoj základný biznis v podobe železnej rudy, uhlia, medi a ropy. Podľa manažmentu sa tak dokážu lepšie sústrediť na jednotlivé operácie a zlepšiť chod firmy.

V tomto roku mala firma tržby 44 miliárd dolárov (fiškálny rok končí v júnom), ktoré pozostávali z:

Najdôležitejšími komoditami však stále ostávajú železná ruda a meď, z ktorých pochádza väčšina prevádzkového zisku:

Historické dáta firmy sa ťažko porovnávajú, keďže oddelila časť operácií do South32. Poskytujú iba údaje zo súčasných aktivít za posledné 3 roky:

Od roku 2011 príjmy BHP Billiton  postupne klesali kvôli padajúcim cenám hlavných komodít:

Za posledných 10 rokov investovala firma viac ako 130 miliárd dolárov do projektov, pričom akcionárom sa vrátilo 67 miliárd v podobe dividend a skupovania akcií. BHP Billiton výrazne znížil náklady na ťažbu v mnohých náleziskách a zároveň dokázal expandovať produkciu vďaka technológiám. Výsledkom je, že produkcia postupne rastie a firma je zisková aj napriek prudkým poklesom komodít.

Akvizície

BHP Billiton sa v minulosti pokúsil o akvizície, ktoré našťastie nevyšli. V roku 2007 chceli kúpiť svojho najväčšieho konkurenta Rio Tinto, pričom jeho akcionárin prevzatie odmietli s tým, že cena je príliš nízka. O rok na to spadli akcie Ria Tinta o 80%. BHP však nemalo voľné prostriedky na akvizíciu. V roku 2010 chceli kúpiť Potash Corp of Saskatchewan za 39 miliárd dolárov, no kanadská vláda obchod zablokovala. Dnes je hodnota Potashu 18 mld. dolárov.

Ropa a uhličitan draselný

V reakcii na odmietnutie prevzatia producenta prírodných hnojív Potash neskôr investovali do projektu Jansen v Kanade o rozlohe 8 tis. štvorcových kilometrov, ktorý obsahuje značné rezervy uhličitanu draselného (potaš – najcennejšie prírodné hnojivo). Minuli už viac ako 3,5 miliardy dolárov na prípravu ťažby a technológie. Projekt je je dokončený na 46%. Podľa expertov (Macquarie) však čakajú, až sa ceny potaše dostanú nad 400 až 500 dolárov za tonu, kedy investícia začnú produkovať pozitívny cash flow.

Súčasná cena 300 dolárov sa však pravdepodobne udrží dlhšie, pretože producenti ako Potash Corp a ruský Uralkali majú stále veľké kapacity, ktoré ľahko aktivujú v prípade nárastu cien. CEO Andrew Mackenzie vidí uhličitan draselný ako piaty pilier firmy. Mnohí experti sú však skeptickí, či táto divízia dokáže výrazným spôsobom prispieť k ziskovosti firmy v blízkej budúcnosti.

Ropu ťažia hlavne v USA, Mexickom zálive a Austrálii. Takmer polovica pochádza práve z bridlíc, a to v hlavných náleziskách Permian, Eagle Ford a Haynesville. V roku 2016 znížia produkciu kvôli klesajúcim cenám, ktoré spôsobujú, že niektoré projekty jednoducho nie sú rentabilné a musia byť zastavené.

Železná ruda

Čína je najväčším importérom, aj producentom železne rudy. Čínska produkcia má nižšiu koncentráciu železa (17-20%) ako v iných krajinách (60%), preto ju musia dovážať. Krajina v minulosti zároveň investovala značné prostriedky do oceliarní, čo vytvorilo prebytočnú kapacitu na trhu. Svetová asociácia výrobcov železa predpovedá, že ku koncu roka 2016 klesne dopyt z najväčšej ázijskej ekonomiky o 6%. Toto by však malo byť vyvážené zvýšenou spotrebou v ostatných krajinách, čo spôsobí iba mierny celkový pokles dopytu.

Náleziská s najnižšími ťažobnými nákladmi sa nachádzajú práve v Austrálii a Brazílii, kde pôsobí BHP Billiton, Rio Tinto, Fortescue Metals a Vale. Pohybujú sa niekde medzi 20 a28 dolármi na tonu, čo je výrazne nižšie ako 60 až 120 dolárov u čínskych producentov.

BHP vyváža aj do Japonska, Singapuru, Južnej Kórei a Taiwanu.

Meď

Čína predstavuje asi 45% globálneho dopytu po medi. Spomaľujúci rast HDP prispieva k poklesom cien medi, pričom väčší producenti ako Freeport McMoRan už ohlásili zníženie produkcie. BHP Billiton má hlavné ložiská v Čile, konkrétne baňu Escondida (produkcia 916 tis. ton ročne), v ktorej firma vlastní 57,5%-ný podiel. Odhadované dostupné rezervy sú okolo 23 miliónov ton medi, čo by vystačilo na 23 rokov pri súčasnej produkcii.

V budúcnosti je však najdôležitejším projektom Olympic Dam v Austrálii, čo je najväčšie nálezisko uránu na svete, a štvrtá najväčšia medená baňa. Podľa odhadov obsahuje až 3 miliardy ton medi, uránu, zlata a striebra. BHP ju kúpilo v roku 2005 a plánuje do nej investovať minimálne 30 miliárd dolárov, čo výrazne zvýši budúcu produkciu. V roku 2015 vyťažili 124 tis. ton medi, 3,1 tis. ton uránu, 104 tis. uncí zlata a 74 tis. uncí striebra.

Veľkí producenti na trhu s meďou prechádzajú reštrukturalizáciou. Pokles cien kovu od roku 2011 ich výrazne zasiahol a snažia sa šetriť náklady, kde sa dá. BHP ich napríklad znížilo o 10% v bani Escondida. V roku 2016 plánuje ďalšiu redukciu o 15%, čím sa dostanú na náklady 0,91 dolára za libru. Spolu s firmou Freeport McMoRan však už ohlásili zníženie produkcie v roku 2016.

Hodnota firmy

V súčasných podmienkach nízkych cien komodít, ktoré sa môžu dlhšie udržať, dokáže BHP vygenerovať okolo 7,4 mld. dolárov voľných peňažných prostriedkov (free cash flow).

Myslíme si však, že ceny hlavných komodít (ropa, uhlie, železná ruda, meď) môžu byť v priebehu nasledovných 10 rokov 50-60% vyššie, čo je ročný rast okolo 5% zo súčasných úrovní.

Celkové aktíva dosahujú 124 mld. dolárov, pričom dlh je 54 mld. Vlastný kapitál je teda 70 mld. dolárov. Prevádzkový zisk pred mimoriadnymi výdavkami (odpisy určitých ropných aktív) dosahuje stále takmer 12 mld. dolárov, čo je viac ako 17-násobok úrokových nákladov.

Sumár

BHP Billiton vlastní mnohé náleziská s veľmi nízkymi nákladmi, čo im umožňuje prežiť aj v časoch klesajúcich cien. Majú malý dlh a bez problémov ho dokážu splatiť v prípade ďalších poklesov cien komodít. Firma investuje každý rok do infraštruktúry, čo dlhodobo znižuje ich ťažobné náklady. Zároveň postupne zvyšujú produkciu, čo sa výrazne prejaví na tržbách hlavne v období rastúcich cien. Súčasne vyplácajú dividendu na úrovni 7% ceny akcie. Podľa nášho názoru však bude musieť byť znížená z dôvodu klesajúcich ziskov. Dividendový výnos minimálne 3,5% by ma byť bez problémov udržateľný.

Zvýšenie ťažby ropy v USA a spomalenie rozvíjajúcich sa ekonomík spôsobili pokles cien komodít. Väčšina firiem v sektore už ohlásila škrty v kapitálových výdavkoch a znížila investície do nových projektov, čo obmedzí budúcu ponuku. Ázijské ekonomiky sa opäť naštartujú a ich hlad po komoditách vyženie ceny nahor. BHP Billiton je tak vo výbornej pozícii profitovať z tohto oživenia.

Z pohľadu oceňovacích modelov akcie stále nepôsobia natoľko atraktívne. Výhľad cien komodít zostáva otvorený. Sme názoru, že sa približujeme ku dnu, no jeho formovanie je dlhší proces. Vzhľadom na uplynulý vývoj vo svetovej ekonomike nevylučujeme ešte nižšie ceny. Určite však v najbližších rokoch dôjde k ich oživeniu v dôsledku redukcie ponuky. Akcie BHP Billiton obchodované v Londýne poklesli za ostatných takmer päť rokov o 56%, čo ponúka zaujímavú príležitosť na dlhodobú investíciu. BHP Billiton je líder v odvetví s najsilnejšou bilanciou, najatraktívnejšími nákladmi i tvorbou hotovosti. Riziko je však stále vysoké a hodnota firmy môže ďalej klesať.