Chcem investovať
BREXIT! Briti si odhlasovali opustenie spoločnej Európy po viac ako 40 rokoch
24. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Svetové trhy v reakcii mieria do prudkých strát.

  • Monitory obchodníkov sú červené.
  • Odchod z EÚ zvíťazil tesným pomerom 51,9 : 48,1.
  • Bezpečné aktíva profitujú, rizikové padajú.
  • Libra poklesla na 30-ročné minimum a zaznamenala historicky najväčší denný prepad.
  • Aj iné aktíva lámu rekordy: výnosy dlhopisov padajú na nové historické minimá, pohyby európskych akcií sú najväčšie za niekoľko dekád.
  • Situácia sa však hodinu po otvorení európskych trhov upokojuje.
  • Viaceré trhy hlásia problémy s likviditou.
  • Centrálne banky intervenujú a sú pripravené konať.

Denná zmena vybraných aktív v piatok 24.6.2016 ráno o 10:15 európsky index Stoxx 600-7,2 %, japonský index Nikkei 225-7,9 %, futures kontrakty na americký index S&P 500 -3,2 %, japonský jen voči doláru +3 %, britská libra voči doláru -7,1 %, euro voči doláru -2 %, výnos japonských 10-ročných dlhopisov -0,2 %, nemeckých 10-ročných dlhopisov -0,1 %, zlato +4,6 %.

Európa a celý svet sa dnes prebudila do novej doby po noci bez spánku pre mnohých obchodníkov, investorov a politikov. Európsku úniu opúšťa historicky jej prvý člen. Briti si prekvapivo včera vo veľmi tesnom referende odhlasovali zrušenie členstva. Za vystúpenie sa v plebiscite vyjadrilo 51,9% zúčastnených občanov.

V uplynulých dňoch sme písali, že po priklonení sa predreferednových prieskumov v prospech EÚ investičný svet začal vsádzať na ponechanie status quo. Výsledok hlasovania je tak pre svet obrovským prekvapením, ktorému zodpovedá i trhová reakcia.

Bezpečné aktíva prudko posilňujú. Výnosy nemeckých, japonských, švajčiarskych a iných dlhopisov sa dostávajú na nové historické minimá, hlbšie v negatívnom pásme. Zlato posilňuje o 5 %.

Naopak rizikové aktíva, najmä európske, britské a rozvíjajúcich sa krajín prudko padajú. Európske akcie otvárajú so stratami okolo 10 %, čo je najväčší prepad minimálne od roku 1987. Japonský Nikkei 225 uzatvára so stratou 8 %. Britská libra voči doláru krátko po tom, ako bolo zrejmé, že tábor „odísť“ zvíťazil padla voči doláru o 11 % na 31-ročné minimum. Jej pohyb bol historicky najväčším. Behom 4 hodín počas noci padla z 1,5 USD na 1,33 USD za libru.

Ťažko teraz robiť prognózy, čo sa bude diať. Neodporúčame určite v súčasnej situácii naháňať trhy. Počkáme na usadenie emócií a až potom budeme analyzovať dopady a potenciálne scenáre. Netrúfame si takto skoro ráno ani odhadnúť, či pôjde o krátku prudkú reakciu, alebo či ostanú trhy poznačené dlhší čas.

Sme však názoru, že samotný Brexit nie je dôvodom trhových výpredajov, ale skôr len spúšťačom a zámienkou. Tí, čo pravidelne čítajú naše komentáre, vedia, že sa na akciové trhy nedívame veľmi pozitívne už viac ako rok. Naše prognózy sa do veľkej miery v tomto období i napĺňajú.

Brexit nie je hlavným problémom svetových trhov a ekonomiky. Nimi sú spomaľujúci svetový rast, riziko deflácie, vysoké ocenenie, nesprávne alokovaný kapitál, priveľké intervencie centrálnych bánk, nadmerné zadlženie vo svete, klesajúca produktivita práce, zisková recesia firiem, nadkapacity a chýbajúce fiškálne reformy. Brexit len na chvíľu zatienil tieto svetové problémy.

Vývoj cien dnes však neodzrkadľujú plne realitu. Trh aktuálne dopláca na nami dlhodobo avizovaný problém spôsobený prísnejšou reguláciou a konaním centrálnych bánk. Je ním likvidita, teda jej nedostatok, ktorý len umocňuje trhové pohyby. Banky a obchodníci s cennými papiermi dnes informujú, že protistrany odmietajú kótovať pevnejšie ceny na forexovaých a kreditných trhoch a všetko je len indikatívne.

Viaceré centrálne banky už zakročili a dodávajú trhom požadovanú likviditu. K intervenciám sa priznala Kórea a Dánsko, hovorí sa aj o Singapure a Indii. Rovnako sa očakáva spoločná intervencia najvýznamnejších centrálnych bánk, akej svedkami sme už v minulosti boli.

Ekonomické dopady v krátkej dobe očakávame minimálne. Británia sa nebude ponáhľať von z EÚ. Jej cieľom bude určite vyjednať obchodné dohody podobné, ako má napr. Švajčiarsko. No možno však očakávať odpor európskych krajín. Hlavným dôvodom bude zabránenie podpory domácich euroskeptických strán. Pokiaľ by vystúpila Británia z EÚ bez ujmy, motivovalo by to iné krajiny k podobnému kroku, čo by viedlo k strate akejkoľvek výhody členstva v EÚ.

Ako najväčší problém pre Britániu sa udáva tzv. pasportizácia v bankovom sektore. Na základe nej môžu banky s domicilom v hociktorej krajine EÚ predávať svoje produkty a služby naprieč celou úniou. Je dobre známe, že Londýn je finančným centrom Európy a práve v prípade, že by Británia prišla o túto výhody, banky by boli nútené presunúť sa inde, čo by Britániu veľmi zabolelo.

Z okamžitých dopadov, ktoré krajina pociťuje, spomenieme rannú rezignáciu premiéra Davida Camerona, či varovanie zo strany ratingových agentúr o skorom znížení hodnotenia kvality britského dlhu. Trhy začínajú očakávať zníženie sadzieb Bank of England. Opatrenia uvoľňujúce menovú politiku sa čakajú aj v iných krajinách, napr. Japonsku a Číne. Konať môže aj ECB.

V dlhodobom horizonte môže Brexit znamenať väčšie negatíva pre svetovú ekonomiku a najmä Európu. Ide o prvok veľmi komplikujúci integráciu. Sme názoru, že dodá vietor do plachiet radikálnym stranám v jednotlivých členských krajinách a podporí euroskeptické nálady. Toto riziko sa ťažko meria a odhaduje. Včerajšie britské referendum môže predstavovať základný kameň konca únie, aspoň takej, ako sme ju poznali doteraz.

Prvý test dopadov Brexitu bude hneď tento víkend. Konkrétne pôjde o opakované parlamentné voľby v Španielsku, ktoré pred pol rokom skončili patovou situáciou, kedy sa štyri čelné strany nedokázali dohodnúť na koalícii.

Viac informácií o dopadoch Brexitu na svetové trhy a ich vývoj budeme prinášať v nasledujúcich denných komentároch.