Chcem investovať
Centrálni bankári zachraňujú sentiment
04. 02. 2016 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

V stredu trhy ponúkli veľmi silný reversal po ďalších známkach zmeny myslenia FEDu.

  • Akcie pre zmenu včera zelené.
  • Predviedli veľmi silný reversal – obrat o viac ako 2% zo strát do ziskov (pozitívny technický indikátor).
  • Ropa napriek opäť slabým zásobám v zisku 8%.
  • Ekonomické dáta poukazujú na prehlbujúce sa spomaľovanie USA.
  • Záchrannú ruku opäť ponúka FED – holubičie myslenie prejavila trojka FEDu Dudley.
  • Výhľad nezvýšenia sadzieb pomáha rizikovým aktívam, oslabuje dolár a tlačí vyššie komodity.
  • Dolár na viac ako 3-mesačnom minime.
  • Zlato na takmer 4-mesačnom maxime.
  • Výsledková sezóna predstavuje naďalej brzdu rastu akcií.

Atraktivita trhov, prekvapenia a zvraty vývoja neutíchajú. Streda priniesla vskutku veľmi zaujímavý obchodný deň, ktorý tento krát skončil zelený. Indexy sa v priebehu dňa nachádzali v silných stratách, čiže aj z technického hľadiska ide o silný impulz pre býkov. Index Dow Jones Industrials zaznamenal denný obrat (reversal) až o 375 bodov a index S&P 500 o 40 bodov. Dôvody vidíme hlavne v prudkom raste ropy a pokračujúcom holubičom slovníku FEDu.

Úvod stredy začal negatívne nasledujúc utorkové zavretie na Wall Streete v silných stratách. Počas ázijského obchodovania ropa naťahovala najväčší dvojdňový prepad za ostatných sedem rokov. Pod váhou rizikovej averzie japonský jen posilňoval a zrážal akcie krajiny vychádzajúceho slnka, ktoré stiahli so sebou celý ázijský región.

Počas európskeho obchodovania sa veľa nemenilo. Rope sa podarilo postupne eliminovať ranné straty a opatrne sa začala pozerať do zelených čísel. Vďaka nej začali nachádzať oporu i akcie.

Kalendár včera ponúkal hlavne PMI indexy v odvetviach služieb. Ázijské dáta, ako sme už spomínali včera, väčšinou príjemne prekvapovali výsledkami nad očakávaniami. Aktivita v službách na starom kontinente bola potvrdená na odhadoch spred dvoch týždňov v pásme vcelku slušnej expanzie.

Odhad americkej tvorby pracovných pozícií od spoločnosti ADP prekonal očakávania na 205 tis. miest, čo je stále solídna a slušná expanzia pracovného trhu. Pokiaľ v piatok oficiálne číslo potvrdí tento údaj, investori si vydýchnu, že uplynulé spomalenie americkej ekonomiky nateraz nezasahuje zamestnanosť.

Rastúce problémy amerického hospodárstva nakoniec potvrdil výhľadový index ISM v službách, ktorý proti očakávaniam prudšie prepadol na viac ako 2-ročné minimu. Správa bola dýkou do chrbta akciám, keďže ide o prvý významnejší negatívny signál dopadov svetového vývoja na americké nevýrobné odvetvia.

Nasledoval report zásob ropy, ktorý môžeme opäť označiť za otrasný. Uskladnené čierne zlato narástlo o ďalších takmer 8 miliónov barelov. Výrazný rast zásob zaznamenal i benzín. Jediným svetlým miestom reportu bol mierny pokles produkcie ropy v minulom týždni o 0,08%.

Index S&P 500 po týchto dvoch správach padol do straty až 1,6%. Do červených čísel sa dostala i ropa, no rýchlo našla dno a napriek slabšiemu fundamentu zamierila do prudkých ziskov. Ťažko jednoznačne zdôvodniť tento pohyb, no rast na slabší fundament je dobrým signálom. To sa jej podarilo už druhý týždeň v rade. Investori prejavujú známky únavy z neustále príbehu jej nesmiernej nadprodukcie. Silnejšie budovanie zásob, i keď nie v súčasnej miere, je pre toto obdobie typické. Rafinérie počas zimných mesiacov v čase slabšej spotreby benzínu prechádzajú údržbou. Navyše Rusi opäť podporili ceny ropy vyhlásením, že stále uvítajú stretnutie s krajinami OPEC, kde sú ochotní diskutovať o znížení produkcie.

Druhou baladou pre býkov boli nakoniec prejavy amerických centrálnych bankárov. V médiách sa k slovu včera dostali Bill Dudley a Loretta Brainardová. Šéf newyorského FEDu Dudley, prakticky trojka centrálnej banky, uviedol, že finančné podmienky na trhoch sa značne zhoršili a utesnili od decembrového zvýšenia úročenia, čo určite zohľadnia na marcovom zasadaní. Brainardová uviedla, že bude rozumné počkať s ďalšími krokmi.

Od piatku už tak piati členovia Menovej komisie otočili slovník. Z ich prejavov sa vytratili vyjadrenia o silnej ekonomike a pokračovaní zvyšovania sadzieb. Túto zmenu sme presne v roku 2016 očakávali, ako už dlhšie signalizujeme v komentároch. Prekvapením je pre nás pomerne jej skorý príchod, keďže významnejší obrat sme predpokladali až v druhom kvartáli.

Aktuálne začína byť teda stále viac zrejmé, že FED sadzby už v tomto roku nezvýši. Naďalej sa držíme nášho vyjadrenia, že šance zníženia sadzieb alebo opätovného kvantitatívneho uvoľňovania sú rovnaké ako ďalšie zvýšenie úročenia. Očakávania trhu vyšších úrokov včera opäť poklesli a dnes vidia pravdepodobnosť ďalšieho utesnenia menovej politiky do konca roka len na 48,5%.

Z vývoja očakávaní ohľadom menovej politiky v USA profitovali na úroky najcitlivejšie aktíva. Na slabé čítanie ISM non-manufacturing indexu a slová centrálnych bankárov reagoval dolár. Jeho spotový index prepadol o 1,6% (voči košu 16 najobchodovanejších mien). Euro si pripísalo voči zelenej bankovke zisk 1,7% a uzavrelo na takmer štvormesačnom maxime. Jedným z našich významnejších očakávaní pre tento rok je práve oslabenie dolára. Obchod je podľa nášho názoru veľmi preplnený a až príliš doposiaľ oceňoval prudkú trajektóriu sprísňovania menovej politiky v USA, ktorá sa absolútne nenaplní.

No za budúceho najväčšieho víťaza otočenia kurzu menovej politiky o 180 stupňov považujeme zlato, ktoré v stredu rástlo štvrtý deň v rade (+1,2%) a zavrelo najvyššie od konca októbra (1142,65 dolárov za uncu). Zlato, ktoré sme vo výhľade uviedli ako potenciálneho čierneho koňa tohto roka, je zatiaľ so ziskom viac ako 8% najvýkonnejším aktívom spomedzi hlavných obchodovaných tried aktív v tomto roku. Uvoľnená menová politika za Atlantikom by mala výrazne favorizovať aj akcie rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorých ocenenie v porovnaní so západnými akciami je historicky jedno z najnižších vôbec. Riziko v tejto investícii stále predstavuje Čína.

Napriek zeleným indexom až štyri významné cyklické odvetvia včera ostali červené: informačné technológie, financie a spotrebiteľské tovary dennej i dlhodobej spotreby. Dopad má stále výsledková sezóna, opatrnosť investorov, obavy pred recesiou a vyberanie ziskov. Veľké technologické firmy zostávajú lídrom z uplynulého roka a včera aj pod váhou slabšieho reportu hospodárenia Yahoo! pocítili exodus investorov. Finančné spoločnosti napriek vynikajúcemu oceneniu strácajú pod váhou obáv z negatívnych sadzieb, dopadu rozšírených spreadov na dlhopisových trhoch (rozdiel výnosov korpotárnych emisií a vládneho dlhu) a klesajúceho úročenia na ich hospodárenie. Sektor sa ale podľa nášho názoru stáva veľmi atraktívnym s ocenením v mnohých prípadoch pod účtovnou hodnotou bánk. Spotrebiteľské firmy reagovali na slabšie výsledky giganta Mondelez a slabší ISM report. Lídrami indexov boli zákonite pod váhou silného rastu cien ropy energetické a komoditné firmy.

Dnes dopoludnia pokračuje včera počatý vývoj obchodovania. Akcie nadväzujú na zisky, ďalej posilňuje euro, ktoré so sebou ťahá i zlato a ropu. Profity sú však limitovanejšie a uvidíme, či sa udržia aj do záveru amerického dňa.

Kalendár nie je natoľko bohatý, nezvyčajne na štvrtok. Dominovať preto môže pokračujúca výsledková sezóna. Čísla ponúkajú firmy ako ING, Statoil, Credit Suisse, AstraZeneca, Daimler, Shell, Boston Scientific, Occidental Petroleum, ConocoPhillips, Philip Morris, Cummins, Cemex, Ralph Lauren, Vinci, LinkedIn a iné.

Ekonomické dáta sú menšieho významu. USA ponúkajú finalizáciu objednávok tovarov dlhodobej spotreby, továrenské objednávky, hromadné prepúšťania, týždennú zmenu žiadostí o podporu v nezamestnanosti a produktivitu práce. V Európe dominuje zasadanie britskej centrálnej banky a jej inflačný report.