Chcem investovať
Cesta k efektívnemu zhodnoteniu peňazí? Investičné desatoro
10. 03. 2020 Čas čítania: 6 min
Blog
Blog

Peniaze sú ako mydlo, čím viac sa ich dotýkate, tým je ich menej.

V prvej časti nášho seriálu sme sa venovali krokom, ktoré treba urobiť pred investovaním – „upratať si“ osobné financie, pomenovať svoje ciele, definovať základné vstupné parametre a porovnávať porovnateľné. Následne si spíšte osobné investičné desatoro a riaďte sa ním počas celej doby investovania.

Pravidlo č. 1: Kúpim a držím

Investičnou stratégiou „Buy and Hold“ sa riadi aj investičný guru Warren Buffett. Je jednoduchá až primitívna. Ale účinná. Podľa výskumu spoločnosti Dalbar, Inc. z rokov 1983 až 2004 zaznamenal akciový investor s touto stratégiou  priemerný výnos 13 % p.a. Investor, ktorý investoval na základe minulej výkonnosti dosiahol výnos len 3,5 % a investor, ktorý sa snažil časovať trh prerobil až 3,3 % p.a. Presne ako povedal známy ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Eugene Fama: „Vaše peniaze (investície) sú ako mydlo. Čím viac sa ich dotýkate, tým je ich menej.“

Pravidlo č. 2: Uprednostním pasívne investičné stratégie pred aktívnymi

Pasívne investičné stratégie (ETF) očisťujú investovanie o dva z troch škodlivých faktorov – od vysokých poplatkov a emócií. Z dlhodobého hľadiska majú tieto faktory na investície veľmi zlý vplyv. Pasívne indexové stratégie však nie sú všeliek. Dlhopisovú alebo akciovú časť portfólia pokryjete indexovými fondmi pomerne ľahko (až na malé výnimky), v realitách alebo alternatívnych investíciách sa bez kvalitných aktívne riadených fondov ešte stále nezaobídeme.

Pravidlo č. 3: Orientujem sa na investičné nástroje, ktoré sú oslobodené od dane

Dane dokážu z hrubého výnosu investície odhryznúť riadny kus. Z investície, ktorú nemusíte zdaňovať, vám na konci dňa zostane v peňaženke viac peňazí ako z investície, z ktorej musíte odviesť dane a zdravotné odvody.

Pravidlo č. 4: Akciovú zložku portfólia tvorím postupne

Nie je nič horšie ako investovať na vrchole akciových trhov a potom sa pozerať, ako sa z účtu „odparujú“ moje peniaze. Mohli by o tom hovoriť všetci, ktorí investovali do akcií v roku 2008 alebo 2009. Mnohí odvtedy na akcie zanevreli. Neprávom. Nebola to totiž chyba akcií, ale prístupu investorov. Akciová zložka (hlavne investora, ktorý na akciovom trhu ešte neinvestoval) by sa mala tvoriť postupne, napríklad aj niekoľko rokov. Môžete sa tak vyvarovať nesprávnemu vstupu na trh. Nikto nemá krištáľovú guľu a nevie predpovedať, kam sa akciový trh zajtra uberie. Nedokázal to ani známy fyzik Isaac Newton, ktorý povedal: „Dokážem predpovedať pohyby planét, ale nie šialenstvo ľudí“. Newton počas akciovej bubliny „Južné more“ v roku 1720 stratil 20-tisíc libier (v dnešných cenách viac ako 3 mil. USD).

Pravidlo č. 5: Akciovú zložku portfólia rozdelím na dve časti – na jadrovú a satelitnú

Jadrovú časť svojho akciového portfólia investujte do globálnej akciovej stratégie v súlade s pravidlami č. 2 a 3. Satelitná časť má byť „korením“, obohatením portfólia. Malo by ísť o investície do zaujímavých investičných tém, ktoré sú založené na časom overených investičných myšlienkach alebo na nových, originálnych investičných príležitostiach. Príklady nájdete v tomto článku.

Pravidlo č. 6: Dokúpim každý 15-percentný pokles akciovej zložky portfólia

Akciový trh sa pohybuje v sínusoidách, ktoré majú z dlhodobého hľadiska rastúci trend. Na globálnom akciovom trhu došlo v jeho niekoľko storočnej histórii k mnohým poklesom. Po každom poklese však nastal návrat na vyššie hodnoty. Po Veľkej hospodárskej kríze, po ropných šokoch a aj po finančnej kríze sa trhy dokázali spamätať a dostať sa na nové maximá. Lebo svet rastie. S vami alebo bez vás. Preto treba každý 15-percentný výpredaj na globálnom akciovom trhu využiť vo svoj prospech. Veľa takýchto príležitostí nebýva…

Pravidlo č. 7: Vždy dodržím šieste pravidlo

Áno, investovať na padajúcom trhu nie je ľahké. Preto sa vráťte k pravidlu č. 6 a pozrite si tento článok.

Pravidlo č. 8: Neberiem na seba zbytočné riziká

Investovanie na úver alebo špekulovanie s menovými kurzami sú doslova atómovými zbraňami, ktoré dokážu v okamihu rozbiť vaše starostlivo budované portfólio. Ak je to možné, vždy, keď investujete do aktív v cudzích menách, snažte sa z nich odstrániť menové riziko. Nemá pridanú hodnotu, len zbytočne zvyšuje volatilitu portfólia.

Pravidlo č. 9: Svoje portfólio raz ročne rebalansujem

Pravidelný ročný rebalansing je ako preventívna zdravotná prehliadka u lekára alebo ako pravidelný servis vášho auta. Jednotlivé zložky portfólia sa môžu v priebehu roka vyvíjať rôzne. Môže sa stať, že podiel vašej akciovej zložky v portfóliu sa dostane z pôvodných 50 % na 60 % (alebo na 40 %). Aby ste sa nevystavovali neprimeranému riziku, mali by ste svoju akciovú časť vrátiť na pôvodných 50 %. Takto udržiavate svoje portfólio v zdravej rovnováhe. Pri rebalansingu v zásade predávate, keď sú akcie drahé a kupujete ich, keď sú lacné.

Pravidlo č. 10: Dividendy (resp. kupóny) reinvestujem

Priemerný dividendový výnos spoločností z akciového indexu S&P 500 od roku 1988 predstavoval 2,1 % p.a. Hodnota investície investora z januára 1988 do indexu S&P 500, ktorý by si nechal dividendy vyplácať by dosiahla takmer 12-násobok jeho vkladu. Investor, ktorý by svoje dividendy reinvestoval naspäť do indexu by svoju investíciu zhodnotil až na 24-násobok vkladu.

Warren Buffett povedal: „Nepotrebujete byť raketový vedec. Investovanie nie je záležitosť, v ktorej človek s IQ 160 porazí človeka s IQ 130.“ Áno, investovanie je, ale aj nie je zložité. Princípy a pravidlá sú pomerne jednoduché. Najťažšie je ich dodržiavať.

Autor: