Chcem investovať
Chýbajúci pokrok v gréckej otázke sťahuje trhy
01. 06. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Záver minulého týždňa sa niesol v negatívnej nálade. Indexy zaznamenali silnejšie straty, čo nakoniec viedlo k uzavretiu týždňa v červených číslach. Dôvodom výpredajov bolo opäť Grécko, kde bolo jasné, že v priebehu víkendu sa dohoda nezrodí, a tak opatrné nádeje budované v priebehu týždňa vyprchali.

Európske akcie od úvodu obchodovania zamierili do červených čísel. Straty v priebehu dňa len prehlbovali. Dôvody môžeme jasne pripísať opatrnosti pred víkendom a týmto týždňom, ktorý môže byť kľúčový pre viaceré dôležité témy diktujúce trend trhov.

V otázke Grécka sa neobjavili žiadne nové informácie, čo bolo tento krát negatívne, keďže to jasne naznačovalo, že termín dohody stanovený Aténami na uplynulú nedeľu nebude naplnený. Víkend priniesol len opätovné obviňovanie oboch strán, ktorá môže za ďalší premrhaný čas a kto nesie zodpovednosť za uzavretie dohody. Grécky premiér Tsipras sa včera obrátil priamo na nemeckú kancelárku Merkelovú a francúzskeho prezidenta Hollanda, u ktorých hľadá iniciatívu pretlačiť dohodu, alebo posunúť rozhovory.

Americké trhy nasledovali európskych partnerov. Zverejnené dáta boli slabé, čo ale v piatok nedokázalo indexy podporiť. Reakcia na správy bola zmätočná, kedy investori nevedeli určiť, či uplynulá slabosť ekonomiky je pre akcie pozitívna alebo nie s ohľadom na menovú politiku a hospodárenie firiem. Preto volili podobne ako na starom kontinente opatrnosť pred víkendom a zbavovali sa pozícií.

Rast HDP americkej ekonomiky bol v prvom kvartáli revidovaný na anualizovaný pokles -0,7%. Index chicagských nákupných manažérov prekvapivo v máji prepadol do pásma kontrakcie a finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity potvrdila najhoršiu náladu medzi konzumentmi v tomto roku.

Euro voči doláru posilnilo tretí deň v rade napriek gréckym obavám. Slabšie americké dáta oslabovali dolár a podporili zlato. Rovnako z nich a z rizikovej averzie profitovali americké vládne dlhopisy, ktorých výnos poklesol na mesačné minimum.

Silný deň si pripísala ropa so ziskom cez 4%. Jasnejšie správy chýbali. Obchodníci zatvárali short pozície, reagovali na silu benzínu, ktorého zásoby v predchádzajúcom týždni výraznejšie poklesli a dopyt sa dostal na najvyššiu úroveň od augusta roka 2007.

Nadchádzajúci týždeň je plný kritických správ. USA zverejňujú kľúčovú májovú nezamestnanosť, zasadá OPEC i ECB a pokračuje grécka sága so splátkou MMF koncom týždňa. Kalendár je bohatý na viaceré dáta i prejavy centrálnych bankárov.

Dnes začneme dôležitými výrobnými PMI indexmi vôkol sveta, ktoré výhľadovo naznačia budúcu priemyselnú aktivitu. Nemecko zverejní odhad májovej inflácie a Francúzsko zmenu počtu nezamestnaných. USA okrem spomínaných indexov výroby odhalia vývoj osobného príjmu a spotreby v apríli, či stavebných výdavkov.

Samozrejme investičný svet bude naďalej pozornosť sústrediť na Grécko, ktoré má dnes sviatok a zavreté burzy. No aj k tejto téme sa stretá nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Francois Hollandom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Cluadom Junckerom.
Týždeň je skutočne veľmi bohatý, a preto môžeme už dnes byť svedkami prispôsobovania pozícií očakávaniam investorov. Nálada dopoludnia zostáva nezmenená z piatka – väčšina aktív sa obchoduje so stratami (európske akcie i dlhopisy, euro, ale aj komodity).

 

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 107,39 -0,63%
 Stoxx 600 399,87 -1,71%
 Euro/dollar 1,0986 +0,34%
 Zlato 1 190,55 +0,18%
 Ropa WTI 60,30 +4,54%

 

Prajeme Vám úspešný týždeň.