Chcem investovať
Čína ako ďalšia vo vlne uvoľňovania znižuje sadzby
26. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Konštruktívna nálada v závere uplynulého týždňa pokračovala i posledný obchodný deň. Oporu investori naďalej nachádzali v uvoľňovaní menovej politiky svetovými centrálnymi bankami a silných výsledkoch technologických gigantov. Na trhoch od skorého rána doznievali holubičie slová Maria Draghiho. Neskôr nový impulz poskytlo zníženie sadzieb a povinných minimálnych rezerv pre banky zo strany Ľudovej banky Číny (centrálna banka).

To sa nakoniec stalo kľúčovou udalosťou dňa. Čínska centrálna banka nevykonáva takéto kroky na pravidelnom zasadaní, čiže vždy sú prekvapením, i keď zníženie bolo po pokračujúcom spomaľovaní svetového motora a inflácie v krajine očakávané. Druhá najväčšia svetová ekonomika znížila základné sadzby o 25 bodov (depozitnú i pôžičkovú) a povinné minimálne rezervy pre banky o 50 bodov, v niektorých individuálnych prípadoch dokonca i o viac. Čína navyše úplne uvoľnila stanovovanie úrokov na vkladoch bankami.

Ťažko odhadovať, do akej miery bolo toto zníženie vyvolané štvrtkovými slovami šéfa ECB Maria Draghiho. V piatok sme už spomínali, že prípadné uvoľnenie v eurozóne môže prinútiť iné centrálne banky k identickým opatreniam, aby si v globálnej ekonomike zachovali konkurencieschopnosť prostredníctvom slabších mien. Euro posledné dva dni týždňa prudšie oslabilo voči doláru. Európska únia zostáva hlavným exportným trhom Číny a jej mena juan je viazaná na dolár. Posilnenie dolára voči euru spôsobuje následné posilnenie juanu voči euru, čím zdražuje čínsky vývoz. Stále predpokladáme, že Čína nemusí byť poslednou krajinou, ktorá bude reagovať na vývoj politiky ECB. Horúcim kandidátom zostáva i Japonsko rozšírením kvantitatívneho uvoľňovania, či USA a Británia pokračujúcim odkladaním zvýšenia sadzieb.

Uvoľnenie politiky sa udialo pred pravidelným výročným zasadaním Komunistickej strany Číny, ktoré je najväčším a najrozhodujúcejším sympóziom krajiny stanovujúcim strategické ciele a body ekonomickej a sociálnej politiky do budúcnosti, ktoré štartuje dnes a potrvá do konca týždňa. Prvotná reakcia trhov na uvoľnenie menovej politiky bola prudko pozitívna. Do ziskov vystrelili akcie i komodity. Prírodné zdroje však do záveru piatkového obchodovania zelené čísla opustili a zamierili do strát. Išlo o pomerne prudký obrat, čo je negatívny signál z pohľadu technickej analýzy. Na trhu nakoniec prevládli špekulácie o dôvodoch čiastočne prekvapivého zníženia. Investori sa pýtali, či vie čínska garnitúra niečo, čo oni nie a či je skutočná situácia v čínskej ekonomike horšia, ako sa aktuálne predpokladá. Potenciálne výraznejšie spomaľovanie tamojšieho hospodárstva viedlo k spomínanej zmene na komoditných trhoch.

Akcie však tieto obavy neohrozili a siahli na nové dvojmesačné maximá. Indexu S&P 500 zostáva na prekonanie doposiaľ historicky najvyššieho uzavretia narásť len niečo cez 2,2%. Americké akcie boli jednoznačne ťahané technologickým sektorom. Vo štvrtok po zavretí parketov v New Yorku zverejnili výsledky hospodárenia traja giganti odvetvia, ktorými výrazne potešili investorov: Microsoft (+10,1%), Alphabet (Google, +5,6%) a Amazon (+6,2%). Google a Amazon siahli na historické maximá a Microsoft na najvyššiu úroveň od roku 2000. Ide o tri najväčšie technologické spoločnosti po Appli, vďaka čomu bola trhová hodnota amerických akcií výrazne zvýšená. Pohyby zamiešali i rebríčkom najbohatších ľudí na svete. Bill Gates sa posunul na druhé miesto a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos sa stal tretím najbohatším mužom planéty. Rebríčku kraľuje majiteľ textilného holdingu Inditex vlastniaceho napr. značku Zara Amancio Ortega. Piatok pomohol v rebríčku i zakladateľom Googla Larrymu Pageovi a Sergeyovi Brinovi.

A nakoniec investori pozitívne vnímali i mierne lepšie odhady PMI indexov. V eurozóne síce výroba naďalej stagnuje na úrovniach anemického rastu, no oživenie zaznamenali služby. V USA sa naopak tempo expanzie výroby podľa Markitu zvýšilo.

Posledný týždeň októbra zostane nemenej zaujímavý. Zvedaví budeme hlavne na dve skutočnosti, a to vývoj čínskych trhov na pozadí výboru komunistickej strany, či zníženia sadzieb a zasadanie FEDu. Sekundovať im bude naďalej výsledková sezóna a ekonomické dáta. V prípade americkej centrálnej banky sa neočakáva zmena politiky, no investori budú hltať každú zmenu slov vo vyhlásení. Stretnutie neprinesie revíziu ekonomických ukazovateľov, ani tlačovú konferenciu. Futures kontrakty na úročenie FEDu priraďujú len 6%-nú pravdepodobnosť utesneniu politiky na zasadaní tento týždeň.

Za pozornosť určite stojí aj americký kongres. O deväť dní USA dosiahnu dlhový strop, preto môže byť týždeň kritický z tohto pohľadu a môže priniesť zvýšenú volatilitu. V závere minulého týždňa veľmi potenciálny a rešpektovaný Paul Ryan prijal výzvu na post hovorcu republikánskej väčšiny v Snemovni. Horúci kandidát na prezidenta vo voľbách v roku 2020 po dlhom zdráhaní podvolil hlavne vďaka širšej podpore aj radikálnych republikánskych frakcií.

Dnes očakávame zverejnenie predaja nových domov v USA, nemeckú podnikateľskú dôveru Ifo, či zmenu počtu nezamestnaných vo Francúzsku. Na poli výsledkov hospodárenie reportujú napr. Xerox, či Broadcom. Zástupcovia gréckych veriteľov na čele s eurokomisárom Dombrovskisom začnú návštevu Atén s cieľom prvej revízie napĺňania podmienok tretieho balíka pomoci Grécku.