Chcem investovať
Čínska centrálna banka znížila povinné minimálne rezervy
01. 03. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Trhom naďalej chýba jasný trend, ekonomická situácia zostáva vágna.

  • Akcie v priebehu dňa nevedeli nájsť jasný trend.
  • Čína fixovala juan nižšie piaty deň, čo spolu so silnejším japonským jenom pôsobilo negatívne.
  • Ceny v eurozóne sa vo februári vrátili do deflácie.
  • Euro na správu oslabilo.
  • Očakávania nových opatrení zo strany ECB vzrástli.
  • Čínska centrálna banka znížila povinné minimálne rezervy pre banky, čo podporilo rizikovú chuť.
  • Ropa zelená.
  • Dnes hlavne PMI indexy, ktoré nateraz indikujú negatívny výhľad svetovej ekonomiky, no zároveň umocňujú očakávania ďalších stimulov, čo tlačí trhy nateraz vyššie.
  • USA čaká „Super utorok“ – prezidentské primárky v 13 štátoch.

Vstup do nového týždňa a posledný deň februára potvrdili súčasnú komplikovanú situáciu trhov, kedy investori nevedia zaujať jednoznačný postoj k otázke budúcnosti svetovej ekonomiky a vývoja hospodárenia firiem. Globálne hospodárstvo v uplynulých kvartáloch výraznejšie spomalilo svoj rast a potenciál jeho oživenia je nejasný. Na trhoch panuje i rozčarovanie z reálnych efektov extrémne uvoľnenej menovej politiky centrálnych bánk a ich ďalšej schopnosti stimulovať expanziu.

Úvod pondelka, po víkendovom summite ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G20, poznačila negatívna nálada. Stretnutie nedokázalo opäť priniesť konkrétne návrhy riešenia vágneho globálneho rastu.

Čína fixovala juan nižšie oproti doláru piaty deň v rade napriek záväzku šéfa centrálnej banky udržať jeho kurz stabilný a rovnako ubezpečeniu svojich kolegov na summite o vyhnutiu sa devalvácii. Čínske akcie reagovali poklesom o 3%. K posilňovaniu sa vrátil i japonský jen napriek nedávnemu zníženiu depozitných sadzieb pre komerčné banky do negatívneho pásma.

Negatívny sentiment sa pretavil i do európskeho otvorenia. Tunajší investori pozornosť sústredili hlavne na zverejnenie odhadu februárovej inflácie v eurozóne. Zmena cenovej hladiny výrazne sklamala. Sumár spotrebiteľských cien sa vrátil do deflácie, kedy medziročne prepadol o 0,2% oproti očakávanej nezmenenej úrovni a januárovému rastu o 0,3%. Jadrová inflácia spomalila rast na 0,7% z predchádzajúceho 1%.

Prekvapenie sa okamžite podpisovalo pod oslabovanie eura a posilňovanie dlhopisov na starom kontinente. Akcie reagovali skôr pozitívne a začali zmazávať straty. Dôvodom boli zvyšujúce sa stávky na rozšírenie stimulov ECB budúci týždeň.

V rovnakom momente zverejnenia európskej inflácie však Čína znížila povinné minimálne rezervy pre banky o pol percenta na 17%. To bola najkľúčovejšia správa pondelka, ktorá čiastočne prinavrátila rizikovú chuť na svetové trhy.

Krok na jednej strane zvýši dlhodobú likviditu v druhej najväčšej ekonomike sveta, čo je krátkodobo pre jej vývoj a trhy pozitívna správa. No z dlhodobého hľadiska ho možno označiť za neuvážený, keďže čínsky bankový sektor je momentálne vo svete najviac podkapitalizovaný s najväčšou pákou a ohľadom kvality bankových aktív panujú značné pochybnosti. V takej situácii by regulátor mal požadovať od bánk držanie väčšej hotovosti a nie naopak.

Správa pomohla cenám ropy. Tie naďalej profitovali z pokračujúcich rozhovorov medzi krajinami OPEC a Ruskom o zmrazení produkcie. Včera sa pozitívne týmto smerom vyjadrila Nigéria. Obchodníci tak naďalej zatvárali short pozície a v uplynulých dňoch výrazne rastie budovanie špekulatívnych long pozícií.

Americké akcie zamierili po otvorení do slušných ziskov podporené čínskymi stimulmi a zelenou ropou.

Ekonomické dáta za Atlantikom však opäť po sérii pozitívnych čísel minulý týždeň vykreslili šedý obraz ekonomiky. Rozrobené neukončené predaje domov v januári poklesli proti očakávaniam v medzimesačnom i medziročnom porovnaní. Do pásma kontrakcie prepadol prieskum aktivity medzi chicagskými nákupnými manažérmi a hlbokú recesiu naďalej preukazuje aj prieskum výroby v dištrikte dallaského FEDu.

Uvedené dáta, individuálne negatívne správy najmä v odvetví zdravotníctva a slabší juan nakoniec viedli k obratu vývoja amerických indexov a silnejším výpredajom v záverečných hodinách. Index S&P 500 tak vypustil pol percentné zisky, aby pondelok uzavrel so stratou štyroch pätín percenta. Pod tlakom boli okrem spomínaných biotechnológií financie a prekvapivo energetické firmy napriek zelenej rope.

Indexy na oboch brehoch Atlantiku uzavreli február s miernymi stratami. Išlo však o tretí červený mesiac v rade.

Prvý deň v mesiaci patrí tradične indexom PMI za výrobné odvetvia. Tie ázijské plošne sklamávajú okrem austrálskeho a naznačujú ďalšiu vlnu spomalenia priemyslu vôkol sveta. Čínske indexy výrobnej aktivity zotrvávajú v pásme kontrakcie už siedmy mesiac v rade. Napriek tomu je väčšina rizikových aktív zelená. Po včerajšom znížení povinných minimálnych rezerv čínskou centrálnou bankou investičný svet vsádza na ďalšie rozšírenie stimulov.

Juan bol dnes fixovaný mierne vyššie oproti včerajšiemu zavretiu, čo je tiež pozitívny faktor. Japonský jen púšťa zisky zo skorého rána, kedy reagoval na včerajšie slabšie dáta v Európe a USA. Tamojšia centrálna banka uviedla, že v prípade pokračujúceho posilňovania pristúpi k intervenciám.

Ďalej dnes očakávame pokračovanie zverejňovania PMI/ISM indexov v Európe a USA. Nemci a Taliani zverejnia nezamestnanosť a USA predaje áut.

V USA sa dnes koná tzv. Super utorok, kedy prebehnú primárky až v 13 štátoch. Práve dnešný deň môže do veľkej miery už rozhodnúť o finálnych kandidátoch dvoch hlavných partají.