Chcem investovať
Čínske indexy ráno padajú 5,5%
27. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Včera konštruktívna nálada pokračovala, dnes ráno negatívne prekvapuje Čína.

  • Európske akcie druhý deň v slušných ziskoch.
  • Náladu naďalej podporujú očakávania rozšírenia stimulov ECB.
  • Čína zvažuje opatrenia na podporu komoditných trhov, čo ich tlačilo do ziskov.
  • Lídrom boli exportné firmy profitujúce zo slabnúceho eura.
  • Dnes Čína začala prešetrovanie najväčších obchodníkov s cennými papiermi, na čo tamojšie trhy padajú cez 5%.
  • Nálada je tak opatrnejšia – dlhopisy rastú, komodity a akcie v miernych stratách.
  • V USA je dnes skrátené obchodovanie.
  • Pred nami stojí kritický kľúčový týždeň plný dlho očakávaných udalostí: zasadanie ECB, OPECu, US nezamestnanosť, prejavy lídrov FEDu, PMI indexy a i.

Včera ostali americké parkety uzatvorené, čiže svetového diania bolo menej. Investori sa sústredili primárne na rôznorodé správy prichádzajúce z najväčšej ázijskej ekonomiky Číny a na očakávania rozšírenia podporných opatrení zo strany ECB. Práve tie viedli európske akcie k slušným ziskom druhý deň v rade a k siahnutiu na najvyššie úrovne od konca augusta.

Tieto špekulácie naďalej vytvárali tlak na spoločnú menu, ktorá opäť mierne oslabila voči doláru. Pokles eura sa pozitívne podpisoval pod akcie európskych exportných firiem ako napr. automobilky. Plošne boli ale všetky základné sektory zelené.

Na trhu kolovali i špekulácie o podpore komoditných trhov zo strany čínskej vlády. Prudké poklesy kovov v ostatných dvoch rokoch spôsobujú vážne problémy tamojšiemu ťažkému priemyslu a oceliarstvu, ktoré majú stále veľký podiel na ekonomike. Vládni zástupcovia by sa k tejto téme mali stretať v týchto dňoch a uvažuje sa dokonca o štátnych nákupov komodít. To potlačilo celé spektrum priemyselných kovov v Londýne vyššie. Meď si pripísala 1,9%, nikel 3,2%, zinok 1,65% a hliník 2,8%. Rast cien komodít priniesol všeobecnú úľavu na finančné trhy.

Čína plní titulky aj dnes ráno, no pre zmenu negatívnymi správami. Tamojšie akciové indexy padajú pred zavretím parketov medzi 5 a 6%. Dôvodom sú informácie o začatí prešetrovania dvoch veľkých brokerských firiem regulátormi. Detaily porušenia pravidiel chýbajú, no konanie súvisí s letným prudkým prepadom akcií. Vyjadrenie vlády, že finančné trhy majú slúžiť na podporu ekonomiky a nie pre špekulantov, hovorí za všetko. Od leta vyšetrovatelia zakročili proti short sellerom, či zadržali viacerých hviezdnych fond manažérov. Cieľom vlády je vytlačiť z trhu nadmernú páku, nákupy cenných papierov na úvery a špekulovanie s derivátmi.

Vývoj čínskych akcií má dopad i na iné trhy. Väčšina ázijských indexov je červená, no straty sú minimálne. Japonsko zverejnilo sériu ekonomických dát.  Inflácia medziročne zrýchlila rast, no medzimesačne poklesla tretí mesiac v rade. Ďalšie potvrdenie svetových deflačných tlakov, ktoré častejšie spomíname a ktoré nezapadá do konceptu zvyšovania sadzieb FEDu. Nezamestnanosť v krajine poklesla na najnižšiu mieru za 20 rokov, no ani to nezabránilo výraznejšiemu prepadu spotreby domácností. Mieru poklesu v októbri opäť prehĺbili zisky čínskych priemyselných firiem.

Európske trhy sa aktuálne nachádzajú v miernych stratách a tápu, ktorým smerom sa vybrať na základe správ z ďalekého východu a hlavne pred budúcim kritickým bohatým týždňom. Aj dnes je kalendár plný. Európska komisia zverejní ekonomickú dôveru v únii, Briti prvý odhad rastu HDP v treťom štvrťroku a Taliani podnikateľskú a spotrebiteľskú dôveru. Španielsko zaznamenalo v novembri podľa odhadu silnejší rast cien o 0,3% medzimesačne. Deflácia v krajine tak spomalila na -0,3% z októbrových -0,7%. Ide o prvé novembrové inflačné čísla v Európe. Ak by stanovili trend, ECB mierne stráca argument pre rozšírenie stimulov. Pravdepodobnosť sklamania trhov budúci týždeň nie je malá. Francúzska spotreba v októbri poklesla.

V USA dnes otvoria trhy, no obchodovania bude skrátené. Burzy uzavrú o 13 hod miestneho času, teda o 19 nášho času. Objemy určite zostanú nízke, keďže veľa obchodníkov sa po včerajšom moriakovi nebude unúvať navštíviť svoje pracoviská.

Napriek tomu nemožno dnešný deň podceňovať, hlavne z pohľadu závažnosti budúceho týždňa. Ten nazývame super týždňom, keďže nás čakajú kritické kľúčové udalosti vo viacerých oblastiach, ktoré sú dlhodobo očakávané, ktorým sa dlhodobo trh prispôsobuje a ktoré majú potenciál ovplyvniť ich vývoj pre najbližšie týždne až mesiace.

V prvom rade neustále skloňujeme menové politiky na dvoch brehoch Atlantiku. ECB má vo štvrtok pravidelné zasadanie, posledné v tomto roku, na ktorom sa vo veľkej miere očakáva predstavenie nových opatrení na podporu ekonomiky. Jej rozhodnutiu bude predchádzať ešte zverejnenie novembrový odhad inflácie menovej únie.

V priebehu týždňa majú prejav viacerí členovia menovej komisie FEDu, ktorí si určite budú pripravovať pôdu pre stretnutie k zmene politiky v polovici decembra. Medzi nimi vyzdvihujeme návštevu Kongresu samotnou šéfkou Yellenovou vo štvrtok. USA navyše v piatok zverejnia posledný najvýznamnejší údaj pre ich rozhodovanie, a to novembrovú nezamestnanosť.

Trh je v otázke dvoch kľúčových menových politík značne, až úplne prevážený na jednu stranu, teda že ECB politiku uvoľní a FED utesní. Menový pár eurodolár a komodity v plnej miere oceňujú túto zmenu. To treba mať na pamäti pred vstupom do nového týždňa. Každé menšie sklamanie môže mať veľký dopad na zmenu sentimentu a následné odvíjanie takmer dvojročného jednostranného obchodu. Centrálne banky majú ťažkú pozíciu dodať očakávané. Aj naplnenie očakávaní bude mať preto podľa nášho názoru skôr krátkodobé potvrdenie dlhodobého doterajšieho trendu s možným následným obratom v duchu „kupuj špekulácie, predávaj správy“.

Okrem toho svetové ekonomiky tradične na začiatku nového mesiaca zverejnia PMI indexy, pri ktorých nás bude zaujímať stav a výhľad globálneho hospodárstva. Na konci týždňa sa k pravidelnému summitu zídu zástupcovia krajín produkujúcich ropu OPEC.