Chcem investovať
Čínsky juan bude súčasťou koša SDR MMF
01. 12. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa začal na opatrnej nohe rovnako ako koniec minulého.

  • Americké akcie so stratami, európske so ziskami.
  • November skončil opatrne bez väčšieho rozruchu.
  • Pozornosť je stále na udalostiach v posledných dvoch dňoch týždňa.
  • Čínska mena juan (renminbi) sa stala súčasťou koša špeciálnych práv SDR podľa rozhodnutia MMF.
  • Predaje počas sviatkov Dňa vďakyvzdania neočarili.
  • Euro zavrelo na novom 7-mesačnom minime.
  • Komodity včera väčšinou s miernymi ziskami.
  • Dáta boli početné, skôr prehliadané a zmiešané.
  • Dnes hlavne o PMI indexoch, ktoré neponúkajú zmenu obrazu globálnej ekonomiky.

Svetové trhy vstúpili do nového týždňa a posledného dňa v mesiaci opatrne. Ázia a USA ukončili pondelok červené s miernymi stratami. Európske akcie profitovali z očakávaní uvoľnenia menovej politiky ECB vo štvrtok. Dolárový index prvýkrát od marca uzavrel nad hodnotou 100 a euro voči zelenej bankovke najnižšie od apríla tohto roka. Novembrové zisky indexu S&P 500 tak boli zrazené po silnom októbri na minimum. Index MSCI Emerging Markets zaknihoval straty blízko 4% a európsky Stoxx 600 naopak profit necelých 2,7%.

Pondelok ale ostal ešte pokojný. Svetové ekonomiky zverejňovali menej podstatné dáta v týždni nabitom kľúčovými udalosťami. Kórea a Japonsko reportovali slabšie priemyselné produkcie za október, v prvom prípade pomalší rast a v druhom výraznejší pokles oproti očakávaniam i predchádzajúcemu mesiacu. Indická ekonomika rástla v treťom kvartáli robustných 7,4% medziročne.

Európske ekonomiky ponúkali inflačné dáta a maloobchodné predaje. Španielsky retail rástol v októbri o 5,8% (nad očakávaniami) a nemecký o 2,1% (pod trhovým konsenzom). Odhad nemeckej novembrovej inflácie zaznamenal mierne zlepšenie na 0,4% z októbrového rastu 0,3%.

USA zverejňovali druhotriedne dáta, najmä z priemyslu. Prieskum výrobnej aktivity v okolí Milwaukee, národný prieskum chicagskych nákupných manažérov PMI, aj priemysel v regióne dallaského FEDu prepadli, alebo ostali v pásme kontrakcie. Neukončené otvorené predaje domov zaznamenali slabší medziročný rast oproti odhadom. Plošne boli údaje teda horšie, no nijakým spôsobom neovplyvnili očakávania zvýšenia sadzieb FEDom o dva týždne. Futures kontrakty mu stále pripisujú 74% pravdepodobnosť.

Silnejší dolár a nezmenené očakávania však nemali dopad na ceny zlata, ktoré sa včera odrazilo z 5,5-ročných miním. Šlo hlavne podľa nášho názoru o zatváranie short pozícií a nákupy v dôsledku prepadnutej ceny, či opatrnosti pred veľkými udalosťami neskôr v týždni. Ropa sa pohybovala medzi ziskami a stratami a pondelok ukončila s minimálnym poklesom. Energetickí obchodníci svoju pozornosť plne sústredia na piatkové zasadanie OPECu. Meď si pripísala mierny profit na správy o plánovanej redukcii produkcie čínskymi ťažiarmi. No železná ruda padla pod 40 dolárov za tonu, najnižšie od zavedenia relevantných súčasných cenových indexov.

V USA sa nedarilo hlavne sektorom zdravotníctva a spotreby. Retaileri padali na neohurujúce čísla spotreby počas sviatkov Dňa vďakyvzdania. Tie medziročne v kamenných obchodoch poklesli o 1,5% podľa agentúry RetailNext. Prepad bol do veľkej miery kompenzovaný online predajmi. Celkový obraz vstupu spotrebiteľov do sviatočnej sezóny je však vágny, čo neteší po veľmi slabých predchádzajúcich mesiacoch maloobchodu.

Čínsky juan (renminbi) bol rozhodnutím MMF zaradený ako piata mena do koša rezervných mien SDR. Jeho váha sa v ňom priblíži 11%. Súčasťou sa stane od októbra budúceho roka. Dovtedy má krajina priestor na ďalšie uvoľnenie jeho obchodovania, prispôsobenie meny a ekonomické subjekty na úpravu rezerv. Z rozhodnutia bude najviac tratiť americký dolár, ktorého význam opatrením poklesne. Predpokladáme jeho substitúciu v rezervách najmä ázijských ekonomík, ktoré krok určite vítajú a juan je vzhľadom na ich zahraničný obchod relevantnejšou menou.

Dnes už kalendár svetových ekonomík hustne. Trhom dominujú PMI indexy výroby, ktoré neprinášajú veľa prekvapení. Väčšina ázijských hospodárstiev zaznamenáva v novembri zlepšenie, no stále sa hodnoty pohybujú spravidla pod 50, hranicou oddeľujúcou korekciu od expanzie. Oficiálny čínsky výrobný index padol na trojročné minimum 49,6, no súkromný index od spoločnosti Caixin mierne rástol na 48,6 zo 48,1 v októbri. Čínsky priemysel naďalej trpí na nadkapacity, slabý dopyt, klesajúce ceny a nízku ziskovosť. Silnejšiu expanziu služieb potvrdil štátny nevýrobný PMI index. Aj tento údaj naznačuje posun krajiny od výroby a exportu k spotrebe a preukazuje, že práve konzum by mohol udržať čínsku ekonomiku nad vodou a zabrániť tvrdšiemu pristátiu.

Ázijské akcie ukončujú utorok so silnými ziskami. Dôvodov môže byť niekoľko. Optimizmus nalievajú očakávania uvoľnenia politiky ECB a vzrástli i špekulácie ohľadom ďalšieho zníženia sadzieb v Číne po slabých dátach čínskeho priemyslu. Sentimentu pomáha aj zaradenie juanu do koša SDR, či pokračujúci rast tamojšej spotreby.

Európske PMI indexy ráno potvrdzujú odhady spred dvoch týždňov. Priemysel v novembri podľa riaditeľov spoločností zaznamenal zrýchlenie expanzie. Nemecká nezamestnanosť poklesla na najnižšiu mieru 6,3% od zjednotenia krajiny. Značné zlepšenie zaznamenala i talianska zamestnanosť.

Európske indexy sa nateraz obchodujú s minimálnymi zmenami. Výkonnosťou vyčnievajú len britské akcie, ktoré profitujú zo správy Bank of England o stresovom testovaním tamojších bánk, ktorým prešli všetky najdôležitejšie inštitúcie krajiny. Dlhopisy na oboch brehoch Atlantiku slabnú. Komodity pokračujú druhý deň v ziskoch. Zelené je zlato, ropa i priemyselné kovy. Nálada zatiaľ pôsobí vcelku konštruktívne. Euro koriguje novembrové straty voči doláru, ktoré boli najväčšími od začiatku roka.

Na programe utorka už zostávajú len ISM/PMI indexy výroby v USA a predaje áut. K slovu sa dostanú dvaja členovia FEDu, Charles Evans a Laela Brainardová. Dnes začína i dvojdňové stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO a nemecká vlády by mala hlasovať o účasti na boji s Islamským štátom ISIS v Sýrii.