Chcem investovať
Čínsky motor ďalej spomaľuje
20. 10. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa nebol včera príliš inšpiratívny. Investori odmietli zásadnejšie reagovať na prevažne negatívne správy v podobe slabších výsledkov a známok pokračujúceho trápenia sa čínskej ekonomiky. Boli sme tak svedkami vyberania ziskov z víťazných aktív minulého týždňa ako komodity a prislúchajúce akcie. Indexy však zostali prevažne v zelených nulách po obchodovaní v úzkom pásme, počas ktorého sa viackrát pozreli do ziskov i strát.

Správou dňa bolo hneď skoré ranné zverejnenie septembrových dát a treťokvartálneho HDP v Číne. Kľúčové indikátory neboli schopné priviesť investorov k väčším krokom. Čínska ekonomika i priemysel rástli najmenej od roku 2009 (HDP medziročne o 6,9%), no očakávania na trhu boli prevažne pesimistickejšie. Druhé najväčšie hospodárstvo sveta by ale malo v tomto roku dosiahnuť stanovený rastový cieľ 7%. Do štvrtého kvartála sa očakáva tradičné zrýchlenie ekonomiky. Zverejnenie informácií nesprevádzal žiadny komentár od centrálnej banky a vládnej garnitúry. Investori tak ostali na vážkach, ako reagovať.

Údaje sa podpisovali od úvodu dňa hlavne pod negatívnu výkonnosť komodít. Ropa včera poklesla o takmer 3% (americká WTI) a uzavrela na dvojtýždňovom minime. Za pohybom stáli obavy z nižšieho dopytu v dôsledku slabšieho svetového rastu a obavy z potenciálne ďalej rastúcej produkcie od OPECu na čele s Iránom. Viac ako pol percenta stratila i spotová cena zlata. Jeho výpredaj pripisujeme primárne vyberaniu ziskov.

Bohatší týždeň výsledkovej sezóny nezačal dobre. Za očakávaniami výraznejšie zaostalo hospodárenie banky Morgan Stanley. Slabšie boli tržby i zisk, na čo akcia reagovala poklesom o takmer 5%. Investorov sklamal aj výrobca hračiek Hasbro (-7,2%) a ropná servisná firma Halliburton (-1,2%). Po zavretí trhov zverejnil výsledky technologický gigant IBM. Upraveným ziskom síce prekonal odhady, no tržby výraznejšie zaostali a spoločnosť prekvapivo výrazne redukovala výhľad profitu pre tento rok. Príjmy medziročne poklesli až o 14% a prevádzkový zisk o 16%. Akcie IBM strácajú od vrcholu z prvého kvartálu roka 2013 už 31% a včera v predĺženom elektronickom obchodovaní po zavretí parketov stratu rozšírili o ďalších 5%.

Jedinou svetlejšou správou pondelka bola dôvera staviteľov v USA, ktorá vyskočila na 10-ročné maximum. Investori však zostali všeobecne rezistentní voči správam. Nemenili sa ani očakávania menovej politiky FEDu. Indexy v miernych ziskoch udržali hlavne spotrebiteľské odvetvia, technológie a zdravotníctvo.

Dnešný deň začína podobne rozpačito. Ázia sa obchoduje s minimálnymi zmenami a zmiešaná. Väčšina indexov je však zelená a do záveru sa darí hlavne čínskym akciám, ktorých zisky presahujú percento. Lokálne meny sú pod výraznejším tlakom a podobne ako komodity včera pociťujú vyberanie ziskov po niekoľko týždňovej rely. Opatrne do zelena otvára i Európa. Straty z predchádzajúcich dvoch, až troch dní korigujú euro i komodity.

Dnešný deň by mal byť hlavne o výsledkoch. Ekonomický kalendár neobsahuje prvotriedne dáta. USA sa pochvália vydanými stavebnými povoleniami a začatými stavbami domov v septembri. V Európe Holandsko zverejnilo silnejšiu spotrebiteľskú dôveru i rastúce spotrebiteľské výdavky. Nemecká producentská inflácia v septembri prehĺbila defláciu na -2,1% medziročne. ECB by dnes mala zverejniť prieskum bankových úverov.

Pred otvorením amerických parketov očakávame výsledky spoločností ako výrobca motocyklov Harley-Davidson, diverzifikovaná priemyselná firma United Technologies, zbrojárska spoločnosť Lockheed Martin, banka Bank of New York Mellon, poisťovňa Travelers a telekomunikačná spoločnosť Verizon. Po zavretí regulárneho obchodovania ich doplní Yahoo!.