Chcem investovať
Deň nezadaných – najväčší maloobchodný sviatok v Číne
11. 11. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Utorok ponúkol malé zmeny trhov, ktoré nereagovali na ponúknuté druhoradé fundamenty.

  • Akcie s minimálnymi zmenami ako aj iné aktíva.
  • V Portugalsku po mesiaci padá menšinová vláda.
  • Gréci bez dohody o uvoľnení ďalších prostriedkov.
  • Zásoby ropy podľa API v USA ďalej rastú.
  • Čínske dáta investorov mierne nabudili.
  • Deň nezadaných prinesie podľa odhadov denný obrat 10 mld. dolárov Alibabe.
  • USA slávia Deň veteránov, obchodovanie bude obmedzené.
  • Udalosťou číslo jedna v stredu bude prejav Maria Draghiho.

Utorok priniesol na trhy opatrnú konsolidáciu predchádzajúcich silných trendov. Väčšina aktív, ktorá prešla negatívnym obchodovaním v ostatných dňoch, si pripísala mierne zisky. Investori zohľadňovali primárne čínske dáta, menovú politiku vyspelých regiónov a korporátne správy.

Pod silným tlakom zostáva euro, ktorému aktuálne chýbajú akékoľvek pozitívne správy. Očakávania ohľadom utesnenia politiky v USA sa v prvých dvoch dňoch týždňa nezmenili, čo vedie dolár k budovaniu sily. Naopak v Európe šli po trhu tieto dni správy, údajne z prostredia ECB, že menová autorita na úvod chystá zníženie depozitných sadzieb pre komerčné banky. Rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania by nateraz odložili, keďže svetové trhy beztak oplývajú dostatkom likvidity a európske kreditné trhy neponúkajú dostatok aktív vhodných na nákup centrálnou bankou. Všetko sú to zatiaľ ale len špekulácie a nepotvrdené správy z prostredia ECB. V týchto prípadoch však platí pravidlo „bez vetra sa lístok nepohne“.

Ďalšími negatívnymi faktormi pre spoločnú menu sú politické správy vôkol Európy. Včera ľavicové strany zvrhli čerstvú menšinovú pravicovú vládu portugalského premiéra Passosa Coelha, ktorý pár týždňov dozadu nastúpil na druhé vládnuce obdobie. Ľavica, ktorá nebola schopná po víťazstve v hlasovaní začiatkom októbra dohodnúť sa na koalícii, včera nepodporila vládny program pravice. Najbližšie voľby je možné vykonať až budúcu jeseň. Portugalský prezident má teraz ťažkú dilemu, či ponúknuť mandát lídrovi ľavice Antoniovi Costovi, ktorého meno budeme asi v najbližších týždňoch počuť častejšie.

Brusel sleduje dianie v Lisabone veľmi pozorne, keďže Costa reprezentuje populistické protiúsporné prúdy v Európe a jeho predvolebnou agendou bolo podobne ako v prípade Alexisa Tsiprasa v Grécku odstrániť väčšinu reforiem prijatých predchádzajúcou pravicovou vládou v súlade s podmienkami pomoci a snahou krajiny skonsolidovať verejné financie. Investori už pozorne trestajú pesimistickejší výhľad krajiny. Od začiatku októbra výnosy portugalských 10-ročných dlhopisov vzrástli o 50 bodov na 2,83%, kým pre porovnanie španielske len 10 bodov na 1,89%.

Grécky minister financií sa vrátil do Atén s prázdnou. Veritelia neboli schopní dohodnúť sa s krajinou na uvoľnení 2 mld. eur. Gréci odmietli tvrdšie podmienky prepadnutia zábezpeky v prípade nesplácaných úverov. Európa nateraz odmieta povoliť a vytváranie tlaku vyčkávaním. Ústupky by mohli opäť podporiť protiúsporné nálady v iných krajinách. Aktuálnym horúcim rizikom je Španielsko, kde sa budú konať parlamentné voľby o mesiac 20. decembra.

Európske indexy včerajší deň začali prevažne červené nasledujúc slabé vedenie z Ázie reagujúcej na spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien a dlhodobý pokles producentských. Reči o nových opatreniach ECB a príchod amerických obchodníkov však dianie otočili. Americké akcie sa v priebehu dňa pohybovali v úzkom pásme okolo nuly. Nakoniec uzavreli s minimálnymi ziskami.

Zverejňované dáta nemali vplyv na trhy. V Európe Francúzi i Taliani reportovali oživenie priemyselnej produkcie v septembri. USA ponúkli nezmenenú dôveru malých podnikov a výraznejší prepad dovozných cien. Opätovný pokles cien komodít a silnejší dolár sa postarali o 10,5% nižšie ceny importovaných tovarov oproti minulému roku. Dovážaná deflácia bude stále tŕňom v oku FEDu pri zvyšovaní sadzieb. Údaj však očakávania nezmenil – pravdepodobnosť utesnenia zostáva na 66%. Oživeniu a podporu ekonomike naopak poskytol veľkoobchod, a to vývoj jeho predajov i zásob.

Včera sa darilo staviteľom domov po silných výsledkoch spoločnosti DR Horton. Pomerne pozitívne čísla zverejňovali aj maloobchodné siete, ktorým tradične patrí záver výsledkovej sezóny. Pozitívny vývoj naďalej zaznamenávajú finančné spoločnosti profitujúce z rastúceho úročenia dlhopisov a strmšej výnosovej krivky. Najviac negatívny príspevok v amerických indexoch mali akcie Apple (-3,15%), ktoré reagovali na negatívne komentáre banky Credit Suisse o známkach spomaľujúcich predajov.

Ropa si včera pripísala mierny zisk. Na jednej strane stále report Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá nevidí oživenie jej cien minimálne do roku 2020. Na druhej zasa vcelku povzbudivý report americkej Energetickej informačnej administratívy ministerstva energetiky, ktorá predpokladá pokles produkcie z tzv. bridlicových ložísk. Po zavretí trhov American Petroleum Institute odhadol rast zásob ropy v minulom týždni na 6,3 mil. barelov. Aj z tohto dôvodu ropa nateraz maže včerajšie zisky. Oficiálne číslo zásob nebude zverejnené dnes, ale zajtra kvôli sviatku veteránov.

Streda by mala byť z tohto dôvodu pokojnejšia. Americké akciové trhy budú otvorené s plným obchodovaním. Zatvorené sú však dlhopisové trhy a  akciové nemajú dnes vysporiadanie. Svetové objemy tak môžu byť nižšie a investori opatrnejší.

Prázdny je aj makrokalendár. Dáta zverejňovala len Čína a Británia ponúkne septembrovú nezamestnanosť. Pozorne sledovaný bude prejav šéfa ECB Maria Draghiho o 14:15 nášho času.

Ázijské trhy uzatvárajú stredu prevažne zelenú, kedy sa im podarilo zvrátiť úvodné straty. Kľúčovou správou boli ďalšie októbrové dáta čínskej ekonomiky. Potešil hlavne mierne silnejší rast maloobchodných predajov. Obyvatelia druhej najväčšej ekonomiky stále viac prejavujú ochotu zvyšovať spotrebu na úkor úspor, ktoré boli v krajine veľmi vysoké. Snaha vlády presunúť jadro ekonomiky od exportu a investícii v prospech spotreby a služieb sa tak začína napĺňať. Trhy tak prehliadajú priemyselnú produkciu, ktorej rast spomalil na najnižšie tempo od roku 2008.

V Číne dnes prebieha tzv. Deň nezadaných (Single’s Day), ktorý prakticky rozbehla spoločnosť Alibaba v roku 1999. Myšlienkou je, aby sa sami nezadaní ľudia obdarovali, keďže ich nemá kto. Popularita za 15 rokov extrémne narástla a deň sa stal silným maloobchodným sviatkom. Tovary sa spravidla objednávajú cez internet, z čoho najviac profituje spomínaná Alibaba. Jej obrat dnes sa odhaduje na 10 mld. dolárov. Za prvých 90 minút už dosiahla príjmy 5 mld. Len pre porovnania tzv. Cyber pondelok, ktorý nasleduje po Čiernom piatku po Dni vďakyvzdania v USA prináša americkým online maloobchodníkom obrat 2 mld. dolárov.