Chcem investovať
Deň septembrovej tvorby pracovných miest v USA
02. 10. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Štvrtok bol na kapitálovom trhu nakoniec pomerne pokojným dňom. Napriek naplneniu kalendára najmä ekonomickými dátami sa investori neodhodlali k väčším obchodom.V princípe žiadna zverejnená správa nebola silnejším impulzom. Vplyv určite zohrali očakávania dnešnej americkej nezamestnanosti a absencia čínskych obchodníkov.

Úvod obchodovania sa niesol v konštruktívnej nálade. Dôvodom bola hlavne technická korekcia predchádzajúcich strát a mierne povzbudivé PMI indexy nad očakávaniami v Ázii a Európe. No ako deň postupoval a blížilo sa otvorenie amerických parketov nálada chradla.

Americké indexy otvárali ešte v zelených číslach, no prieskum výrobnej aktivity podľa dodávateľských manažérov ISM na viac ako dvojročnom minime viedol k obratu. Detaily reportu pri hranici oddeľujúcej kontrakciu od expanzie boli pomerne slabé a odhalili pretrvávajúce problémy spojené so spomaľovaním svetovej ekonomiky, ktoré sa na začiatok prejavuje hlavne v primárnych cyklických odvetviach ako produkcia komodít a priemysel. Ostatné dáta tiež potvrdili doposiaľ známe. Stavebná produkcia rástla v auguste solídnym tempom o 0,7% medzimesačne a septembrové predaje áut boli doposiaľ najvyššie v pokrízových rokoch. Darilo sa hlavne americkým automobilkám. Trh nehnuteľností a spotreba zostávajú zvučnou stránkou hospodárstva za Atlantikom.

Krátko po zavretí európskych trhov sa americké akcie nachádzali v stratách okolo percenta. Stiahli nakoniec aj európskych náprotivkov uzatvárajúcich v mierne červených číslach. V USA však ešte stihlo dôjsť k obratu. Indexy straty do záveru obchodovania zmazali a uzatvárali okolo zelenej nuly. Využívanie atraktívnejších cien tak nakoniec pokračovalo druhý deň.

Slabšia priemyselná aktivita sa podpísala i pod vývoj cien ropy. Tá po zverejnení čísel ISM indexu vymazala viac ako 4%-né zisky. Mierne pokleslo i zlato. Dlhopisy zostali prakticky nezmenené. Silnejší rast však v ostatných dňoch zaznamenávajú kratšie splatnosti. Výnos 3-mesačnej americkej vládnej pokladničnej poukážky sa už druhý týždeň pohybuje v záporných hodnotách a včera zatváral na historickom minime -0,25%. Tento vývoj nepreukazuje veľké presvedčenie dlhopisového trhu o blížiacom sa zvýšení sadzieb.

Atlantský FED, ktorého prognózy sa vždy dostávajú najbližšie k realite, včera znížil odhad rastu americkej ekonomiky v treťom kvartáli o polovicu. Mario Draghi v nočnom prejave nespomenul menovú politiku ECB. Odlev kapitálu z rozvíjajúcich sa krajín by v tomto roku mohol dosiahnuť až 540 mld. dolárov, najviac od roku 1988 podľa Inštitútu pre medzinárodné financie.

Ministerstvo financií v USA uviedlo, že krajina dosiahne dlhový strop už 5. novembra, o niečo skôr ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa vývoja v kongrese možno predpokladať narastajúcu nervozitu s približovaním sa tohto termínu. Aktuálna situácia a zloženie zákonodarného zboru, silná prezidentská kampaň však nedávajú veľa optimizmu na hladké zvýšenie limitu dlhu. Opatrnosť sa tak zíde i v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.

Dnes je deň americkej nezamestnanosti. Trhový konsenzus hovorí o vytvorení 200 tisíc čistých pracovných miest, čo je zhruba pokrízový priemer. Ostatné týždne sa investori začali správať viac fundamentálne. S rastúcim presvedčením o blížiacom sa zvýšení sadzieb a čiastočným želaním si ho trhy vnímajú konečne dobré čísla ekonomických dát pozitívne a slabšie dáta negatívne. Dnes by tomu nemalo byť inak. Výstup je skutočne otvorený. Nateraz sa zdajú kľúčové oblasti americkej ekonomiky rezistentné voči dianiu vo svete, no určitá miera opatrnosti sa objavuje i medzi americkými firmami. Nakoniec je samotné číslo tvorby miest aktuálne preceňované. Samozrejme dôvodom je spojitosť s menovou politikou FEDu, no svet má dnes zásadnejšie problémy, i keď silnejší pokles nezamestnanosti bude pozitívnou správou pre všetkých.

Cez víkend sa konajú v Portugalsku parlamentné voľby ako ďalší test európskej politiky úspor. Prekvapivo si ostatné dni drží dobrú vyrovnanú pozíciu s ľavicovou opozíciou súčasná vládnuca pravica.