Chcem investovať
Dôkazy o spomaľujúcej svetovej ekonomike vracajú trhy k masívnejším výpredajom
02. 09. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Utorok priniesol početné dôkazy o spomaľovaní svetovej ekonomiky, čo vrátilo na trhy po pár dňoch stabilizácie a upokojenia obavy a nervozitu. Následne sme boli svedkami tretieho najhoršieho dňa v tomto roku, počas ktorého hlavné indexy na západných trhoch stratili okolo 3%. Samotné správy nepriniesli mnoho nového, len potvrdenie, že globálna ekonomika nie je v takej kondícii, ako sa predpokladalo pár mesiacov dozadu a že systémové riziká bijú na poplach hlavne v Číne a iných rozvíjajúcich sa ekonomikách. Investori sa tak opäť masívne zbavovali pozícii a pokračovali i vynútené predaje pri nákupoch na úver.

Po minulotýždňovej záverečnej rely, ktorá za tri dni zvýšila hodnotu indexu S&P 500 o 6,5%, a opatrnejšom vstupe do tohto týždňa výpredaje spustili hneď ráno informácie z Číny. Úvod mesiaca patrí zverejňovaniu prieskumov výroby medzi nákupnými manažérmi. Oficiálny čínsky index PMI za výrobu poklesol na nové trojročné minimum. Slabšie boli čítania i za sektory služieb.

Spomalenie výrobnej aktivity však reportovali prakticky všetky významnejšie ekonomiky vrátane USA a eurozóny. Za Atlantikom výrobný index dodávateľských manažérov ISM v auguste padol na viac ako dvojročné minimum. Nešlo tak len o indikátory čínskeho spomaľovania, ale nepopierateľne celosvetového. Medzi inými dátami, ktoré včera spôsobovali vrásky býkom, spomenieme kórejský export. Ten proti všetkým očakávaniam v auguste prepadol medziročne o takmer 15%.

Olej do ohňa prilial i Medzinárodný menový fond. Samotná jeho šéfka Lagardeová pripustila, že globálny rast bude výrazne menší oproti júlovému odhadu inštitúcie v dôsledku negatívneho príspevku hlavne rozvíjajúcich sa ekonomík.

Na forexových trhoch zo situácie profitoval japonský jen a darilo sa i euru, kde ukazovatele rastu v podobe indexov PMI zaznamenali najmenšie spomalenie. Navyše Nemecko i eurozóna zverejnili povzbudzujúce dáta zamestnanosti, ktorá v oboch prípadoch vzrástla. Dolár teda voči väčšine kľúčových mien oslabil.

Trhová nervozita, slabé ekonomické ukazovatele a dolár podporili zlato, ktoré siahlo na tretí deň ziskov v rade. Po nevídanej trojdňovej rely ropy, za ktorú sa zhodnotila neuveriteľných 27,5%, došlo na jej cenách zákonite k výraznejšej korekcii blížiacej sa 8%. Dôvodom sú samozrejme spomínané dáta potvrdzujúce výraznejšie spomalenie svetového hospodárstva. Na energetických trhoch naďalej pokračuje previs ponuky nad dopytom. Impulzom pre silné odrazenie cien ropy v minulom týždni boli špekulácie o možnom znížení produkcie krajinami OPEC, ktoré viedli k zatváraniu masívnych short pozícií. Tie sa však zatiaľ nepotvrdili, aj preto sa ropa vrátila k poklesu.

Dnes ráno trhy vykazujú známky stabilizácie, no nervozita pretrváva. Európske indexy otvárajú mierne do zelena a podobný začiatok obchodovania nateraz indikujú i futures kontrakty na americké indexy. Ázijské trhy sa obchodovali zmiešane. Čína dokázala do záveru dňa zmazať ranné straty, ktoré sa šplhali až cez 4%. Na trhu idú špekulácie o väčších nákupoch akcií tamojšími brokermi z nariadenia vlády. V snahe upokojiť trhy pred dvojdňovými oslavami konca 2. svetovej vojny boli údajne vykonané nákupy akcií v objeme 100 mld. juanov.

Katalyzátory pre dnešné obchodovania ponúkne hlavne opäť makrokalendár, i keď neobsahuje dáta, ktoré by mohli mať potenciál zásadne obrátiť pohľad na kondíciu svetovej ekonomiky. Bohatší je v USA, ktoré ponúknu údaje určite spájané s výhľadom menovej politiky FEDu a potenciálnym zvýšením sadzieb na septembrovom zasadaní. Washington zverejní súkromný odhad tvorby pracovných miest v auguste od spoločnosti ADP ako prvú predzvesť piatkovej nezamestnanosti, sfinalizuje druhokvartálnu produktivitu práce, zverejní vývoj továrenských objednávok v júli a Béžovú knihu FEDu ako súhrn čiastkových reportov o stave ekonomík jednotlivých 12 dištriktov centrálnej banky a informačný základ pre rozhodovanie menovej komisie na nadchádzajúcom stretnutí. Spomedzi dát na starom kontinente vyzdvihujeme júlový vývoj producentskej inflácie v eurozóne. USA zverejnia vývoj zásob ropy v minulom týždni. Sledovať budeme i rozhodnutie brazílskej centrálnej banky o sadzbách v reakcii na prehlbujúcu sa recesiu krajiny a prepadajúci sa real. Ruský prezident Vladimir Putin by mal dnes zahájiť dvojdňovú návštevu Pekingu, v rámci ktorej sa zúčastní i vojenskej prehliadky k príležitosti osláv konca 2. svetovej vojny v Pacifiku.