Chcem investovať
Draghi potvrdil odhodlanie podporovať ekonomiku
04. 09. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Mario Draghi včera na tlačovej konferencii po pravidelnom stretnutí Rady guvernérov ECB potvrdil očakávania a holubičím postojom nezostal nič dlžný svojej povesti spasiteľa Európy. ECB podľa predpokladov znížila odhad rastu ekonomiky eurozóny i očakávanej inflácie oproti júnovému výhľadu. Rovnako ubezpečil, že program kvantitatívneho uvoľňovania bude implementovaný v plnej výške do konca septembra budúceho roka. Navyše uviedol, že v prípade potreby môže pokračovať aj ďalej, môže byť upravený a nevylúčil ani jeho rozšírenie, pokiaľ nebude dosiahnutá trvalá zmena trajektórie inflácie. ECB v tomto duchu ohlásila jeho menšiu úpravu, a to navýšenie limitu nákupov jednej emisie na 33%.

Investori jeho slová a prijaté kroky v podobe potvrdenia záväzku, že infláciu vytlačí k cieľu ECB, vnímali ako jednoznačnú expanziu podpory. Došlo vlastne k čiastočnému naplneniu špekulácií, že kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo byť rozšírené, ako naznačovali viacerí centrálni bankári v predchádzajúcich dňoch. K samotnému navýšeniu síce nedošlo, no trh dostal jasný signál, že keď bude horšie, ECB zasiahne.

Záver tlačovej konferencie samozrejme nenechal trhy bez odozvy. Okamžite po objavení sa informácií o zvýšení maximálneho držaného podielu na jednej emisii a o pripustení rozšírenia, či predĺženia programu euro prudko oslabilo a európske dlhopisy poskočili. Následne reagovali i akcie silným rastom. Väčšina európskych indexov uzatvárala deň so ziskom medzi 2 a 3%.

Podporu trhom poskytovali i zverejnené dáta. Už Ázia sa prezentovala silnejšími prieskumami aktivity v službách podľa pozorne sledovaných a relevantných indexov PMI. Prekvapivo silné čísla PMI indexov služieb reportovala i eurozóna ťahaná najmä periférnymi krajinami a Nemeckom. Povzbudivé boli i júlové maloobchodné predaje za eurozónu, ktoré medziročne narástli o 2,7%. Podobný obraz ekonomiky poskytli i americké dáta. Služby podľa indexu ISM stále rastú tempom nevideným ostatnú dekádu. Výraznejšiu redukciu deficitu zaznamenala júlová obchodná bilancia vďaka poklesu importu, ale aj rastu vývozu. Vstup do tretieho kvartálu tak pôsobí pomerne silno a nabáda k zvýšeniu sadzieb FEDom. Jediným menším sklamaním bol nárast žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Americké indexy v úvode obchodovania nasledovali konštruktívnu náladu z Európy. Pred zavretím parketov na starom kontinente sa pohybovali v ziskoch nad jedným percentom. No býčia nálada sa postupne vytratila a na trhy sa vrátila opatrnosť pred dnešným zverejnením oficiálneho čísla tvorby pracovných miest. Rovnako trhy máta pokračujúca neistota ohľadom FEDu, akú sme nezažili niekoľko rokov. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb sa dá skutočne označiť 50:50 a trhy nemajú radi neistotu. Podľa futures kontraktov na úroky FEDu sme do štvrtka vstupovali s vyššou pravdepodobnosťou zvýšenia, blížiacou sa 40%. Zasadanie ECB však tieto šance opäť zrazilo k 30%. Uvidíme, ako dnes dopadne nezamestnanosť ako posledný diel puzzle FEDu pred jeho zasadaním o necelé dva týždne.

Podiel na poklese trhov môžeme pripísať i rope, ktorá včera predviedla opačný obrat ako v stredu. Vyjadrenia ECB napriek posilneniu dolára podporili čierne zlato. To však v priebehu dňa veľkú časť ziskov zmazalo. Silný dolár a konštruktívna nálada na akciách poslali do strát zlato.

Včerajšia nervozita a opatrnosť zo záveru obchodovania na Wall Streete sa prenáša na ostatné trhy i dnes ráno. Všetky ázijské indexy uzatvárajú deň v značne červených číslach. Výnimku tvorí len Austrália, ktorá profituje zo špekulácií o ďalšom znížení sadzieb v krajine. K negatívnej nálade prispievajú i vyjadrenia japonského ekonomického ministra ohľadom volatility a skutočnosti, že investori by si mali zvyknúť na novú realitu v podobe utesňovania menovej politiky niektorých vyspelých ekonomík. Investorov tieto slová viedli k názoru, že pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA narastá. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že Japonsku by tento krok čiastočne vyhovoval, keďže by oslabil jen voči doláru, o čo sa tamojšia centrálna banka snaží už druhý rok.

Európa nasleduje Ameriku a Áziu a v úvode dňa sa nachádza v stratách cez jedno percento. Euro koriguje časť včerajších poklrsov. Dlhopisy ďalej posilňujú a komodity sú prevažne červené. Podporu neposkytli ráno zverejnené nemecké továrenské objednávky, ktoré v júli poklesli výraznejšie oproti očakávaniam, čo potvrdzuje trend spomaľovania svetového priemyslu na čele s Čínou, významným obchodným partnerom Nemecka.

Pozornosť investičného sveta sa však dnes bude plne sústrediť iba na jednu udalosť, ktorou je zverejnenie tvorby pracovných miest v USA v auguste. Očakávania hovoria o čísle nad 200 tis., čo by otváralo cestu prvému zvýšeniu sadzieb po deviatich rokoch. Dôležité budú ale i detaily, hlavne rast miezd a miera participácie na pracovnej sile. V súvislosti s FEDom upozorňujeme i na prejavy centrálnych bankárov. V ranných hodinách sa pred mikrofón postavil známy zástanca holubičieho tábora Narayana Kocherlakota a poobede ho doplní naopak jastrab Jeffrey Lacker. Dnes začína i dvojdňové stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G20. Vzhľadom na uplynulé turbulencie na finančných trhoch je význam summitu zásadnejší.