Chcem investovať
ESS je na burze, za prvé dva dni vzrástla o neuveriteľných 186 %
14. 10. 2021 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Spoločnosť ESS Inc., oficiálne vstúpila na newyorskú burzu NYSE tento pondelok v tzv. IPO pod označením GWH. Ide o prvú verejne obchodovateľnú spoločnosť v priemyselnom odvetví zameranú na dlhodobé skladovanie energie z USA a najväčšiu transakciu venture kapitálu v histórii Slovenska. Manažment očakával, že prostredníctvom IPO – prvotného úpisu – sa vyzbiera 308 mil. USD. Spoločnosť za prvé dva dni obchodovania vyrástla na cene o neuveriteľných 186 %, čo prekonalo pôvodné očakávania.

ESS Inc. na burze

Prílev veľkých investorov

Spoločnosť ESS sa zaoberá výrobou energetických zásobníkov, ktoré riešia problém uskladnenia elektrickej energie hlavne z obnoviteľných zdrojov v čase, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko, prípadne je potrebné energiu nazbieranú cez deň uskladniť pre jej použitie počas večera, keď je najviac potrebná. Riešením sú priemyselné batérie na dlhodobé uskladnenie energie založené na tzv. „Iron flow“ princípe s použitím environmentálne neškodných materiálov ako železo, chlorid sodný a voda. Sú omnoho lacnejšie a bezpečnejšie ako súčasné prvky používané v batériách (lítium a kobalt). „Myšlienka pritiahla aj veľkých investorov, do projektu vstúpili Bill Gates a Softbank s investíciou 57 mil. USD. Doteraz existovalo veľmi málo riešení na tento problém. Je to spôsobené tým, že sme sa nespoliehali na skladovanie energie, ale na jej transport. Práve skladovanie energie je jedno z hlavných riešení na posilnenie celého energetického systému,“ povedal CEO spoločnosti ESS Eric Dresselhuys.

Za spoločnosťou stoja investori ako Breakthrough Energy – investičná spoločnosť Billa Gatesa pre čistú energiu. SB Energy – stopercentná dcérska spoločnosť SoftBank a nadnárodná chemická spoločnosť BASF. Medzi prvých investorov patrili aj klienti spoločnosti Across Private Investments. Spolu s partnerskou spoločnosťou IPM Group sa zapojili do projektu už v rannej fáze. Prvý zisk spoločnosti sa očakáva v roku 2023. ESS má, okrem iných, objednávky na dodávku svojich riešení od firiem SB Energy a Enel Green Power Espana.

Kľúčom je nová technológia

Veľkým prielomom pre ESS je trvácna batéria založená na „Iron flow“ technológii z ľahko dostupných materiálov. Takáto batéria môže byť nabíjaná a vybíjaná opakovane bez výraznej straty kapacity až po dobu 25 rokov.

„Prietoková batéria je lacnejšia, bezpečnejšia a má lepšiu životnosť ako konvenčné lítium-iónové úložisko,“ povedal Carmichael Roberts, spolupredseda investičného výboru Breakthrough Energy. „Výroba batérie zo železa, chloridu sodného a vody znamená, že neexistuje žiadna toxicita, technológia, ktorú staviame, nie je horľavá a ani nevybuchuje,“ dodal Dresselhuys. Batérie ESS neobsahujú lítium ani kobalt, čo sú dva spoločné prvky v konvenčných batériách. Sú veľmi jednoducho prepraviteľné na miesto doručenia vďaka svojim kompaktným rozmerom štandardného lodného kontajnera, kde sa voda dopĺňa do systému až na mieste inštalácie.

Lítium je z dlhodobého hľadiska menší problém, pokiaľ recyklujeme lítium-iónové batérie, ale môže dôjsť ku krátkodobému zvýšeniu cien, pretože výroba sa zvyšuje tak, aby zodpovedala dopytu po batériách pre elektromobily. Kobalt je trochu problematickejší a dostal sa do nemilosti u niektorých dodávateľských reťazcov, ktorí sa spoliehajú na bane v Afrike. Tie v niektorých prípadoch využívajú nútenú a detskú prácu, pričom ľudia ručne vykopávajú kobalt v nehumánnych podmienkach.

Patentované čerpadlo

Batérie so železným elektrolytom nie sú novinkou. Problémom bolo zanášanie roztoku, s čím sa ESS vyrovnalo vývojom čerpadla, ktoré udržuje roztok čistý a aktívny počas celej doby. Práve čerpadlo je patentovanou konkurenčnou výhodou, ktorú si ESS drží a myslí si, že bude veľmi ťažké, aby ich konkurencia predbehla. ESS vývoju venovalo 10 rokov. Batérie sú schopné udržať energiu na 6 – 12 hodín a jedna batéria dokáže nabíjať 20 – 30 domov. Cieľom je počas dňa nabiť tieto kontajnery umiestnené v blízkosti solárnych a veterných elektrární a počas noci alebo bezvetria využívať energiu zo zásobníkov, ktoré sa opäť nabijú na druhý deň. Veľkou výhodou oproti konvenčným batériám je ich nedegradácia v čase. Používaním a opätovným nabíjaním a vybíjaním sa vo všeobecnosti batérie degradujú. Batérie od ESS si zachovávajú rovnaké vlastnosti a ich energetická účinnosť je garantovaná na minimálne 10 rokov so štandardnou plánovanou životnosťou až spomínaných 25 rokov. 

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.