Chcem investovať
Euro sa spamätáva z výsledku nemeckých volieb
26. 09. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Sociálni demokrati Martina Schulza zamiešali volebnými kartami.

  • Európske akcie výsledok volieb nezaskočil, eurodolár pod 1,19 EUR/USD.
  • Eskalácia napätia medzi USA a KĽDR poslala zlato nad 1 300 USD za trojskú uncu.
  • Ropa oceňuje snahu OPEC-u škrtiť produkciu, WTI nad 52 USD za barel.
  • Začiatok týždňa prial kryptomenám, Bitcoin posilnil viac než o 7 %.
  • EÚ ukončila disciplinárne konanie s Gréckom kvôli nadmernému deficitu.

Nikoho dnes už zrejme neprekvapí, že víkendové spolkové voľby v Nemecku skončili podľa očakávaní. V porovnaní s referendom o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, americkými či francúzskymi prezidentskými voľbami možno označiť volebný priebeh za nudný, avšak veľmi dôležitý pre budúci vývoj EÚ resp. eurozóny.

Treba však poznamenať, že voľby sa uskutočnili v časoch, kedy sa Nemecku ekonomicky darí. Dlhodobo dosahuje nízku nezamestnanosť, hospodári prebytkovo a vytvára rekordné exporty. Naopak od neistého ekonomického či politického vývoja vo svete – od Brexitu, cez neschopnosť Trumpovej administratívy presadiť kľúčové reformy, hurikánovú sezónu  v USA až po napínanie jadrových svalov Severnej Kórey. Je pravdepodobné, že ak by sa Nemecko nachádzalo v podobnom turbulentnom období, téma migrácie by vo voľbách rezonovala viac a Shulz s Merkelovou by stratili ďalšie percentá v prospech alternatívnych strán, ktoré na migračnej kríze naopak zabodovali.

Karty sú rozdané a vzhľadom na to, že sociálni demokrati SPD predbežne odmietli pokračovať v koalícii, rysuje sa vláda v podobe CDU/CSU, FDP a Zelení. Koaličné vyjednávania však môžu byť komplikované vzhľadom na názorové nesúlady akými sú napr. prehlbovanie hospodárskej integrácie eurozóny, ekonomické reformy, fiškálna a zahraničná politika.

Finančné trhy preto zareagovali v prvotnej reakcii mierne negatívne.  Nemecký akciový index DAX po úvodných stratách však zamieril opäť nahor. Pod mierny tlak sa dostalo odolné euro, ktoré v posledných mesiacoch profitovalo jednak z dobrých ekonomických dát z eurozóny a na druhej strane mu pomáhal aj oslabený dolár. Poklesom reagovalo na možnosť, že Merkelová sa pri vytváraní koalície dostane do problémov a bude prvý krát čeliť skutočnej opozícií, čo môže spomaliť proces politicko-ekonomickej integrácie eurozóny.

Pre slovenskú ekonomiku resp. pre Slovákov samotných sú nemecké spolkové voľby dôležité, keďže sa jedná o nášho signifikantného obchodného partnera a zároveň najsilnejšiu ekonomiku eurozóny, ktorá ovplyvňuje budúce usporiadanie vzťahov v celej Európskej únii. Nemecko však nečaká žiadna silná a presvedčivá vláda. Ak Angela Merkelová bude príliš ustupovať francúzskemu prezidentovi v oblasti budovania tzv. jadra, na domácej politickej scéne ešte viac oslabí v prospech AfD. Ak mu však ustupovať nebude, žiadne francúzsko-nemecké jadro sa konať nebude.

Výsledok je teda sklamaním pre tých, ktorí vsádzali na väčšie odovzdávanie kompetencií do Bruselu, najmä v oblasti fiškálnej politiky – spoločný minister financií, spoločná európska kasa, spoločné dlhopisy eurozóny, či spoločné ručenie za vklady. Netreba navyše zabúdať ani na víkendové referendum Katalánska o opustení Španielska či talianske parlamentné voľby, ktoré sa očakávajú v budúcom roku.