Chcem investovať
FED je pripravený zvýšiť sadzby už na ďalšom zasadaní
19. 05. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Dolár posilnil na skoro dvojmesačné maximum pod váhou jastrabieho FEDu.

  • Americkí centrálni bankári intenzívne diskutovali zvýšenie sadzieb a aj jún je potenciálnym termínom.
  • Očakávania trhu značne podcenili FED a následne prudko poskočili.
  • Dolár posilnil, dlhopisy padli, komodity sa červenali a akcie vymazali zisky.
  • Náš výhľad klesajúcich trhov pod váhou prísneho FEDu sa napĺňa.

Najočakávanejšou udalosťou stredy bolo zverejnenie zápisnice z aprílového zasadania americkej centrálnej banky FED. Investori chceli poznať, do akej miery je tvorca menovej politiky pripravený druhýkrát zvýšiť úrokové sadzby. A zostali prekvapení.

FED intenzívne diskutoval potenciálne sprísnenie politiky už na ďalšom zasadaní, ktoré prebehne v dňoch 14. až 15. júna. Centrálni bankári sa viac-menej zhodli, že oba mandáty v podobe plnej nezamestnanosti a inflácie okolo 2 % sa napĺňajú. Ekonomika naďalej rastie, hlavne vďaka pokračujúcej tvorbe pracovných miest. Globálne riziká ustúpili, a tak sa im otvára priestor pre druhé zvýšenie úročenia. Záverom dokumentu je, že už aj jún je potenciálnym dátumom pre vyššie sadzby.

Trhy zostali značne zaskočené. Včera sa potvrdilo, že FED a prípadná prísnejšia politika sú investormi podceňované, ako naznačovali viacerí komentátori. Centrálna banka si je plne vedomá, že sadzby zostali na nule pridlho a ekonomika si vyžaduje iné úroky.

V súlade s prekvapením reagovali aj jednotlivé triedy aktív. V prvom rade doslova explodovali futuresy na sadzby FEDu a očakávania utesnenia výrazne stúpli. Včera sme písali o ich prudkom raste za uplynulý týždeň. Trend a pohyby sa po zverejnení zápisnice ešte umocnili. Kým začiatkom minulého týždňa trhy pripisovali pravdepodobnosť zvýšeniu sadzieb v polovici júna len 4 %, dnes to už je 32 %. V prípade septembrového zasadania sa pohybovali šance okolo 38 %, dnes stoja na 62 %.

Najmarkantnejšia reakcia bola opäť na dlhopisoch a dolári. Nasledovali komodity. Výnos dvojročných dlhopisov poskočil o 0,06 % na 0,892 %, čo je viac ako dvojmesačné maximum. V pondelok minulý týždeň stál ešte len na 0,706 %. Ide o neuveriteľný pohyb skoro 20 bodov vzhľadom na krátku splatnosť dlhopisov a čas, za ktorý sa udial. Výnos 10-ročných vládnych dlhopisov od pondelka 9.mája narástol o 10 bodov na 1,854 %.

Vyššie úročenie robí dolár atraktívnejším. Pozitívny vplyv na jeho hodnotu má aj predpoklad, že ponuka zelenej bankovky s utesňovaním menovej politiky poklesne. Voči váženému košu 16 najobchodovanejších svetových mien včera dolár poskočil o 0,56 %. Euro voči americkej mene stratilo 0,86 %.

Americké akcie sa v priebehu dňa nachádzali prevažne v ziskoch a do zverejnenia zápisnice opatrne rástli. Index S&P 500 si 10 minút pred 20. hodinou nášho času dokonca pripisoval takmer dve tretiny percenta. Nakoniec výhľad skorších vyšších sadzieb indexy zrazil. Tie padli polhodinu po zápisnici na takmer dvojmesačné minimum, no do záveru obchodovania časť strát zmazali.

Z pohľadu sektorov nešlo o jednoznačný výpredaj. Silné prírastky zaznamenali finančné spoločnosti na čele s bankami, ktorým by vyššie sadzby mali napraviť čisté úrokové príjmy. Zelené ukončili aj technologické spoločnosti na čele s Applom, ktorý sa v ostatných rokoch zvykne správať ako defenzívna akcia. Na opačnom konci boli dividendové tituly a producenti komodít. Tradične defenzívne sektory s vysokými výplatami podielov na zisku utility a telekomunikácie stratili medzi jedným a dvoma percentami. Tieto akcie vždy reagujú opačne na rast úročenia dlhopisov, keďže ich výnosy si navzájom konkurujú.

So silnejúcim dolárom strácali komodity. Zlato padlo o 1,6 %. Na otvorení amerických parketov sme včera výborne redukovali pomerne veľké pozície v zlatých aktívach (jeho producentoch). Ropa v priebehu dňa hľadala trend a pohybovala sa s malými zmenami okolo 7-mesačných maxím. Nakoniec rovnako reagovala na správy ohľadom FEDu a uzavrela červená.

Dnes ráno trend zo včerajšieho zavretia Wall Streetu pokračuje. Ázijské parkety sú červené. Výnimku tvoria len málo zmenené japonské akcie profitujúce zo slabšieho jenu. Európa nasleduje pokles amerických trhov a indexy sa pohybujú v stratách okolo percenta. Ropa, aj zlato sú červené a dolár momentálne konsoliduje včerajší pohyb.

Sme názoru, že FED zostane minimálne do zasadania v polovici júna hlavnou témou svetových trhov a bude brzdiť akékoľvek väčšie nákupy. Naďalej očakávame pokračujúci pokles trhov a volatilné leto, ako už niekoľko týždňov signalizujeme. Naše očakávania sa každým dňom viac a viac napĺňajú.

Každý prejav centrálneho bankára naberá na význame. Dnes sa pred mikrofón postaví trojka centrálnej banky, šéf newyorského FEDu William Dudley.

Okrem neho vyzdvihujeme zápisnicu zo zasadania ECB a viaceré ekonomické dáta. V USA pôjde o prieskum výrobnej aktivity v dištriktoch FEDu z Chicaga a Philadelphie, žiadosti o podporu v nezamestnanosti a vedúce indikátory. Dáta budú rovnako pozorne sledované v najbližších týždňoch, až mesiacoch. No slabé údaje môžu byť vítané pozitívne, keďže znamenajú odkladanie ďalšieho utesnenia politiky a naopak.

Eurozóna sa prezentuje bežným účtom platobnej bilancie, stavebnou produkciou, Británia maloobchodom a Francúzsko nezamestnanosťou.

Dnes sa koná stretnutie ministrov financií krajín G7.