Chcem investovať
FED prezlieka jastrabí kabát
09. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Nálada na trhoch sa zlepšila len na chvíľu, výpredaje pokračujú a viaceré aktíva atakujú nové minimá.

Posledné dva januárové týždne zmazali akciové indexy časť strát z úvodných dní roka. Americké akcie tak uzatvárali prvý mesiac roka so stratami okolo 5%. Február už nedokázal natiahnuť korekciu tohto ročných strát a rizikové aktíva opäť minulý týždeň silnejšie prepadli.

V uplynulých dňoch sa umocnili obavy investorov o potenciálnu recesiu v USA po sérii slabších dát ako objednávky tovarov dlhodobej spotreby, prieskumy ekonomickej aktivity u nákupných manažérov, rast HDP v 4Q alebo tvorba pracovných miest v januári.

Tie potvrdzuje aj výsledková sezóna. Hospodárenie veľkých firiem upadá. Reporty zverejnili viac ako tri pätiny firiem indexu S&P 500 a podľa nich príjmy medziročne v priemere klesli v poslednom kvartáli minulého roka o 4,7% a zisky o 6,3%, čo je dokonca nateraz horšie ako očakávania. Padajú aj odhady na tento rok. Pre prvý kvartál sa už očakáva pokles profitov o 6,1% a pre druhý o 1,2%.

Zhoršovanie ekonomickej situácie vo svete nenecháva chladným FED, ktorý v súlade s našimi očakávaniami začína prevracať kabát. Viacerí poprední členovia pripustili ponechanie sadzieb nezmenených dlhšiu dobu. Trh už neočakáva ani jedno zvýšenie v tomto roku.

Na tento vývoj reagoval dolár prudším oslabením. Euro poskočilo na takmer 4-mesačné maximum. Rast rizika a holubičí slovník pomáha ďalej zlatu, ktoré je so ziskom 10% zatiaľ najvýkonnejším aktívom tohto roka. Strach investorov podporuje i americké vládne dlhopisy, ktorých výnos pri 10-ročných splatnostiach padol na 1,8%.

Aktívne boli i iné centrálne banky. Bank of Japan znížila depozitné sadzby pre komerčné banky na -0,1%. Potrebu väčšej podpory ekonomiky a ochotu prijať ju prezentuje aj šéf ECB Mario Draghi. Obrovské objemy likvidity nalievala pred tohto týždňovým sviatkom vítania nového roka čínska centrálna banka.

Ropa od polovice januára hľadá trend. Špekulácie vyvolané Ruskom o stretnutí sa s OPEC krajinami, na ktorom by plošne znížili produkciu, vytlačili jej ceny až nad 33 dolárov za barel v prípade WTI ropy. Neskôr sa pod váhou pokračujúcich slabých fundamentov vrátila.

Výhľadovo upozorňujeme naďalej na centrálne banky a ich politiku. Tento týždeň navštívi kongres šéfka FEDu Janet Yellenová k pravidelnej výpovedi o menovej politike. Všetci budú ostro sledovať, či aj ona pripúšťa zmenu trajektórie politiky.

Nemenej dôležitými budú ekonomické dáta a prípadné pokračovanie slabnutia svetového rastu. Investori naďalej sledujú dianie v Číne, na ropných trhoch a na high-yield dlhopisoch. Sentiment je zatiaľ ponurý a bude treba viac na jeho zlepšenie.