Chcem investovať
FED opäť raz odsúva zvýšenie sadzieb
16. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Podľa očakávaní bol záver zasadania americkej centrálnej banky holubičí.

  • Akcie v USA stratili piaty deň v rade.
  • Z odsúvania zvýšenia úročenia profitovali dlhopisy a zlato, dolár oslabil.
  • Ropa dnes padá šiesty deň v rade.
  • Výpredaje pokračujú aj na akciách.
  • Bank of Japan zostala nečinná – jen na 2-ročnom maxime.
  • Výnosy dlhopisov bezprecedentne padajú stále nižšie.

Uplynulých 24 hodín patrilo centrálnym bankám, ktoré trhmi pohli celkom výrazne. V konečnom dôsledku však ide o vývoj v súlade s trhovými očakávaniami, preto by sme veľký podiel na pohyboch pripísali opätovnému presunutiu pozornosti na možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie (tzv. Brexit), ktorý naďalej predstavuje strop nad rizikovými aktívami.

Udalosťou stredy bol záver zasadania americkej centrálnej banky FED. Vyhlásenie a najmä nasledovný prejav šéfky FEDu, Janet Yellenovej, boli oproti aprílovému stretnutiu viac holubičie, ale nie dramaticky. Trhy však reagovali štýlom mierneho prekvapenia, čo na druhú stranu prekvapuje nás, keďže sa skoré zvýšenie sadzieb neočakávalo, najmä na pozadí budúco týždňového referenda v Británii a slabého reportu májovej zamestnanosti v USA.

Samotné vyhlásenie bolo minimálne zmenené oproti predchádzajúcemu zasadaniu. Centrálni bankári do neho vložili spomalenie rastu pracovného trhu a tvorby pracovných miest, no na druhej strane rovnako spomenuli silnejšiu spotrebu domácností. Globálne riziká sa do vyhlásenia nevrátili. Holubičím signálom bol aj jednotný súhlas všetkých členov menovej komisie s vyhlásením. Ostatné zasadania oponovala záveru Esther Georgeová, ktorá chcela okamžité zvýšenie sadzieb.

FED zverejnil pravidelnú kvartálnu revíziu ekonomického výhľadu a tzv. bodkový graf vyjadrujúci očakávania úrovne sadzieb jednotlivými centrálnymi bankármi ku koncu tohto a ďalších dvoch nasledujúcich rokov. Podľa grafu komisia naďalej vidí dve zvýšenia v tomto roku, i keď počet členov preferujúcich jedno zvýšenie oproti aprílu vzrástol. Poklesol aj priemerný počet zvýšení v rokoch 2017 a 2018 na tri zo štyroch v oboch prípadoch. Ekonomický výhľad pre rast ekonomiky, mieru nezamestnanosti a inflácie sa minimálne líšil od marcových projekcií.

Holubičia bola aj samotná tlačová konferencia Yellenovej. Šéfka FEDu priznala, že Brexit je jedným z hlavných dôvodov vyčkávania. Spomenula i celkové globálne rizika, ktoré bránia FEDu rýchlejšie pokračovať v cykle utesňovania menovej politiky. Vo vyjadreniach doslovne vylúčila možné zvýšenie sadzieb na nadchádzajúcom júlovom zasadaní.

Trhy vnímali záver stretnutia menových autorít USA jednoznačne ako holubičí. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v decembri poklesla na 40% zo zhruba 50% včera. Prvé plné zvýšenie futures trhy oceňujú až v lete budúceho roka.

Tomu nasvedčovala i reakcia jednotlivých tried aktív. Dolár oslabil, dlhopisy poskočili a zavreli najvyššie od augusta 2012. Zlato reagovalo na dlhší výhľad nízkych sadzieb pozitívne. Dnes pokračuje v rely a dostáva sa výrazne nad 1310 dolárov za uncu, prvýkrát od augusta 2014.

Pohyby na akciách neboli markantné. Zo začiatku sa zdalo, že investorov uvoľnenejšia politika teší a indexy sa pokúsili o rast. No posledná polhodina obchodovania priniesla silnejší výpredaj a akcie zavreli piaty deň v rade červené. Objemy zostávajú stále pomerne nízke. Európske akcie uzatvárali deň zelené ešte pred FEDom a prerušili tak sériu piatich dní poklesov.

Je pravdepodobné, že investori vrátili svoju pozornosť na svetové problémy ako Brexit. Samotný FED nebol podľa nášho názoru až takou udalosťou. Svetu však vyslal signál, že tiež tápe. Presvedčenie o zvyšovaní sadzieb v rámci menovej komisie nepôsobí také silné, ako by sa zdalo podľa vyjadrrení členov z uplynulých týždňov. Pomerne často FED mení výhľad menovej politiky podľa aktuálnej situácie trhov a kvality dát, čo nenasvedčuje o veľkej istote ohľadom ekonomického a finančného výhľadu. Kredibilita centrálnej banky je značne naštrbená. A to nepôsobí pozitívne na dôveru investorov.

Dáta boli včera zmiešané. Producentská inflácia rástla nad očakávaniami, prekvapivo silnejší bol aj prieskum výrobnej aktivity v dištrikte newyorského FEDu, no priemyselná produkcia v máji poklesla o 0,4 %.

Bank of Japan investorov v noci sklamala. Zostala nečinná, čím nenaplnila tajné želania niektorých špekulantov. V následnej reakcii jen posilnil na nové dvojročné maximum voči doláru a stiahol so sebou akciový index Nikkei 225 do straty 3 %. Dolár však v priebehu európskeho obchodovania otáča straty a aktuálne sa obchoduje v silných ziskoch voči väčšine mien.

Všetky kľúčové ázijské akciové trhy ukončili štvrtok červené. V stratách sa obchoduje aj Európa a futures kontrakty na americké indexy indikujú šiesty deň poklesov. Ropa stráca rovnako šiesty deň v rade.

Dlhopisy rastú na nové maximá a objemy dlhu so záporným výnosom sú opäť väčšie. To komplikuje stimulačné programy ECB, ktoré majú spodný limit výnosov kupovaných dlhopisov depozitnú sadzbu (-0,4 %). V rámci kvantitatívneho uvoľňovania nemôžu kupovať dlhopisy s nižším výnosom. Dnešným dňom sa už aj 45 % korporátnych dlhopisov s vysokým ratingom v Európe obchoduje s výnosom do splatnosti pod 0 %. A to ECB spustila tieto nákupy len minulý týždeň.

Štvrtok prináša pomerne bohatý ekonomický kalendár. USA ponúkajú spotrebiteľskú infláciu, dôveru staviteľov, prieskum výrobnej aktivity v regióne Philadelphie a iné. V Európe zasadá Bank of England a Swiss National Bank. ECB zverejňuje mesačný ekonomický buletín, Británia maloobchodné predaje, eurozóna finalizuje májovú infláciu a ponúkla predaje áut. Aktívna je aj politická scéna s prejavmi britského premiéra Camerona, guvernéra Bank of England Carneyho a euroskupinou.

Samozrejme gro naďalej zohrajú centrálne banky a politické riziká na pozadí vágneho ekonomického výhľadu. Zdá sa, že sentiment sa ťažko zlepší minimálne do britského referenda o týždeň. Nádej na zvrat majú len potenciálne prieskumy preferencií favorizujúce zotrvanie v Európskej únii.

Pozitívnou správou na poli politiky boli prvé väčšie celonárodné prieskumy preferencií prezidentských volieb v USA, ktoré odhalili 12 % náskok Hillary Clintonovej pred Donaldom Trumpom.