Chcem investovať
FED prvýkrát pripúšťa zmenu kurzu politiky
02. 02. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Priemysel a obchod vo svete stagnujú, ropa padá a FED reaguje.

  • Vstup do nového mesiaca skôr negatívny.
  • Slabé dáta priemyslu vôkol sveta (PMI indexy, US spotreba).
  • Ropa na ne padá, rovnako na slabnúce očakávania zníženia produkcie.
  • Americké akcie však nakoniec mažú straty.
  • Dôvodom sú náznaky otáčania uvažovania FEDu (prejav dvojky Stanleyho Fishera).
  • Naše predpoklady sa tak napĺňajú ešte skôr, ako sme predpokladali.
  • Google po obchodovaní výsledkami prekonáva očakávania a môže sa dnes stať najhodnotnejšou firmou sveta.
  • Donald Trump v prvých primárkach utrpel porážku.

Vstup do februára nedokázal nadviazať na pozitívny záver divokého januára a tradičné nákupy na konci mesiaca. K vytriezveniu došlo na rope, kde vyprchávali špekulácie ohľadom potenciálneho plošného zníženia produkcie najväčších svetových hráčov. Ostro sledované indikátory priemyselnej aktivity, indexy PMI boli prevažne vôkol sveta slabšie naďalej poukazujúce na recesiu priemyslu. Aj z tohto dôvodu sme včera ráno vstúpili do nového týždňa v negatívnej nálade a na červenej nôte.

Napriek tomu však trhy zostali pomerne rezistentné. Hlavne indexy za Atlantikom dokázali zmazať úvodné straty napriek rope v hlbokom prepade a pokračujúcim nepriaznivým správam z Číny. Podporu neposkytli ani zverejňované ekonomické dáta. Kritickou zmenou, ktorá viedla k zrušeniu korelácie a odpútaniu sa západných akcií od čínskych a ropy, bol prvý vážnejší obrat v slovníku amerických centrálnych bankárov.

Pravidelne v našich komentároch signalizujeme, že trh a ekonomika nedovolí FEDu utesňovať politiku, ako signalizuje už viac ako rok a ako ešte donedávna očakávala väčšina analytikov Wall Streetu. Zmena kurzu menovej politiky bude kritickým momentom tohto roka, ako sme naznačili vo výhľade pre tento rok. Kým sa tak neudeje, akciové rely budú naďalej vypredávané.

A práve včera sme sa dočkali významného otočenia v názoroch dvojky FEDu Stanleyho Fishera. Jeho postoje sa v uplynulých rokoch radili do tábora zarytých jastrabov. Včerajšie vyhlásenie, že trhové očakávania ohľadom žiadneho ďalšieho zvyšovania úrokov môžu byť správne, bolo vodou na mlyn býkov. Fisher odmietol odhadnúť, aký bude ďalší krok FEDu a aký dopad na americkú ekonomiku má zahraničné dianie. Podobný krok späť spravili už v piatok ďalší ostrý jastrab John Williams a cez víkend jeho kolega z Dallasu Robert Kaplan, ktorí obaja uviedli, že vzhľadom na aktuálne dianie na trhoch a v ekonomike bude rozumné zvoľniť tempo utesňovania politiky.

Podľa nášho názoru hlavne jednoznačný názorový obrat tvrdého vysoko postaveného Fishera vyslal jasný signál, že uvažovanie FEDu sa mení a pomohol akciám zmazať straty.

V polovici januára sme predpokladali korekciu dovtedajších strát a odporúčali sme na ňu hrať prostredníctvom ropných spoločností a veľkých technologických firiem, kde dlhodobo favorizujeme Facebook. Od 19. januára, kedy sme tento predpoklad spomenuli v dennom komentári je index S&P 500 vyššie o 3%, ropné spoločnosti (ETF XLE) sú vyššie o 7,6% a Facebook o 20,8%. Dno našli akcie až nasledujúci deň. Od denného minima 20. januára sú zisky ešte robustnejšie, v prípade indexu S&P 500 až 7% a v prípade XLE 14,6%.

Stále ešte vidíme priestor pre korekciu. Opraty drží piatková nezamestnanosť a budúco týždňová výpoveď samotnej šéfky FEDu Janet Yellenovej v Kongrese.

Včerajšiemu ekonomickému kalendáru dominovali PMI indexy výroby. V Číne ostali prakticky nezmenené v miernom pásme kontrakcie. No priemysel klesá v druhej najväčšej ekonomike podľa týchto ukazovateľov už šiesty mesiac v rade. Práve tieto dáta stáli za úvodnými prepadmi akcií a ropy vôkol sveta v pondelok dopoludnia.

V prípade USA bol výrobný index ISM podobný – nezmenený mierne pod úrovňou 50 oddeľujúcou kontrakciu od expanzie, kde zotrváva už štvrtý mesiac v rade. Tento údaj prispel k meniacim sa očakávaniam ohľadom menovej politiky FEDu.

USA zverejnili aj ďalšie kľúčové dáta v podobe osobného príjmu a spotreby. Spotreba zostala v decembri medzimesačne nezmenená a potvrdila opatrnosť spotrebiteľov napriek slušne rastúcemu príjmu (0,3%). Ceny osobných výdavkov, inflačný indikátor, ktorý FED primárne sleduje pre svoje rozhodovanie, rástli minimálne. Ich medziročná zmena na 1,4% zostáva pod cieľom centrálnej banky a rovnako nevytvára priestor pre prudké zvyšovanie sadzieb.

Európske PMI indexy za výrobné odvetvia tiež prudšie poklesli z 1,5-ročných maxím.

Ropa stratila blízko 6% (americká ľahká WTI). Dôvodom boli jednak slabšie dáta priemyslu a vyprchávanie špekulácií ohľadom výraznejšieho spoločného škrtu produkcie členskými a nečlenskými krajinami OPEC.

Prvé primárne voľby Republikánov v Iowe tesne vyhral Ted Cruz so ziskom 28% hlasov pred Donaldom Trumpom a Marcom Rubiom. Súboj medi Demokratmi ešte nie je uzavretý, no výsledok by mal o pár hlasov vyjsť v prospech Hillary Clintonovej. Počínanie dvojky Bernieho Sandersa je však zaujímavým prekvapením.

Včera po zavretí trhov hospodárenie zverejnila spoločnosť Alphabet, niekdajší Google. Výsledkami prekonala očakávania analytikov, čo viedlo k zisku akcií po zavretí trhov v predĺženom elektronickom obchodovaní o necelých 5%. Google by sa tak dnes mal stať najhodnotnejšou firmou na svete prekonávajúc Apple.

V utorok ráno ázijské a európske parkety nevedia nadviazať na zmazanie strát v USA pred záverom včerajšieho obchodovania. Výnimku tvoria čínske akcie. Dôvodom sú pokračujúce silné injekcie hotovosti centrálnou bankou na trhy pred budúco týždňovými sviatkami vítania nového lunárneho roka. Vláda rovnako pristúpila k menším fiškálnym stimulom na realitnom trhu.

Ostatné indexy sú však v stratách. Červená je ropa a dlhopisy výraznejšie posilňujú.

Dnes vyzdvihujeme pokračovanie výsledkovej sezóny a ekonomické dáta. Medzi spoločnosťami zverejňujúcimi hospodárenie sú mená ako UBS, Infineon, BP, Baxter, Dow Chemical, Pfizer, Emerson Electric, Michael Kors, Ferrari, UPS, Exxon, Unibail-Rodamco, Gilead Sciences, Chipotle Mexican Grill, Yahoo!, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton a i.

Spomedzi dát stoja za zmienku dáta nezamestnanosti v Európe, producentská inflácia eurozóny a predaje áut v USA. Prejav má členka FEDu Esther Georgeová.