Chcem investovať
IBM prechádza veľkou zmenou, akcie stratili 45% a ponúkajú zaujímavý potenciál
07. 04. 2016 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

IBM je jedna z najväčších spoločností sveta so 400 tis. zamestnancami. Drží rekord v najväčšom množstve patentov vygenerovaných biznisom za 22 rokov v rade.

Ticker: IBM U
Burza: New York Stock Exchange (NYSE)
Trhová kapitalizácia: 146,1 mld. USD
Priemysel: Technológie (najmä služby, softvér a hardvér)
PE: 10,1

Vo viacerých rebríčkoch figuruje ako jedna z najinovatívnejších spoločností. Až deväťdesiat z top 100 bánk vo svete a tri štvrtiny z 25 top maloobchodných sietí používa IBM systémy. Ďalšia polovica firiem v zozname Fortune 100 outsourcinguje IT oddelenie cez IBM.Je často prezývaná „Big Blue“ vďaka svojej veľkosti a ikonickému modrému logu.

V ostatných rokoch však pocítili stagnáciu a časti ich biznisu, pre ktoré existujú lepšie moderné alternatívy, začali postupne upadať, čo sa premietlo v klesajúcich tržbách.

Tržby už dlho stagnujú a od roku 2011 postupne klesajú. Súvisí to najmä s tým, že spoločnosť sa zbavila, alebo zmenšila viaceré divízie, ktoré generovali stratu. Zisk sa doteraz držal na stálej úrovni, v roku 2014 však tiež poklesol. Dlhodobý dlh IBM predstavuje 30 miliárd USD. Veľká časť z neho slúži na financovanie zákazníkov a lízing zariadení. Firma manažuje kreditné riziko veľmi prísne a väčšie odpisy v tejto oblasti nehrozia. Tomu zodpovedá kreditný rating, ktorý je v prípade Moody’s i Standard & Poor’s štvrtý najvyšší – Aa3, resp. AA-.

Biznis segmenty

Po technologickej bubline v roku 2000 odpredalo IBM veľkú časť svojej hardvérovej divízie. Firma sa dnes sústredí hlavne na 5 oblastí:

1. GTS – Ide predovšetkým o outsourcing IT oddelení pre spoločnosti rôznych veľkostí. Optimalizáciu procesov a hľadanie spôsobov efektívnejšieho využitia technológií. Segment zahŕňa aj službu Cloud, kde si klienti prenajmú miesto na serveri, pomocou ktorého používajú svoje dáta alebo aplikácie. Väčšina firiem z Fortune 500 si vybrala v tomto smere IBM za svojho partnera.

2. GBS – Zahŕňa konzultačné aktivity pre transformáciu biznisu, inovácie aplikácií a analýza dát.

3. Softvér – Vývoj middlewaru, čo je určité „lepidlo“ medzi operačným systémom počítača a jednotlivými aplikáciami. Okolo 70% tržieb segmentu je na základe dlhodobých kontraktov. Do tejto divízie patrí aj umelá inteligencia Watson so schopnosťou prejsť ohromným množstvom dát a vyvodiť z nich rýchle a presné závery. Tržby z tohto projektu zatiaľ nie sú známe, ale firma vyhlásila, že v blízkej budúcnosti dosiahnu 1 miliardu USD a budú významnou časťou IBM. Celkové tržby z analytických riešení dosiahli 18 miliárd USD.

4. Systems hardware – Servery a úložné zariadenia, ktoré pomáhajú klientom zvládnuť prácu s veľkým množstvom dát.

5. Global financing – Financovanie nákupu hardvéru a softvéru. IBM si vždy preverí bonitu klienta, čím manažujú kreditné riziko a zároveň asistujú pri predaji produktov a realizácii zvyšnej hodnoty.

V poslednom roku došlo k poklesu tržieb vo všetkých segmentoch a regiónoch. Najviac zasiahnutý bol hardvér (-24%) a región Ázia-Pacifik (-15%).

Hlavné dôvody poklesu akcií:

1. Spoločnosť nesplnila svoj plán pre rok 2015.

2. Vysoké investície do skupovania vlastných akcií na úkor investícií do jadrových aktivít, čo neudržuje konkurencieschopnosť kľúčových biznisov IBM.

3. Z posledných jedenástich kvartálov hlásili v desiatich menšie tržby než očakával Wall Street.

4. Globálny biznis znamená globálne riziká, a to hlavne meny. Tie zobrali iba v poslednom kvartáli takmer 7% z tržieb.

5. Stúpol počet pracovníkov v Indii z 3 tis. na 100 tis. Podľa viacerých zdrojov tým klesla kvalita technických zamestnancov, čím stratili náskok pred konkurenciou. V roku 2014 napríklad IBM nezískalo kontrakt na cloud služby pre CIA. Prebral ho Amazon napriek tomu, že IBM je dlhodobým partnerom americkej vlády a dal lacnejšiu ponuku.

„Big Blue“ už čelilo podobnej kríze v úvode 90. rokov. V roku 1992 ohlásili stratu 5 miliárd USD, čo bola jedna z najväčších strát v americkej histórii. O rok neskôr prebral žezlo vedenia firmy Lou Gertsner, ktorý odmietol rozpredať IBM na menšie časti. Videl firmu ako integrovaný celok, ktorý má výraznú konkurenčnú výhodu. Sústredil sa hlavne na IT consulting a vyviedol IBM z krízy. Vtedy išlo o závažnejšiu situáciu ako dnes. IBM má dlhoročné vzťahy s najväčšími firmami a vládami sveta, stále generuje silný zisk a cash flow, čo mu umožňuje vyplácať stabilnú dividendu, aktuálne vo výške 3,4%.

IBM dnes

V roku 2010 si určili strategické priority, ktoré by mali byť zdrojom rastu v budúcnosti. Odvtedy do nich investovali 30 mld. USD. Zahŕňajú cloud, analytické a mobilné služby a ochranu IT sietí. Táto skupina rástla v štvrtom kvartáli minulého roka o 26% na 29 mld. USD, čo predstavuje 35% tržieb IBM. Hlavným cieľom spoločnosti je zlepšiť konkurenčnú výhodu firiem cez IT a inovácie. Ide o integrovanú firmu poskytujúcu všetky druhy služieb pre biznisy.

IBM robí časté akvizície. Poslednou je firma Blue Wolf, ktorú kúpili za 200 mil. USD. Ide o IT konzultanta v oblasti cloudových služieb. Akvizície vytvorili v súvahe položku 30 mld. USD. Väčšina je v divízii softvéru (21 mld USD.), ktorá zažíva ťažké časy a časť z týchto aktív bude musieť byť odpísaná.

Hodnota IBM

Spoločnosti klesajú tržby z niektorých segmentov, zatiaľ čo ostatné rastú rýchlo. K poklesu pravdepodobne dôjde aj v roku 2016. Zastavenie trendu je zatiaľ v nedohľadne. IBM je však poprednou firmou v inováciách a podobnej situácii už čelili viackrát. Ak predpokladáme, že si zachovajú podobný free cash flow ako v uplynulom roku a ďalších 10 rokov vôbec neporastú, ich hodnota je nasledovná:

Akcie IBM sú dnes podhodnotené, aj keď tržby a zisky ešte môžu klesť ďalej. Podľa nášho názoru dokáže firma úspešne prejsť týmto obdobím a vyvinúť nové produkty ktoré jej zaistia vedúce postavenie na trhu.

Riziká

Najväčším rizikom ostáva pokračovanie poklesu tržieb. Konkurencia v nových oblastiach navyše ostáva veľmi silná, čo bude tlačiť na ich marže. Americká Komisia pre burzy a cenné papiere vyhlásila, že vyšetruje IBM kvôli účtovaniu tržieb v niektorých pobočkách. Vyšetrovali ich už pred dvoma rokmi v inej veci, ale nič nenašli. Významným rizikom z krátkodobého hľadiska sú aj menové riziká, keďže firma generuje cez 50% tržieb mimo USA.

Sumár

IBM prechádza transformáciou a v posledných rokoch oddelili alebo predali biznisy, ktoré síce na tržbách generovali 7 mld. USD, ale produkovali stratu vo výške 500 mil. USD. IBM je lídrom v analýze dát s 18 mld. USD v tržbách, a to hlavne v oblastiach cloud, mobile, bezpečnosť dát a sociálne médiá. Najväčším akcionárom IBM je Warren Buffett, s takmer 9% podielom. Veľkú časť svojej pozície nakupoval okolo ceny 170 USD na akciu. Vo viacerých rozhovoroch sa vyjadril, že firme naďalej verí a jeho investičný horizont je dlhodobý. IBM vypláca dividendy už 100 rokov, pričom už dvadsiaty rok za sebou ju navyšujú. Podľa nášho odhadu akcie ponúkajú  potenciál aspoň 18% nárastu zo súčasných úrovní. Ak sa IBM podarí opäť transformovať svoj biznis ako v minulosti, tak je potenciálny výnos oveľa vyšší.

Akcie IBM v tomto roku narástli v súlade so širšou akciovou rely od 11. februára o takmer 30%. Preferujeme preto postupný nákup. Nevylučujeme opätovnú korekciu akciových indexov v najbližších mesiacoch, ktorá ponúkne zaujímavejšie príležitosti na dlhodobé vstupy.