Chcem investovať
Jedna éra histórie finančných trhov včera skončila
17. 12. 2015 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

Svetové trhy bez problémov ustáli prvé zvýšenie sadzieb v USA.

  • FED zvýšil sadzby prvýkrát po viac ako 9 rokoch.
  • Vyhlásenie a komentár boli podľa nášho názoru viac jastrabie, ako sme my i trhy predpokladali.
  • Väčšina aktív si však pripísala po vyhlásení silné zisky (akcie, zlato).
  • To nasvedčuje, že trhy sa nestotožňujú s ekonomickým a inflačným výhľadom FEDu.
  • Investori očakávajú veľmi pozvoľnú trajektóriu utesňovania menovej politiky napriek indíciám štyroch ďalších zvýšení v budúcom roku.
  • Nevylučujú ani opätovné zníženie sadzieb v prípade potreby.
  • Ropa stratila skoro 5% na nové minimum v dôsledku silného rastu zásob v USA.
  • Rely budeme skôr predávať, až sa usadí prach a nadšenie zo včera.
  • Trhy sa začnú sústrediť viac na fundamenty.
  • Záver týždňa môže byť ešte zaujímavý vzhľadom na pravidelnú štvrťročnú exspiráciu futuresov a opcií na akcie a indexy (tzv. quadruple witching) v objeme 1,1 bilióna dolárov.

FED včera nakoniec pristúpil k prvému zvýšeniu sadzieb prvýkrát po takmer celej dekáde. Skončila tak jedna významná éra histórie finančných trhov. Janet Yellenová musela byť potešená, že investori prijali tento krok vrúcne a nič dramatické sa neudialo. Záver zasadania bol podľa nášho názoru jastrabejší (prísnejší), ako sme predpokladali. Trhy predpokladali tzv. holubičie zvýšenie, teda že komentár jasne ubezpečí v pomalú a pozvoľnú trajektóriu v závislosti od vývoja ekonomiky.

Samotné vyhlásenie však nebolo natoľko opatrné. Slovník bol optimistickejší ohľadom trhu práce, na ktorom podľa FEDu miznú nedostatky. Podľa očakávaní centrálnej banky bude pokračovať v expanzii, ktorá bude eliminovať slabé miesta a vytvárať inflačné tlaky. Rovnako pri cenovej hladine sa vyjadrenia posunuli k väčšej istote, že inflácia sa bude približovať k cieľu 2%. Vyhlásenie neobsahovalo riziká rozvíjajúcich sa trhov, high-yield dlhopisov, ani komodít a silného dolára. Všetky tieto slabosti považuje FED za prechodné, no bude ich pozorne monitorovať.

Prekvapením bol aj tzv. bodkový graf, ktorý odzrkadľuje očakávania sadzieb jednotlivých členov menovej komisie na konci nasledujúcich rokov. Medián týchto očakávaní vždy stanovuje zhruba výhľad FEDu, kde vidí budúce úroky na týchto jednotlivých horizontoch. Bodkový graf sa prakticky nepohol a centrálni bankári v priemere očakávajú úroveň sadzieb na konci budúceho roka na 1,375%, čo indikuje ďalšie štyri zvýšenia v priebehu roka 2016.

Na tlačovej konferencii počas sekcie otázok novinárov však šéfka FEDu Yellenová poľavila a dala jasne najavo, že pokiaľ ekonomika nedovolí, sadzby nebudú zvyšovať a stále ich môžu aj znížiť v prípade potreby. Rovnako pripustila i menšie zvýšenia ako 25 bodov. No jej pohľad na ekonomiku ostal dosť pozitívny, čo podľa nášho názoru nie je úplne v súlade s aktuálnymi dátami.

Reakcia trhov bola plošne pozitívna. Dôvodom je jednak mnohokrát skloňované odstránenie neistoty, vyjadrenie dôvery FEDu v ekonomiku a záväzok pokračujúcej podpory trhov v prípade potreby. Je zrejmé, že investičný svet má na základe včerajší noviniek iný názor ako FED. Teda že centrálna banka nebude utesňovať politiku tempom, ako naznačuje a ďalšie zvýšenia budú prichádzať veľmi pomaly a pozvoľne. Podľa konsenzu FED vyčká, ako zareagujú trhy a ekonomika na prvé sprísnenie po viac ako deviatich rokoch. Futuresy na sadzby FEDu aktuálne pripisujú pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia v marci na 42% a v júni na 67,5%.

Americké akcie si pripísali zisky okolo 1,5%. Všetky sektory uzavreli kľúčovú stredu zelené okrem energetických firiem. Paradoxne však rely prekvapivo ťahali defenzívne a dividendové sektory, ktoré by mali podľa teórie reagovať na rastúce úročenie negatívne. Vyššie úroky dlhopisov a iných bezpečnejších produktov predstavujú silnejšiu konkurenciu dividendám. Lídrami boli prekvapivo utility, telekomunikácie a tovary dennej spotreby.

Dolár mierne posilnil voči euru po dlhšom hľadaní smeru nasledujúc vyhlásenie FEDu. Zlato zostalo zelené so ziskom 1%. Na ňom sa prejavil hlavne scenár „buy the rumours sell the news“ (kupuj špekulácie a predávaj skutočnosť), teda zatváranie short pozícii, s ktorými obchodníci vstupovali do tohto týždňa.

Zaujímavo sa správali dlhopisové trhy. High-yield dlhopisy v USA skončili zelené napriek silnému prepadu ropy a vyšším základným sadzbám. Dlhšie splatnosti vládnych Treasuries mierne stratili, no po správe boli dlhšie zelené, čo je tiež prekvapivá reakcia. Kratšie splatnosti padali a teda výnosy rástli. Z tohto správania vyplýva, že trh nesúhlasí so silnou ekonomikou a rastúcou infláciou. Budúci FED vníma naďalej ako holubičí. Zároveň zmierňovanie výnosovej krivky indikuje väčšinou ekonomické problémy. Plochá výnosová krivka znamená, že sa zužuje rozdiel medzi výnosom dlhých splatností dlhopisov a krátkych splatností. Naopak strmšia, teda väčší rozdiel výnosov medzi splatnosťami na dvoch koncoch krivky, znamená konštruktívny pohľad dlhopisových trhov na ekonomiku.

Jediným aktívom, ktoré nedokázalo profitovať z FEDu, bola ropa. Tú zrazil veľmi slabý report zásob v minulom týždni. Tie prekvapivo narástli o 4,8 mil. barelov ropy. Nad očakávaniami rástli i zásoby produktov a vyššia bola i produkcia ropy. Využitie rafinérsky kapacít pokleslo. Z dát vyplýva jednoznačný pokles dopytu po rope a jej produktoch. Čierne zlato tak zavrelo opäť na novom skoro 7-ročnom minime 35,5 dolára za barel.

Výhľadovo rozhodnutie FEDu pre trhy veľa nemení. Chvíľu pravdepodobne môže pokračovať rely postavená na roztrasených nohách. Ekonomika podľa nášho názoru ďalej spomaľuje. Včerajšie dáta boli zmiešané. Trh nehnuteľností ponúkol robustné dáta začatých stavieb domov a vydaných stavebných povolení, no priemyselná produkcia prvýkrát medziročne v USA poklesla od roku 2009 (-1,2%).

Zvýšenie úrokov a výhľad pokračujúceho utesňovania naďalej pôsobí pozitívne na dolár a jeho sila zasa negatívne na komodity. Menej kvalitné kreditné trhy tak budú naďalej trpieť a niesť značné systémové riziko, rovnako ako slabé meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Utesnenie politiky nepomôže ekonomike, ani ziskovosti firiem. Trhy strácajú silnú podporu, ktorá stála za ich masívnym rastom v uplynulých šiestich rokoch. Ohrozené sú tak i spätné nákupy akcií z trhu obchodovanými spoločnosťami, čo akciovým trhom dlhodobo významne pomáhalo. Stále skôr preferujeme predávať rely, ako kupovať poklesy. Ale čas ukáže. Sami sme zvedaví na dlhšiu reakciu jednotlivých tried aktív a samotnej ekonomiky.

Dnes svetové trhy nadväzujú na včerajší Wall Street. Ázia sa celá zelená. Silné rasty od rána dosahujú aj európske akcie. Dolár mierne posilňuje, zlato a ropa sú v stratách v súlade s vyššími sadzbami. Americké i európske vládne dlhopisy si pripisujú podobne ako akcie slušné zisky.

Vo štvrtok očakávame viaceré dáta ako francúzska a nemecká podnikateľská dôvera, britský maloobchod alebo stavebná produkcia v eurozóne. ECB zverejní mesačný report. V Bruseli začínajú dvojdňový summit lídri EÚ a ruský prezident Vladimir Putin má výročnú tlačovú konferenciu. USA zverejnia prieskum výroby v dištrikte FEDu z Philadelphie, vedúce indikátory a žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Prím však bude naďalej hrať rozhodnutie FEDu. Záver týždňa môže byť stále zaujímavý. V piatok exspirujú futuresy a opcie na akcie i indexy. Derivátové pozície s maturitou tento týždeň dosiahli neuveriteľných 1,1 bilióna dolárov. Predpokladáme síce, že väčšina z nich má strike ceny (realizačné) nižšie ako súčasné úrovne trhu, keďže šlo väčšinou o zabezpečenie long pozícií počas kritických udalostí uplynulých týždňov, no nedostatočná likvidita pre takéto objemy môže priniesť čokoľvek šokové.