Chcem investovať
Konštruktívna nálada pokračuje už štvrtý deň
17. 02. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Korekcia masívnych strát z prvých šiestich týždňov roka sa drží napriek poklesu ropy.

  • Akcie ukončili včera tretí deň v rade zelené.
  • Zisky boli solídne napriek červenej rope.
  • Ropa pustila silný úvodný profit z rána.
  • Ten bol spôsobený stretnutím ropných ministrov Saudskej Arábie a Ruska, no dohoda o zmrazení produkcie a pochybnosti o participácii všetkých členov investorov sklamali.
  • Zlato pod váhou konštruktívnej nálady koriguje.
  • Podporu cítia akcie v atraktívnejšom ocenení a slovách centrálnych bankárov.
  • Trh buduje očakávania rozšírenia stimulov ECB, najmä v prospech podpory bankového sektora.

Úvod utorka pôsobil ako tretí veľmi konštruktívny deň v rade. Hlavný dôvod naťahovania ziskov alebo korekcie tohto ročných strát možno pripísať silným ziskom ropy. Tú tlačili vyššie informácie o stretnutí energetických ministrov krajín Saudskej Arábie a Ruska v katarskej Dohe za prítomnosti kolegov z Kataru a Venezuely. Americká WTI ropa si dopoludnia pripisovala až 6%-né zisky oproti piatkovej zatváracej cene.

Konečné vyhlásenie ohľadom záverov stretnutia však obchodníkov nepotešilo. Krajiny sa síce prekvapujúco dohodli na zmrazení produkcie na januárových úrovniach, no trh zostal skeptický. V prvom rade jeho časť určite dúfala v zníženie produkcie a v druhom je dohoda podmienená pristúpením ostatných členov a nečlenských producentov. Tu panujú pochybnosti hlavne ohľadom Iránu, ktorému bolo nedávno zrušené embargo a nemieni sa vzdať dlho očakávanej možnosti exportovať svoju ropu. Nakoniec krajina sa už aj vyjadrila, že na dohode nebude participovať.

Ropa tak do záveru obchodovania všetky zisky vypustila a uzavrela utorok červená. V priebehu dňa sa opäť dostala nad 31 dolárov za barel, no ukončovala tesne nad 29 dolárov. Dnes nebudú v USA zverejnené zásoby z minulého týždňa. Kvôli pondelkovému sviatku je report posunutý na zajtra. Energetické trhy však budú pozorne sledovať stretnutie ropných ministrov Iránu, Iraku a Venezuely v Teheráne práve k včerajšej dohode medzi Ruskom a Saudskou Arábiou.

Akcie včera zostali rezistentné voči klesajúcej rope. Americké trhy si pripísali druhý deň silných ziskov v rade. Odpútanie od ropy je dobrým signálom, no stále je skoro hovoriť, že trvalým. Indexy ťahali cyklické sektory ako producenti tovarov dlhodobej spotreby, technológie, priemysel, financie, zdravotníctvo a materiály. Je zrejmé, že niektorí investori a správcovia aktív využívajú vyklesané úrovne cien aktív na použitie nahromadenej hotovosti.

Pozitívny vplyv malo aj solídne zatvorenie čínskych akcií. Čína po zverejnení ďalších slabších dát obchodnej bilancie včera reportovala rekordný rast nových úverov v januári. Správa bola prekvapivá a zarážajúca zároveň. Dá sa však vnímať z dvoch uhľov. Na jednej strane by rast mal podporiť ekonomiku, no na druhej sa riziká druhého najväčšieho svetového hospodárstva len prehlbujú. Už niekoľko rokov sa bavíme o tom, že epicentrum finančných rizík sa v uplynulých rokoch presunulo z Európy na východ, hlavne do Číny. Tá zaznamenala od finančnej krízy v roku 2008 raketový rast zadlženia prakticky na všetkých úrovniach. Páka bankového sektora zodpovedá americkým investičným bankám v roku 2007. Ďalší rast úverov len túto bublinu nafukuje.

Ekonomické dáta boli včera prevažne slabšie, no trh im nevenoval väčšiu pozornosť. USA odhalili pokračujúce problémy s priemyslom a platenými cenami v odvetví (prieskum výroby v okolí New Yorku tamojšieho FEDu) a mierne klesajúcu dôveru staviteľov. V Nemecku výraznejšie prepadla investorská dôvera ako následok uplynulých trhových turbulencií. Británia reportovala slabšie inflačné dáta, no eurozóna januárový rast predajov áut.

Akciám pomohlo aj niekoľko korporátnych správ. Akcie Grouponu poskočili cez 41% po tom, čo podiel v spoločnosti odhalila Alibaba. Private equity spoločnosť Apollo Global Management sa dohodla na prevzatí firmy ADT (+47,5%) venujúcej sa bezpečnostnej ochrane domácností za 7 mld. dolárov. Spoločnosť Apple včera emitovala nový dlh v objeme 12 mld. dolárov, čo môže byť prvým signálom opätovného oživenia kreditných trhov.

K slovu sa dostali aj viacerí členovia centrálnej banky FED. Všetci naznačili potrebu počkať na vývoj ekonomických dát s ďalším zvyšovaním sadzieb a vyjadrili určité obavy ohľadom inflácie.

Práve centrálne banky stoja za súčasnou korekciou negatívneho vývoja v roku 2016. Stabilizácia juanu zo strany čínskej centrálnej banky a pokračujúce signalizovanie rozšírenia opatrení z úst Maria Draghiho. Špekulácie, že ECB podporí bankový sektor, zastabilizovali akcie finančných domov, ako sme správne predpokladali. Do zasadania ECB začiatkom marca vidíme budovanie očakávaní ohľadom zakročenia menovej autority, ktorá nenechá stroskotať oživovanie úverového trhu krátko po jeho konečnom obrate. Preto majú podľa nášho názoru akcie bánk ešte priestor na rast.

Dnes napriek rozpačitej reakcii na včerajšiu ropnú dohodu konštruktívna nálada pokračuje. Ázia ešte tápala, čo bude reálnym trhovým výstupom dohody a ukončila stredajšie obchodovanie zmiešaná. Kým Čína a India sú zelené, ostatné krajiny prevažne v stratách. No Európa mieri do slušných ziskov nad jedným percentom. Mierne zelené otvorenie nateraz indikujú aj futures kontrakty na americké akciové indexy.

Kalendár bude pomerne bohatý. USA zverejnia začaté stavby domov, vydané stavebné povolenia, producentskú infláciu a priemyselnú produkciu. FED ponúkne kritickú zápisnicu zo zasadania koncom januára. Tá má určite potenciál zahýbať trhmi. Na starom kontinente Británia zverejní nezamestnanosť a eurozóna stavebnú produkciu. Výsledky hospodárenia odhalia firmy ako Credit Agricole, ABN Amro, Schneider Electric, Noble Energy, Bombardier, Priceline, Marriott, Barrick Gold, Newmont Mining, CF Industries a i.