Chcem investovať
Legenda David Tepper znižuje podiel v akciách
11. 09. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Tápanie trhov pokračuje. Téma „zvýši FED sadzby, nezvýši FED sadzby“ a dopady konečného kroku totálne rozdeľujú finančný svet.Samotní členovia menovej komisie FEDu rozhodujúci o politike pôsobia rovnomerne rozdelení a rovnako aj komentátori venujúci sa menovej politike. Aktuálne sa začína vytvárať konsenzus, že táto neistota je pre trhy horšia ako samotné opatrenie, ktoré o týždeň prijme FED. Všetci sa zhodujú, že začína byť irelevantné, čo centrálna banka spraví, len nech to už je za nami.

Štvrtok priniesol v porovnaní s uplynulými týždňami pomerne pokojné obchodovanie a konsolidáciu stredajších strát na Wall Streete. Ázijské a európske parkety ešte nasledovali americké zatvorenie z predchádzajúceho dňa do červených čísel. Obchodovanie v priebehu dňa nemalo jasný trend a pohybovalo sa v pomerne širokom pásme.

Ekonomické dáta zverejňované na starom kontinente nemali vplyv na vývoj trhov. Francúzi reportovali medziročný pokles priemyslu v júli a Španieli naopak jeho výrazný rast o 5,2%. Grécka nezamestnanosť v júni pod váhou kontroly kapitálu a neistoty ohľadom budúcnosti krajiny v eurozóne vyskočila na 25,2%. Zasadanie britskej Bank of England neprinieslo zmenu do výhľadu menovej politiky. Banka nateraz neočakáva zásadnejší dopad uplynulých turbulencií a vývoja rozvíjajúcich sa ekonomík na britské hospodárstvo a naďalej predpokladá prvé zvýšenie sadzieb začiatkom budúceho roka.

Zaujímavejšie dianie prinieslo až americké ráno. Na začiatok investori dostali sériu druhoradých ekonomických správ. Týždenné žiadosti o podporu zostali blízko pokrízových miním a potvrdili pokračujúcu kondíciu pracovného trhu. Opäť ide o údaj, ktorý nabáda FED k zvýšeniu sadzieb. No druhý mandát centrálnej banky, podstatne tradičnejší v kompetencii menovej autority – stabilita cenovej hladiny príliš povzbudzujúci report neposkytol. Dovozné a exportné ceny v auguste prudšie prepadli. V prípade importu boli ceny dovážaných tovarov medziročne nižšie až o 11,4%, kým v júli klesali o 10,5%. Ide o jednak o dôsledok silného doláru, nízkych cien komodít, ale čiastočne aj o dovážanú defláciu práve z rozvíjajúcich sa ekonomík. Všeobecne sa tak potvrdzuje, že nad svetovou ekonomikou znova visia vážne deflačné riziká. Slabšie boli i čítania veľkoobchodných predajov a zásob.

Efekt zverejnených makrodát nebol okamžite citeľný, i keď v priebehu obchodovania mu pripisujeme podiel na ziskoch akcií, komodít a dlhopisov kratších splatností. Tradične horšia kvalita ekonomiky viedla k obchodu „FED sadzby nezvýši“, i keď nebol nijako markantný.

Väčší vplyv na trhy v čase zverejňovania ekonomických správ mal rozhovorov s jedným z najsledovanejších hedge fond manažérov Davidom Tepperom z Appaloosa Management v americkej televízii CNBC. Prakticky od krízy vždy jeho slová vedia zahýbať trhom a podarilo sa mu v minulosti nejednu rely naštartovať, alebo zastaviť. Ohľadom akcií sa nevyjadroval moc pozitívne a uviedol, že expozíciu voči nim znižuje. Ziskové očakávania a ocenenie považuje za nadhodnotené, marže neudržateľné a vidí potrebu akcií korigovať. Ako veľké riziko doterajšieho trendu a príčinu uplynulej volatility vidí obrat v 16-ročnom budovaní rezerv, hlavne rozvíjajúcich sa ekonomík. Kým za toto obdobie kapitál prakticky prúdil jedným smerom, ostatné dva roky začína prúdiť opačným, a to spôsobuje zmeny trhových fundamentov a turbulencie. Ohľadom FEDu nezaujal jasný postoj. Zvýšenie sadzieb nepovažuje za relevantné a zásadne ovplyvňujúce ziskovosť firiem. Nevylúčil však ani možnosť ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania v blízkej budúcnosti.

Každopádne jeho slová o stiahnutí peňazí zo stola viedli k poklesu futures kontraktov na americké indexy. Tie nakoniec otvárali okolo nuly. Spomínané slabšie dáta, rastúce ceny ropy a vývoj individuálnych akcií (napr. zisky Applu cez 2% ťahajúce technologické firmy alebo rasty biotechnologických spoločností) viedli do zelených čísel i širšie indexy. Presvedčenie o rely alebo agresívnejšie nákupy do trhu však stále chýbajú, čo sa premietlo v posledných dvoch hodinách obchodovania, kedy akcie veľkú časť ziskov korigovali.

Americká ropa si pripísala prírastok o 4%. Reagovala tak na opatrnú konštruktívnu náladu v rizikových aktívach a zmiešaný report ministerstva energetiky ohľadom zásob čierneho zlata v USA. Tie síce narástli nad očakávaniami, rovnako i zásoby ropných produktov a odvodený dopyt poklesol, no v uplynulom týždni bola výraznejšie o 0,9% redukovaná produkcia ropy v USA. Tá poklesla na úrovne z januára. Konečne by mohlo ísť o významnejší signál obmedzovania ponuky v dôsledku nízkych cien. Zásoby sa však stále budujú.

Dnešné ráno pôsobí opäť pokojne. Investori sú a budú pred víkendom opatrní. Ázijské trhy sa pred koncom dňa obchodujú zmiešane. Zatiaľ absentujú zásadnejšie správy. Nad trhmi stále visia tmavé mraky neistoty ohľadom FEDu, ktoré bránia zaujímaniu jednoznačnejšieho postavenia. Podobne okolo nuly otvárajú európske indexy a rovnaké otvorenie nateraz indikujú americké futures. Ropa koriguje polovicu včerajší ziskov.

Najdôležitejšími správami dnes budú americké dáta v podobe producentskej inflácie ako ďalšieho indikátora ovplyvňujúceho rozhodovanie FEDu a spotrebiteľská dôvera. V Európe Nemecko a Španielsko sfinalizujú augustovú spotrebiteľskú infláciu a Taliani zverejnia júlovú priemyselnú produkciu. Dnes sa koná i stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov eurozóny, ktoré bude zajtra rozšírené o zástupcov celej Európskej únie. Cez víkend očakávame zverejnenie augustových dát Číny, na čo budú investori určite myslieť pri opúšťaní svojich stolov. Situácia na trhoch sa tak nezmení a naďalej jej bude dominovať hádanie, čo urobí FED o týždeň.