Chcem investovať
Lepšie ekonomické dáta vedú k silnému rastu akcií
02. 03. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Akcie včera poskočili na nové maximá nevidené od začiatku januára.

  • Akcie so silnými ziskami – veľká časť tohtoročných strát zmazaná.
  • Konštruktívnej nálade pomohli lepšie ekonomické dáta v USA.
  • Rovnako naďalej rastú očakávania rozšírenia stimulov v Číne a Európe.
  • Ropa zavrela najvyššie od začiatku januára.
  • Investori nakupovali hlavne cyklické sektory po zlepšení ekonomického obrazu v USA.
  • Rely nezastavila ani slabšia priemyselná aktivita v Ázii a Európe (PMI).
  • Priemyselné kovy na štvormesačných maximách.
  • Dnes pozornosť budú pútať naďalej ekonomické dáta (ADP a Béžová kniha).

Investorská nálada pokračovala v prudkom zlepšovaní druhý deň v rade. Nový mesiac začal ozaj na veľmi konštruktívnej nôte podporenej stabilizovanou a rastúcou ropou, očakávaniami rozširovania stimulov v Číne a povzbudivými americkými ekonomickými dátami.

Rely rizikových aktív bola počatá už v ázijskom obchodovaní a udržala sa počas celého dňa. Bezpečné aktíva ako vládne dlhopisy a zlato kapitál opúšťal. Nákupom investorov nezabránili ani slabšie čítania PMI indexov výroby v Ázii a Európe. Väčšina krajín ďalekého východu reportovala pokles priemyselnej aktivity na čele s Áziou.

PMI index eurozóny poklesol z 52,3 na ročné minimum 51,2. Zverejnenie údaju však ostalo bez odozvy a len umocnilo očakávania ohľadom ECB, že pristúpi k rozšíreniu podpory ekonomiky po prepade cenovej hladiny do deflácie vo februári.

Americké ekonomické dáta prekvapili na pozitívnej strane. Výrobný ISM index poskočil na 49,5 z januárového minima 48,2, čím výrazne prekonal očakávania. I keď síce ostáva v pásme kontrakcie, údaj naznačil stabilizáciu priemyslu v USA a zastavenie jeho prepadu. Predaje áut vo februári zostali silné blízko pokrízových maxím, čo investorov utvrdilo v stále solídnu spotrebu. Stavebná produkcia januárovým rastom o 1,5% výrazne prekonala očakávania.

Pokračujúca séria zlepšujúcich sa údajov amerického hospodárstva viedla k trhovému optimizmu. Investori sa húfne včera vracali do cyklických odvetví, ktorých sa v prvých dvoch mesiacoch roka masívne zbavovali. Lídrom indexov boli včera finančné spoločnosti. Veľké banky si pripisovali tučné profity: napr. JPMorgan +5,2%, Citigroup +6,2%, Bank of America +5,4% alebo Wells Fargo +3,8%.

Druhým najvýkonnejším odvetvím boli informačné technológie: Apple +4%, Microsoft +3,3%, Amazon +4,8% alebo Alphabet (Google) +3,5%. Darilo sa i tovarom dlhodobej spotreby, ktoré ťahal napr. Ford (+4,6%) po zverejnení rastu predajov áut o 20%, čo bol najsilnejší február za ostatných 11 rokov.

Nasledovali producenti komodít a energetický sektor. Americká WTI ropa uzavrela včera prvýkrát nad 34 dolárov od začiatku januára. Dôvodom zostáva očakávané zmrazenie produkcie veľkými producentmi a budovanie očakávaní ohľadom podpory druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Meď sa dnes dostáva na takmer štvormesačné maximum. Podobne je na tom železná ruda, ktorá už narástla od decembrového minima o 34%.

Zlepšujúci sa obraz americkej ekonomiky vedie investorov k opätovnému očakávaniu zvýšenia sadzieb FEDom v tomto roku. Viac ako 50%-ná pravdepodobnosť utesnenia menovej politiky podľa futures kontraktov na sadzby centrálnej banky spadá opäť na september. Pozitívnejšie dáta a vývoj týchto očakávaní ďalej podporili dolár voči euru, vďaka čomu menový pár včera zavrel ne mesačnom minime.

Dnešné ráno sa nelíši nateraz od včerajšieho uzavretia parketov vôkol sveta. Ázia knihuje silné profity na čele s čínskymi a japonskými akciami, ktoré rastú okolo 4%. Nikkei profituje zo slabšieho jenu a celkovej konštruktívnej nálady, či solídnych predajov áut v USA.

Čínske akcie rastú na stabilný juan a pokračujúce budovanie očakávaní pred veľkým víkendovým zjazdom Národného ľudového kongresu, kde by krajina mala stanoviť cieľ rastu ekonomiky a rozpočet pre tento rok a iné kľúčové smerovanie v ekonomických a sociálnych otázkach. Predstavitelia Číny navyše naznačili ďalšie uvoľnenie vstupu zahraničných investícií v priebehu roka. Náladu absolútne nenaštrbilo zníženie výhľadu kreditného ratingu krajiny na negatívny od agentúry Moody’s.

Ropa ráno koriguje doterajšie zisky po zverejnení vysokého rastu zásob v minulom týždni v USA (+9,9 mil. barelov) podľa súkromného odhadu American Petroleum Institute.

Tzv. „Super utorok“ potvrdil vedenie prezidentských kandidátov Donalda Trumpa v tábore republikánov a Hillary Clintonovej medzi demokratmi v primárkach. Obaja získali zhodne víťazstvo v siedmych štátoch a stále viac sa rysujú ako favoriti dvoch partají.

Dnes by ďalej mali obchodovaniu dominovať ekonomické dáta. Európa ponúka španielsku zmenu počtu nezamestnaných a producentskú infláciu eurozóny. USA súkromný odhad tvorby pracovných miest vo februári od spoločnosti ADP ako zahrievacie kolo pred oficiálnymi piatkovými číslami. FED zverejní tzv. Béžovú knihu, ktorá sumarizuje čiastkové analýzy vývoja ekonomík v jednotlivých 12 dištriktoch FEDu a je podkladom pre rozhodovanie o menovej politike na pravidelnom zasadaní centrálnej banky o dva týždne. USA ponúknu i spomínané oficiálne číslo tvorby zásob ropy a ropných produktov a vývoja produkcie v minulom týždni.