Chcem investovať
Ľudí obrali o všetko. Toto sú najväčšie finančné podvody histórie
27. 07. 2021 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Niektoré veci znejú príliš dobre na to, aby boli pravdou. Ak však ide o peniaze, úsudok sa môže zahmliť a množstvo ľudí sa nechá zlákať vidinou rýchleho zisku. To je prípad tzv. Ponziho schém. Ide o typ finančného podvodu, ktorý sľubuje investorom neobvykle vysoké výnosy.

Táto schéma je pomenovaná po Talianovi Charlesovi Ponzim, ktorý sa stal v 20. rokoch známym pre výrok, že do 90 dní zdvojnásobí svojim klientom peniaze. Tvrdil, že za investované prostriedky nakúpi v cudzine lacné poštové kupóny, ktoré následne drahšie predá v USA. V skutočnosti však len investorov vyplácal peniazmi, ktoré mu zverili neskôr podvedení. Ponzimu za podvody hrozilo doživotie, ale keďže spolupracoval s políciou, súd mu pridelil 5-ročný trest. Po jeho odpykaní sa presťahoval na Floridu, kde pokračoval v realitných podvodoch.

Finančné podvody 20. storočia

V 90. rokoch sa uskutočnilo množstvo veľkých Ponziho schém v hodnote stoviek miliónov dolárov.

KrajinaDátum skončeniaNázov schémy a zakladateľHodnota (USD)
Belgicko1991Moneytron, Jean-Pierre Van Rossem860 mil. USD
Rumunsko1994Caritas, Ioan Stoica1 - 5 mld. USD
Rusko1994MMM, Sergej Mavrodi10 mld. USD
USA1997Great Ministries International, Geral Payne500 mil. USD

Zdroj: Visual Capitalist

V mnohých prípadoch sa týmto schémam darilo využívať nič netušiacu verejnosť, ktorej často chýbali akékoľvek vedomosti o investovaní. „Caritas“ bola napríklad Ponziho schéma založená v Rumunsku, ktorá sa predávala ako „svojpomocná hra“ pre chudobných. Tento systém bol spočiatku veľmi úspešný a nalákal milióny ľudí na vkladanie peňazí tým, že im po troch mesiacoch ponúkol možnosť získať 800-percentnú návratnosť.

To však nebolo udržateľné a Caritas nakoniec nemohla rozdeliť ďalšie výhry. Fungovala iba dva roky, ale jej „úspech“ bol nepopierateľný. V roku 1993 sa odhadovalo, že prostredníctvom schémy cirkuluje tretina peňazí krajiny.

Finančné podvody 21. storočia

Americká verejnosť sa od začiatku 21. storočia stala obeťou mnohých Ponziho schém za niekoľko miliárd dolárov. Mnohé z nich sa dostali na hlavné titulky, oveľa menej sa však hovorí o tisíckach Američanov každodenného života, ktorí zostali vo finančnom krachu.

KrajinaDátum skončeniaNázov schémy a zakladateľHodnota (USD)
USA2003Mutual Benefits Company, Joel Steinger1 mld. USD
USA2003Petters Group Worldwide, Tom Petters4 mld. USD
USA2008Madoff Investment Scandal, Bernie Madoff65 mld. USD
USA2012Stanford Financial Group, Allen Stanford7 mld. USD

Zdroj: Visual Capitalist

Pre obete investičného škandálu Madoff bol príjem akejkoľvek formy kompenzácie zdĺhavým procesom. V roku 2018, 10 rokov po odhalení schémy, sa súdom ustanovenému správcovi podarilo získať späť 13 miliárd dolárov likvidáciou Madoffovho firemného a osobného majetku.

Investori tak mohli získať späť až 60 – 70 % svojej pôvodnej investície. Pre obete, ktoré museli odložiť odchod do dôchodku alebo drasticky zmeniť svoj životný štýl, je táto kompenzácia pravdepodobne len malou útechou…

Spoľahlivý správca financií

Finančné podvody nie sú iba zahraničnou záležitosťou. Aj v rámci Slovenska sa množstvo ľudí stalo obeťou peňažného podvodu. Z toho dôvodu si treba pre správu svojich financií vyberať zodpovednú a profesionálnu spoločnosť. Across Private Investments pôsobí na trhu od roku 2002 a v rámci privátneho investovania spolupracuje s renomovanými finančnými inštitúciami vo svete. V súčasnosti spravuje aktíva vo výške 300 mil. eur a služby spoločnosti využíva približne 1 000 privátnych klientov.

V prípade záujmu o investovanie Vám bližšie informácie poskytnú investiční konzultanti Acrossu.

Chcem vedieť viac