Chcem investovať
Na trhy sa vrátil aspoň dočasný pokoj
03. 09. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Streda podľa očakávaní priniesla chvíľkové upokojenie na svetové trhy a vytiahla indexy do zelených čísel. Stojí za tým hlavne stabilný záver a vymazanie denných strát čínskymi akciami pred dvojdňovým voľnom a v dôsledku priamych štátnych intervencií na trhu. Indexy potiahli hlavne veľké blue-chip firmy, čo dokazuje využívanie vypredaných cien na budovanie nových pozícií investormi. Zverejňované dáta nedokázali ovplyvniť vývoj trhov, ani celkové očakávania investorov.

Deň bol výrazne pokojnejší oproti predchádzajúcim dvom týždňom. V priebehu obchodovania sme neboli svedkami výraznejších pohybov, čo sa premietlo i do indexu volatility VIX na index S&P 500, ktorý poklesol o takmer 17% na 26 bodov. Americké akcie si pripísali hlavne v záverečných hodinách prírastky blížiace sa 2%. Európske akcie ešte nestihli zdieľať tento optimizmus a zaknihovali podstatne menšie zisky. Dnes by však včerajšie zavretie na Wall Streete mali aspoň ráno dobiehať.

Významnejší bol makrokalendár za Atlantikom. USA zverejňovali najsledovanejšiu predzvesť augustovej nezamestnanosti. Podľa spoločnosti ADP ponúkajúcej služby v oblasti ľudských zdrojov USA vytvorili v auguste 190 tis. pracovných miest v súkromnej sfére, čo bolo o 10 tis. menej oproti odhadom. Minulý mesiac bol revidovaný mierne nadol. V princípe stále nejde o zlé čísla, ktoré by mali zabrániť FEDu v jeho intenciách zvýšiť sadzby. Mierne slabšie boli júlové továrenské objednávky, ktorých rast zaostal za očakávaniami.

Vo večerných hodinách americká centrálna banka zverejnila tzv. Béžovú knihu. Tento report akumuluje a sumarizuje stav ekonomík v jednotlivých 12 dištriktoch FEDu a je základom pre rozhodovanie menotvorcov na najbližšom zasadaní, ktoré prebehne o dva týždne a je najhorúcejším kandidátom na prvé vážne utesnenie menovej politiky v USA po dlhých deviatich rokoch. Podľa správy americká ekonomika naďalej rastie prakticky vo všetkých regiónoch a predpokladá, že rast bude naďalej pokračovať. Negatívne zmienky sa týkali len komodít a hlavne ropy. Inflácia zatiaľ chýba v ekonomike. Rast miezd zostáva rovnako slabý, no viaceré oblasti reportovali stupňujúce sa mzdové tlaky v dôsledku nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

V sumáre by Béžová kniha podporila zvyšovanie úrokových sadzieb už v septembri. Neobsahovala zásadnejšie dôvody, prečo politiku neutesniť. Dopad zverejnených dát a Béžovej knihy však na trhoch chýbal. Očakávania ohľadom výhľadu menovej politiky zostali nezmenené a akcie dokázali po ich zverejnení navýšiť zisky. Na trhu naďalej panuje silný rozkol medzi obchodníkmi a investormi na jednej strane a ekonómami na druhej. Zhruba 80% analytikov oslovených agentúrou Bloomberg predpokladá prvé zvýšenie už na blížiacom sa septembrovom zasadaní. No investori podľa futures kontraktov na sadzby FEDu mu pripisujú menšiu ako 30%-nú pravdepodobnosť. My sa stále prikláňame k odloženiu utesnenia menovej politiky do budúceho roka. Dlho sme však neboli svedkami takejto významnej a rozporuplnej situácie na trhoch. Preto naďalej predpokladáme vysokú nervozitu a volatilitu na trhoch, minimálne do stretnutia centrálnych bankárov, ktoré bude ukončené 17. septembra.

Komoditné trhy zostali podobne pokojnými. Aktívna bola hlavne ropa vďaka zverejneniu zmeny amerických zásob v minulom týždni. Ich vývoj nebol povzbudivý, keďže nárast rezerv bol podstatne vyšší oproti odhadom a rovnako slabší fundament bol reportovaný i v prípade ropných produktov. Napriek tomu americká ľahká ropa dokázala zmazať viac ako 2%-né straty a uzavrieť deň so ziskom 1,85%. Príčinu solídneho obratu by sme videli hlavne vo výraznejšom poklese produkcie čierneho zlata v USA (o 1,27%).

Dnešný deň nadväzuje na včerajšie americké zavretie. Absencia čínskych trhov pomáha ostatným ázijským parketom, ktoré uzatvárajú deň zelené okrem Austrálie, kde investori reagujú na slabšie čísla maloobchodu, obchodnej bilancie a negatívne korporátne správy. Čínske trhy zostanú dnes a zajtra zatvorené kvôli oslavám ukončenia 2. svetovej vojny v Pacifiku. Podobne sa ráno vyvíjajú i európske indexy, ktoré dobiehajú záver včerajšieho amerického obchodovania.

Štvrtok však nemusí zostať pokojným. Kalendár je pomerne bohatý a viaceré udalosti budú investormi pozorne sledované. Vyzdvihujeme hlavne zasadanie ECB, prvé po dvoch mesiacoch, ktoré priniesli značné turbulencie na svetové finančné trhy. Všeobecne sa neočakáva zmena politiky na dnešnom zasadaní, no viacerí investori dúfajú v holubičí slovník a naznačenie možného rozšírenia stimulov alebo ubezpečenie, že centrálna banka stojí za trhmi a v prípade zhoršenia situácie je pripravená konať.

Na poli dát sú vo svete plošne zverejňované indexy nákupných a dodávateľských manažérov v odvetví služieb. Ázijské údaje boli prevažne prekvapivo lepšie, čo nalieva miernu nádej, že spomalenie nie je natoľko zásadné a spotreba by mohla udržať svetovú ekonomiku v raste. Eurozóna zverejní vývoj maloobchodných predajov za júl a USA obchodnú bilanciu, či niekoľko dát pracovného trhu ako nové týždenné žiadosti o podporu, či hromadné prepúšťania. Dnes očakávame holubičí slovník Maria Draghiho, čo by malo podporiť konštruktívnu náladu a nákupy rizikových aktív do zajtrajšej americkej nezamestnanosti.