Chcem investovať
Najhorší štart januára za posledných 80 rokov
11. 01. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Lepšie čísla nezamestnanosti nepomohli akciám a zavreli opäť v červených číslach, celkovo tak týždeň skončili -6%. Ide tak o najhorší začiatok januára za posledných 80 rokov.

  • Výborné čísla nezamestnanosti, 292 000 pridaných miest za december
  • Spôsobili ale obavy zo skoršieho zvýšenia sadzieb
  • Čína ostáva v centre pozornosti, akcie dnes opäť klesajú
  • Analytici čakajú poklesy tržieb a ziskov na úrovni 3,2% a 4,2%

Od vrcholov sú tak akcie už okolo -10%. Ropa na tom bola podobne a opäť sa dostala k 11-ročným minimám. Podľa investičnej banky Goldman Sachs je rok 2015 prvým za 48 rokov, kedy boli zisky energetických firiem negatívne.

V decembri pridala americká ekonomika 292 000 pracovných miest, čo výrazne prekonalo očakávania na úrovni 200 000. Novembrové čísla boli navyše revidované o 41 000 nahor na 252 000. Nezamestnanosť ostala nezmenená na 5%. Dobré čísla mnohí interpretovali ako skorší rast sadzieb. FED totiž plánuje zvýšiť 3-5 krát tento rok, zatiaľ čo trhy podľa analytikov predpokladajú iba 2.

Všetkých 10 sektorov S&P500 bolo negatívnych. V poslednom kvartáli roku 2015 sa čaká 4,2% pokles ziskov akcií indexu, ak však vylúčime energetický sektor mohlo by dôjsť k 1,4% rastu. Podľa ekonómov a analytikov navyše uvidíme 3,2% pokles tržieb, a to kvôli nízkym cenám ropy a silnému doláru, ktorý znižuje príjmy zo zahraničia.

Zlato v piatok nasledovalo akcie a mierne pokleslo, čo bola opačná aktivita ako z predošlých pár dní. Komoditné akcie tak boli opäť jedným z najhorších sektorov, pričom NYSE Arca Steel index uzavrel o 2,7% nižšie.

V nasledujúcich týždňoch budú trhmi hýbať hlavne správy z Číny a pohyb ropy. Spomalenie dopytu zo strany druhej najväčšej ekonomiky sveta sa skôr či neskôr premietne v ziskoch firiem, čo potlačí indexy nižšie. Zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska ostávame optimisti na rast čínskej ekonomiky, je veľa krátkodobých problémov, ktoré musí tamojšia vláda vyriešiť, skôr než uvidíme stabilizáciu situácie. HDP rastie stále rýchlejšie ako drvivá väčšina západných ekonomík, pričom Čína sa postupne začína meniť z exportnej na ekonomiku služieb. Akcie teda ešte pravdepodobne neuvidelo dno, ale ohodnotenie sa stáva atraktívnejším po každom veľkom poklese, a už dnes je výrazne nižšie ako na mnohých Západných aj rozvíjajúcich sa trhoch.

Výsledková sezóna začína už tento týždeň a to firmami ako Alcoa, JP Morgan Chase, Wells Fargo, Intel alebo BlackRock. Prekvapiť by mohol hlavne výrobný sektor, kde veľmi slabý december prekvapil investorov. Absencia dôležitejších ekonomických vyhlásení tak znamená, že pozornosť sa bude sústrediť hlavne na výsledky jednotlivých firiem.