Chcem investovať
Návrat obchodníkov z predĺženého víkendu poznačila riziková averzia
27. 05. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Návrat obchodníkov do trhovej reality z predĺženého víkendu nepotešil. Až včera sa s nárastom objemov a prítomnosťou väčšiny investičného sveta v kanceláriách plne prejavili správy predchádzajúcich dní. Kombinácia stagnácie gréckych rozhovorov, výsledkov španielskych volieb a jastrabých prejavov popredných členov americkej centrálnej banky FED viedli k plošnej rizikovej averzii a nárastu volatility.

V úvode dňa európske indexy pôsobili, že budú schopné prekonať rastúce riziko bankrotu Grécka a riziko opakovania gréckeho scenára v Španielsku. Index Stoxx 600 sa pri prázdnom európskom kalendári dokázal krátko poobede pozrieť nad nulu.

Po náraste nervozity v pondelok sa predstavitelia Grécka i reprezentanti veriteľov snažili zmierniť trhové obavy slovami o blížiacom sa uzavretí dohody. Z vyjadrení bolo cítiť uvedomenie si akútnosti situácie.

No i to však neudržalo trhy zelenými a s príchodom amerických obchodníkov sa na trhoch rozšíril negatívny sentiment, ktorý stiahol väčšinu aktív. Najcitlivejšie na správy reagoval dolár masívnym posilnením (takmer percento voči euru), od ktorého sa následne odvíjalo obchodovanie na iných triedach aktív.

Okrem nervozitu vyvolávajúcich správ z európskej periférie sa o rast zelenej bankovky postarali poprední centrálni bankári v USA. Po piatkovom prejave samotnej šéfky FEDu, ktorá by naďalej chcela zvýšiť sadzby v tomto roku, sa v podobnom duchu v pondelok a utorok vyjadrila dvojka americkej centrálnej banky Stanley Fisher. Ten takmer označil začatie normalizácie menovej politiky v tomto roku za nevyhnutnosť. Podľa jeho slov trh zveličuje prvé zvýšenie úrokov a odporučil sústrediť sa radšej na tempo normalizácie ako načasovanie prvého utesnenia politiky.

Jastrabí tón následne podporil i dlhý zoznam ekonomických dát za Atlantikom. V ňom dominovali objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré v ostatných mesiacoch klesali a naznačovali výraznú opatrnosť podnikov, či známky spomalenia ekonomického cyklu. Včera zverejnený aprílový údaj vyšiel v rámci očakávaného poklesu o pol percenta, no po vyňatí volatilných dopravných prostriedkov a objednávok zbrojárskeho sektora dosiahol solídny rast. Navyše marcové dáta boli výrazne revidované smerom nahor, z pôvodného poklesu k slušnému rastu.

Silnejší rast oproti konsenzu zaznamenali predaje nových domov a spotrebiteľská dôvera. Rástli i ceny domov. Ekonomika tak konečne poskytla fakty, že nie všetko je s ňou čierno čierne a mohlo by reálne dôjsť k oživeniu v druhom kvartáli. To samozrejme viedlo k posúvaniu očakávaní prvého zvýšenia, ktorého pravdepodobnosť v tomto roku podľa futures kontraktov na sadzby FEDu vzrástla. Jediným ekonomickým sklamaním v utorok bol odhad PMI indexu za sektory služieb, ktorý medzimesačne poklesol, no stále ostáva v pásme silnej expanzie.

Okamžitú reakciu na posilnenie dolára a výhľad prísnejšej menovej politiky FEDu zažili komodity. Výraznejšie straty zaznamenalo zlato i ropa. V neposlednom rade nakoniec reagovali i akcie na oboch brehoch Atlantiku. Plošnú rizikovú averziu potvrdil index volatility VIX, ktorý poskočil takmer 16% na hodnotu 14. Profitovali i americké vládne dlhopisy.

Dnes ponúka bohatší deň Európa. Prím zohrá naďalej Grécko. V Bruseli pokračujú rozhovory úradníkov zastupujúcich obe strany, ktorí sa budú pokúšať nájsť kompromis. Rovnako dnes začína stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G7, ktoré potrvá do piatku. Grécko pôvodne nemalo byť témou summitu, no možno predpokladať, že spomenuté určite bude a európski lídri pocítia tlak zo strany USA na vyriešenie problémov na európskom dvore. USA vidia za otázkou Atén širšie geopolitické riziká najmä vo vzťahu k Rusku. Nová vláda na Peloponézskom polostrove sympatiami inklinuje k Moskve a ide o strategického člena NATO hlavne kvôli jeho polohe a prírodným podmienkam.

Na poli ekonomických dát Európa zverejní spotrebiteľskú dôveru v Nemecku a Francúzsku. V USA je dnes kalendár prázdny. Početné sú i emisie dlhopisov, ktoré nám môžu naznačiť pohľad kreditných investorov na súčasný stav trhov (USA, Nemecko alebo Portugalsko). V Británii zasadne prvýkrát nový parlament a pri tejto príležitostí kráľovná Alžbeta II. prednesie úvodnú reč s programom vlády.

Väčšina ázijských trhov nasleduje včerajšiu negatívnu náladu na západných burzách. Najväčšie straty knihuje Kórea. Austrália stráca na pokles cien komodít. No Čína si opäť pripisuje menšie zisky. Japonské akcie dokázali na slabnúci jen voči doláru otočiť úvodné straty a deň uzatvárajú v minimálnych profitoch.

Európske akcie, euro i komodity ráno opatrne korigujú včerajšie poklesy.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 104,20 -1,03%
 Stoxx 600 403,61 -0,73%
 Euro/dollar 1,0873 -0,96%
 Zlato 1 187,32 -1,29%
 Ropa WTI 58,03 -2,83%