Nehnuteľnosti sú na maximách. Oplatí sa do nich investovať?

Hoci niektorí analytici predpokladali stagnáciu cien nehnuteľností, prvý štvrťrok t.r. potvrdil opak. Bývanie na Slovensku opäť zdraželo. Cena bývania vzrástla medziročne o 7 %. Priemerná hodnota nehnuteľností v Bratislave už prekonala historický strop z roku 2008 o 34 €/m2. Rekordné ceny bývania zaznamenal aj Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj. V týchto regiónoch sú nehnuteľnosti najdrahšie od vzniku samostatného Slovenska. Vývoj cien nehnuteľností je podľa NBS v relatívnom súlade s vývojom ekonomiky a príjmovej situácie domácností. V niektorých krajoch sa však objavujú signály, že výška úveru potrebného na kúpu nehnuteľnosti sa dostáva na hranicu celkových finančných možností slovenských domácností.

Priemerná hodnota nehnuteľností v Bratislave už prekonala historický strop z roku 2008 o 34 €/m2.

Bytov je stále málo, dopyt stúpa

„Pohľad na ponuku nehnuteľností na Slovensku vysvetľuje, prečo ceny rastú. Bytov na predaj je na trhu žalostne málo,“ upozorňujú analytici portálu nehnutelnosti.sk. Podľa ich dát sa aktuálna ponuka nehnuteľností v porovnaní s rokom 2016 znížila o 30 %, pričom na uvedenom portáli inzeruje o 15 % viac realitných kancelárií. Na rovnaký trend poukazuje aj analýza spoločnosti Bencont, podľa ktorej sa v Bratislave počet voľných novostavieb už druhý kvartál po sebe dostal na rekordne nízke úrovne. V prvom štvrťroku sa začalo realizovať málo developerských projektov. Do ponuky pribudlo len takmer 200 bytov, zatiaľ čo ich predaj presiahol 650. „Okrem rastúcich príjmov pomáhajú predaju aj nízke úrokové sadzby. Príjmy domácností stúpajú, čo má vplyv na dopyt po nehnuteľnostiach. Zvyšuje sa záujem o ich kúpu a keď je veľký záujem, rastie cena,“ vysvetľuje realitný maklér Tomáš Porubský.

Rok 2008 vs. 2019

Hoci cena nehnuteľností prekonala vo viacerých krajoch predkrízové maximá, treba zdôrazniť, že v roku 2008 bola situácia odlišná. Úvery vtedy výrazne predražovali vysoké úrokové sadzby. Súčasný ekonomický stav je podstatne lepší. Klesá nezamestnanosť, rastú mzdy a banky ponúkajú historicky nízke úrokové sadzby na úveroch. Tieto faktory vytvárajú ideálne podmienky na zaobstaranie si vlastného bývania. Kým priemerná mzda v roku 2008 bola na úrovni 723 €, v súčasnosti dosahuje 1 013 €. Hoci sú nehnuteľnosti najdrahšie v histórii, Slováci na ne robia podstatne kratšie než v minulosti. Bratislavčan s priemernou mzdou si na byt s rozlohou 50 m2 musí dnes odložiť 75 celých výplat. Pred jedenástimi rokmi by ich potreboval až 107.

Investovať do nehnuteľností?

Vysoké ceny bývania sa stali lákadlom pre zdroj pasívneho príjmu. Investičné príležitosti otvárajú najmä byty, ktorých je v hlavnom meste rekordne málo a sú najžiadanejším typom bývania. Otázne je, či investície do realít prinesú želaný zisk a či sú dostatočne rentabilné. Pri kúpe bytu, určeného na prenájom, treba myslieť na niekoľko rizík. Hoci zažívame éru historicky najdrahších nehnuteľností, nemusíme v nej zotrvať večne. A, žiaľ, často platí, že čím prudší je rast, tým strmší býva pád. Prípadné znižovanie cien na realitnom trhu sa odrazí na nižšom prenájme, resp. zisku.

S kúpou nehnuteľnosti sú tiež spojené náklady, ktoré na začiatku nemusia byť viditeľné. Ide o províziu realitnému maklérovi, poistenie domácnosti, daň z nehnuteľností a údržbu, ktorá zahŕňa opravy porúch či poškodení nájomníkmi. Pri kúpe bytu je dôležité dbať aj na význam lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Nie každá oblasť bude za 10 rokov rovnako lukratívna ako dnes.

Investovanie do nehnuteľností však môže samozrejme priniesť zisk. Pri kúpe treba dávať pozor na emócie a rozhodnutia, ktoré z neho môžu výrazne ukrojiť. Investíciou do nehnuteľností sa ale pripravujete o možný zisk z iných foriem investovania. Potenciálne vyšší výnos prináša napríklad investovanie do akcií, ktoré vo svetovom meradle zarobili za posledných desať rokov až 214 %. Ak sa nehnuteľností nechcete vzdať, investovať do nich môžete aj prostredníctvom kúpy dlhopisov developerských spoločností, ktoré ponúkajú zaujímavé zhodnotenie.

Registrácia vám umožní prístup k ďalším informáciam.

Udelenie súhlasu: Zaškrtnutím políčka a stlačením tlačidla „odoslať“ v zmysle zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „ZoOOÚ“) a všeobecného nariadenia EÚ o ochrane údajov č. 2016/679 (ďalej len ako „GDPR“) udeľujem spoločnosti Across Private Investments, o.c.p., a.s., so sídlom Zochova 3, 811 03 Bratislava, IČO: 35 763 388, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 2079/B (ďalej len ako „Prevádzkovateľ“) súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko a email (ďalej ako „Osobné údaje“) aj na marketingové účely (najmä na zasielanie newslettra, zasielanie ponúk a reklám na produkty a služby Prevádzkovateľa) (ďalej ako „Účel“).

Doba súhlasu: Tento súhlas je Prevádzkovateľovi udelený na dobu troch (3) rokov.

Dobrovoľnosť: Poskytnutie tohto súhlasu je plne dobrovoľné. V prípade, ak je tento súhlas udeľovaný zo strany osoby mladšej ako 16 rokov, tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov udeľuje jej zákonný zástupca.

Odvolanie súhlasu: Tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov na daný Účel je možné kedykoľvek odvolať, a to písomne na adresu Prevádzkovateľa: Across Private Investments, o.c.p., a.s., Zochova 3, 811 03 Bratislava alebo emailom na osobneudaje@across.sk. V prípade odvolania súhlasu nebude Prevádzkovateľ ďalej spracúvať Osobné údaje na daný Účel.

Ďalšie informácie pre dotknutú osobu ohľadom spracúvania ochrany osobných údajov nájdete tu.

Najdôležitejšie informácie z finančných trhov

Zaregistrujte sa medzi odberateľov Across News a získajte pravidelný mesačný prehľad o dianí na finančných trhoch a investovaní prostredníctvom Across Private Investments.