Chcem investovať
Nemilovaná a spochybňovaná rely tlačí akcie najvyššie v tomto roku
26. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Uplynulé dva týždne priniesli viacerým akciovým indexom a rope nové tohtoročné maximá.

Väčšina rizikových aktív pokračovala v ostatných dvoch týždňoch v raste a siahla na najvyššie úrovne v tomto roku. Stalo sa tak v prípade akcií na starom kontinente, za Atlantikom i v prípade rozvíjajúcich sa trhov.

Lídrom bola ropa, ktorá si pripísala cez 8 % (americká WTI). Siahla na nové maximum roka 2016 (nad 44 dolárov za barel) napriek stroskotaniu dohody o zmrazení produkcie členskými a niektorými nečlenskými krajinami OPEC. Optimizmus vyvoláva klesajúca produkcia v nečlenských krajinách a iné faktory ako lepšie čínske dáta, slabý dolár a slovná podpora FEDu.

Dolár poklesol na nové polročné minimum voči euru i košu 16 najobchodovanejších mien, čo naďalej pomáhalo spomínaným aktívam ako rozvíjajúce sa trhy a komodity. Tie sa rovnako ťahané ropou pozreli na úrovne doposiaľ v tomto roku nevidené. Okrem ropy komoditnému spektru dominuje železná ruda a striebro so ziskom 52,24 %, resp. 22,5 % od začiatku roka. V uplynulých týždňoch sa k rely pridali i poľnohospodárske plodiny.

V prípade amerických akcií pomohli pozitívne prijímané prvé reporty výsledkov hospodárenia za prvý kvartál. Tie sú síce v medziročnom porovnaní po zverejnení čísel 131 spoločností indexu S&P 500 podľa Bloombergu o viac ako 8 % nižšie, no prekonávajúce očakávania. Ako už býva v uplynulých rokoch zvykom, očakávania boli v priebehu prvého kvartálu výrazne redukované (o 15 %), aby boli následne poľahky prekonané.

Investorom to nateraz neprekáža a akcie siahli na nové maximá. Americké dáta poukazujú na pokračujúci anemický rast a ani viaceré sklamania nedokázali narušiť sentiment.

FED zatiaľ stále váha so signalizovaním a prípravou trhov na ďalšie zvýšenie sadzieb, čo samozrejme rizikovým aktívam vyhovuje. Trhy priraďujú ďalšiemu zvýšeniu sadzieb v USA 60-percentnú pravdepodobnosť do konca roka.

ECB svoju politiku podľa očakávaní nezmenila. Momentálne chce vyčkať na efekty marcového rozšírenia stimulov a podľa slov jej šéfa Draghiho je v prípade potreby vykonať viac.

Prekvapením boli lepšie čínske dáta, ktoré pomohli nálade vôkol sveta. Druhá najväčšia svetová ekonomika rástla v prvom kvartáli v medziročnom porovnaní o 6,7 %, čo bolo v súlade s očakávaniami. Silnejší rast zaznamenala priemyselná produkcia a export v marci.

Nadchádzajúce dva týždne bude trhom dominovať výsledková sezóna. Sekundovať jej bude zasadanie FEDu, kde sa neočakáva zmena politiky, no trh bude zvedavý na prípadné opätovné signalizovanie budúceho zvýšenia sadzieb. Pozornosť bude pútať i pomerne bohatý ekonomický kalendár a vývoj cien ropy.

Fundament v podobe klesajúcich ziskov a spomaľujúcej svetovej ekonomiky nepodporuje prebiehajúcu rely. Naďalej ju na súčasných úrovniach skôr predávame a očakávame korekciu akcií v najbližšom polroku. Značnú neistotu predstavujú i viaceré politické riziká vôkol sveta.