Očakávaná veľká divergencia sa v tomto roku nekoná

Streda opäť priniesla charakter obchodovania, ktorý už dlhšiu dobu naznačujeme a predpokladáme.Hlavnou hybnou silou boli očakávania ohľadom budúcej menovej politiky FEDu a slabnúca americká ekonomika. Rovnako na trhoch pretrváva polemika, čo si želať viac: Silnú ekonomiku s prísnejšou menovou politikou alebo ponechanie úrokov na nule v dôsledku anemického hospodárskeho rastu? Ekonomické dáta v USA boli opäť slabšie. Investorov nepotešili ani korporátne správy, a tak indexy zaznamenali ďalšie straty. No detailnejší pohľad na sektory prezrádza rast odvetví citlivých na slabnúci dolár a úrokové sadzby. Víťazom včera boli zlato, producenti komodít, rozvíjajúce sa trhy a dlhopisy, ktoré sme pred ostatným zasadním FEDu odporúčali nakupovať.

Európske obchodovanie bolo ešte pomerne pokojné. Pohybovalo sa v pomerne úzkom pásme v miernych stratách. Dáta na starom kontinente boli slabšie (inflácia vo Francúzsku a Španielsku a priemyselná produkcia za celú eurozónu). Ich zverejnenie zapadalo do celosvetového kontextu vývoja ekonomiky, no zostalo bez reakcie, keďže rovnako ako inde vyvoláva špekulácie o rozšírení stimulov.

Skutočné veci sa začali diať až v USA, ktoré reportovali septembrové maloobchodné predaje, producentskú infláciu a vývoj zásob v ekonomike. Všetko významné ukazovatele a všetky tri vyšli horšie oproti očakávaniam a potvrdili, že stagnácia, deflácia a opatrnosť vo svete zasahuje už aj americkú ekonomiku.

Predaje maloobchodníkov rástli medzimesačne minimálnych 0,1%. Navyše augustový vývoj bol revidovaný na nezmenenú úroveň z pôvodného rastu 0,2%. Darilo sa jedine predajom áut a reštauráciám. Všetky ostatné zložky poklesli na čele s predajom lacnejúcich palív. Spotrebitelia nie sú ochotní úspory z benzínu míňať na iné položky, v čom sa začiatkom roka ekonómovia mýlili. Zásoby obchodníkov ako významná zložka HDP nerástli druhý mesiac v rade. Producentská inflácia poklesla v septembri o 1,1% medziročne. Medzimesačný pokles bol výraznejší oproti očakávaniam, aj v prípade jadrovej, ktorá ale medziročne rastie o 0,8%.

Dáta okamžite vyvolali diskusiu ohľadom zvyšovania sadzieb. Očakávania boli zasa odsunuté, keďže sme dostali ďalšie neklamné indikátory spomaľujúcej ekonomiky a inflácie. Decembrové futuresy na úrokové sadzby narástli na nové maximum indikujúce už len 27%-nú pravdepodobnosť zvýšenia. Drvivá väčšina ekonómov, ktorí nám na začiatku roka tvrdili, že FED určite v tomto roku zdvihne úročenie, sa opäť tradične mýlili. Aj pravdepodobnosť marcového zvýšenia je už dokonca pod 50%. Naše očakávania signalizujúce rovnakú možnosť uvoľnenia menovej politiky FEDu (záporné sadzby alebo ďalšie kolo nákupov cenných papierov na trhu) ako utesnenia stále viac premieta i trh.

A to nenecháva ceny aktív pokojnými. Dolár včera oslabil na dvojmesačné minimum voči košu 16 najobchodovanejších mien. Každým prejavom člena FEDu je dolár slabší a slabší. Dolár sa stal obeťou vlastnej sily a množstvo systémových rizík naviazaných na zelenú bankovku núti FED ho oslabiť, ako sme signalizovali od začiatku roka. Tzv. dolárový index (DXY) oslabil z úrovne cez 100 na 94. My ho vidíme v najbližších mesiacoch až pod 90, pokojne okolo 85. Opäť sa celý trh očakávajúci paritu s eurom mýlil. Keď sú očakávania väčšiny investorov až príliš naklonené na jednu stranu, stačí malá zmena sentimentu, aby došlo k veľkým pohybom. Základné trhové pravidlo hovorí, že nikdy nemôžu mať všetci pravdu.

A z tohto vývoja aktuálne profitujú aktíva citlivé na dolár, ako sme správne koncom leta predpokladali. Zlato si včera opäť pripísalo silné zisky, prekonalo 200-dňový kĺzavý priemer, čo je silno pozitívny technický indikátor a uzavrelo na 4-mesačnom maxime. Od dna začiatkom augusta je vyššie o 9%. Producenti zlata (GDX) narástli od dna koncom augusta krásnych 30%. Akcie rozvíjajúcich sa trhov v podobe amerického ETF EEM sú vyššie 13%. Ropné spoločnosti (XLE) 13,6%, kým index S&P 500 len 6,8%.

Deflácia a výhľad nižších sadzieb podporili i dlhopisy. Výnos amerických vládnych 10-ročných dlhopisov poklesol opäť pod 2%. Predpovede veľkej tohtoročnej divergencie odchodu kapitálu z dlhopisov do akcií vplyvom utesňovania menovej politiky FEDu sa absolútne nenapĺňajú. Kým akcie sú od začiatku roka v strate okolo 3%, 10-ročné dlhopisy sú v zisku 2,4% (ETF IEF).

Napriek ziskom energetických a komoditných akcií sa včera indexom nedarilo. Okrem anemickej ekonomiky na to mali vplyv korporátne správy. Najväčší svetový retailer Wal-Mart výrazne redukoval výhľad zisku pre najbližšie dva roky. V roku 2017 dokonca očakáva pokles profitu o 6-12% oproti roku 2016, na čo akcia reagovala prepadom o 10% a stiahla americké indexy do červených čísel. Ide o ďalšiu obeť silného dolára, slabnúcej ekonomiky, či silnej čínskej expozície. Okrem týchto faktorov majú vplyv i rastúce mzdy a konkurencia od menších špecializovaných obchodov a online predajcov.

Zverejňované výsledky neboli rovnako očarujúce. Väčšina firiem síce očakávania prekonala, no detaily neboli natoľko oslňujúce. Všetky tri veľké doposiaľ reportujúce banky JPMorgan, Bank of America a Wells Fargo zaznamenali pokles príjmov. Delta Air Lines profitovala z nižších cien palív. Intel dokázal zvrátiť úvodné straty a uzavrieť v zisku. Očakávania výrazne prekonal BalckRock vďaka nárastu aktív pod správou. Po zavretí trhov slabšie čísla reportoval Netflix. Ponúkol nižší výhľad na naznačil možnú emisiu akcií v budúcom roku.

Dnes si nevydýchneme. Ázia prekvapivo otriasa negatívny koniec dňa na Wall Streete a všetky trhy sa obchodujú v zelenom. Stoja za tým dve skutočnosti. V prvom rade odsúvanie očakávaní prvého zvýšenia sadzieb v USA, ktoré výrazne pomáha tamojším menám. Viaceré z nich sa dostávajú na niekoľko mesačné maximá voči doláru. V druhom rade pomáhajú správy z Číny, ktorá pristúpila k reorganizácii štátom vlastnených telekomunikačných spoločností. Zároveň do nich naliala prostriedky a ohlásila nové investície v odvetví. Krok vyvoláva špekulácie, že by vláda mohla pokračovať s reformami i iných štátom vlastnených sektorov vedúcich k vyššej efektivite a transparentnosti.

Výsledková sezóna ponúkne reporty 13 spoločností indexu S&P 500. Medzi nimi sú viaceré banky (Goldman Sachs, Citi, ale aj menšie tzv. regionálne banky), Schlumberger, Wynn Resorts, Philip Morris, UnitedHealth Group a iné.

Zaujímavý je i ekonomický kalendár USA, ktoré zverejnia sériu významných dát. V prvom rade pôjde o infláciu ako jeden z faktorov odkladania zvýšenia sadzieb. Očakáva sa jej návrat do záporných hodnôt. Okrem toho USA ponúknu údaj z trhu práce v podobe týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a dva kľúčové prieskumy problémovej priemyselnej aktivity z okolia newyorského a filadelfského FEDu. V Európe za zmienku stojí len summit lídrov EÚ, kde by hlavnou témou mala byť opäť utečenecká kríza.

Vyzdvihujeme prejavy troch centrálnych bankárov za Atlantikom: James Bullard, William Dudley a Loretta Mesterová. V uplynulom týždni dvaja priami členovia Rady guvernérov (Brainardová a Tarullo) spochybnili roky zaužívanú teóriu svojej šéfky Yellenovej, že plná zamestnanosť povedie k rastu inflácie a jednoznačne sa vyjadrili proti zvýšeniu sadzieb v tomto roku. Názorový rozkol vo FEDe narastá, preto bude veľmi zaujímavé sledovať vývoj myšlenok ostatných členov. Všetci traja dnes rečniaci centrálni bankári sú vplyvnými postavami FEDu.

Zaslanie kontaktných údajov Vám umožní prístup k ďalším informáciam.

Udelenie súhlasu: Zaškrtnutím políčka a stlačením tlačidla „odoslať“ v zmysle zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „ZoOOÚ“) a všeobecného nariadenia EÚ o ochrane údajov č. 2016/679 (ďalej len ako „GDPR“) udeľujem spoločnosti Across Private Investments, o.c.p., a.s., so sídlom Zochova 3, 811 03 Bratislava, IČO: 35 763 388, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 2079/B (ďalej len ako „Prevádzkovateľ“) súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko a email (ďalej ako „Osobné údaje“) aj na marketingové účely (najmä na zasielanie newslettra, zasielanie ponúk a reklám na produkty a služby Prevádzkovateľa) (ďalej ako „Účel“).

Doba súhlasu: Tento súhlas je Prevádzkovateľovi udelený na dobu troch (3) rokov.

Dobrovoľnosť: Poskytnutie tohto súhlasu je plne dobrovoľné. V prípade, ak je tento súhlas udeľovaný zo strany osoby mladšej ako 16 rokov, tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov udeľuje jej zákonný zástupca.

Odvolanie súhlasu: Tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov na daný Účel je možné kedykoľvek odvolať, a to písomne na adresu Prevádzkovateľa: Across Private Investments, o.c.p., a.s., Zochova 3, 811 03 Bratislava alebo emailom na osobneudaje@across.sk. V prípade odvolania súhlasu nebude Prevádzkovateľ ďalej spracúvať Osobné údaje na daný Účel.

Ďalšie informácie pre dotknutú osobu ohľadom spracúvania ochrany osobných údajov nájdete tu.

Zaslanie kontaktných údajov Vám umožní prístup k ďalším informáciam.

Udelenie súhlasu: Zaškrtnutím políčka a stlačením tlačidla „odoslať“ v zmysle zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „ZoOOÚ“) a všeobecného nariadenia EÚ o ochrane údajov č. 2016/679 (ďalej len ako „GDPR“) udeľujem spoločnosti Across Private Investments, o.c.p., a.s., so sídlom Zochova 3, 811 03 Bratislava, IČO: 35 763 388, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 2079/B (ďalej len ako „Prevádzkovateľ“) súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko a email (ďalej ako „Osobné údaje“) aj na marketingové účely (najmä na zasielanie newslettra, zasielanie ponúk a reklám na produkty a služby Prevádzkovateľa) (ďalej ako „Účel“).

Doba súhlasu: Tento súhlas je Prevádzkovateľovi udelený na dobu troch (3) rokov.

Dobrovoľnosť: Poskytnutie tohto súhlasu je plne dobrovoľné. V prípade, ak je tento súhlas udeľovaný zo strany osoby mladšej ako 16 rokov, tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov udeľuje jej zákonný zástupca.

Odvolanie súhlasu: Tento súhlas so spracúvaním Osobných údajov na daný Účel je možné kedykoľvek odvolať, a to písomne na adresu Prevádzkovateľa: Across Private Investments, o.c.p., a.s., Zochova 3, 811 03 Bratislava alebo emailom na osobneudaje@across.sk. V prípade odvolania súhlasu nebude Prevádzkovateľ ďalej spracúvať Osobné údaje na daný Účel.

Ďalšie informácie pre dotknutú osobu ohľadom spracúvania ochrany osobných údajov nájdete tu.