Chcem investovať
Október rekordným mesiacom pre akcie
02. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Americké akcie majú za sebou najlepší mesiac za 4 roky a európske dokonca za 6 rokov.

  • Svetové akcie v piatok v miernych stratách.
  • Napriek tomu je október rekordným mesiacom so ziskami okolo 8% na oboch brehoch Atlantiku.
  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA sa nemení napriek vágnym dátam.
  • V Európe naopak po víkendovom rozhovore Draghiho očakávania rozšírenia stimulov klesajú.
  • Mierne lepšie sú aj európske dáta.
  • Grécke banky poznajú potrebu kapitálu podľa ECB a aj zákon o ich rekapitalizácii.
  • Tento týždeň hlavne o US nezamestnanosti a PMI indexoch v súvislosti s budúcou menovou politikou centrálnych bánk.

Záver minulého týždňa a októbra neponúkol dostatočnú inšpiráciu investorom, ktorý preferovali vyberanie ziskov. Menším sklamaním bola nečinnosť japonskej centrálnej banky. Zmiešané ekonomické dáta nepriniesli jasné svetlo do výhľadu svetovej ekonomiky, ani menových politík na oboch brehoch Atlantiku. Zverejňované výsledky hospodárenia rovnako nepostačovali na  natiahnutie rely akcií.

Napriek miernym piatkovým stratám akciových indexov v Európe a USA bol október rekordným mesiacom. Postarali sa o to výhľad voľnejšej politiky centrálnych bánk vôkol sveta (ECB, Čína, ale aj menšie ekonomiky pokračujú v uvoľňovaní alebo jeho signalizovaní) a vcelku prekvapivo pozitívne prijímané výsledky firiem. Tie potiahlo najmä niekoľko gigantov, hlavne z odvetvia technológií a farmácií. Index S&P 500 si v októbri pripísal 8,3%, čím išlo o najziskovejší mesiac od októbra roka 2011. Európsky index Stoxx 600 nasledoval s profitom takmer 8%, ktorý robí z uplynulého októbra najsilnejší mesiac od roku 2009.

Očakávania ohľadom zvýšenia sadzieb FEDom na decembrovom zasadaní sa nemenili. Naďalej stoja podľa futures kontraktov na pravdepodobnosti 50%. USA zverejňovali sériu ekonomických dát, ktoré ťažko pomenovať jedným slovom. Osobný príjem rástol v septembri slabých 0,1%, čo bolo najmenej od marca tohto roka. Spotreba sa zvýšila rovnakým tempom. Údaj bol najslabší v tomto roku. Slabšie čítanie bolo ospravedlnené nižšími výdavkami na palivá. Napriek tomu dáta zapadajú do obrazu spomaľovania americkej ekonomiky. Slabšia bola i finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Na druhej strane chicagsky PMI index poskočil na 9-mesačné maximum a v treťom kvartáli tempo rastu zrýchlili i náklady na zamestnancov (+0,6%).

Mierne lepšie ekonomické dáta reportovala menová únia. Miera nezamestnanosti v nej poklesla na takmer trojročné minimum 10,8%. Inflácia sa podľa októbrového odhadu vrátila na medziročne nezmenenú úroveň a jadrová inflácia opatrne zvýšila tempo rastu na 1% z 0,9% v septembri. Spotreba a maloobchodné predaje zostali v septembri nezmenené v prípade Francúzska i Nemecka.

Podľa dát rast v Európe pokračuje nastolenou pomalou mierou, ktorá sa nateraz javí celkom rezistentná voči svetovému spomaľovaniu. To viedlo v priebehu týždňa k znižovaniu očakávaní rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania ECB. Nadšenie cez víkend tlmil aj jej samotný šéf Mario Draghi v rozhovore s talianskymi médiami. Uviedol, že prípadná zmena programu je stále otvorená. Jeho prejav na tlačovej konferencii po pravidelnom zasadaní vyznel, že zväčšenie stimulov je hotová vec. V dôsledku týchto skutočností euro ostatné dni opatrne koriguje predchádzajúce straty.

Veci sa hýbu aj v Grécku. Cez víkend ECB zverejnila kapitálové potreby bánk z Peloponézu. Tie našťastie vyšli v rámci očakávaní. Pri základnom scenári vývoja ekonomiky a finančných trhov potrebujú grécke banky zvýšiť primeranosť o 4,4 mld. eur. Pre prípad nepriaznivého scenára sa táto suma šplhá na 14,4 mld. eur.

Grécky parlament cez víkend schválil dlho očakávaný a vyžadovaný zákon o rekapitalizácii bánk. Ten samozrejme obsahuje postup a započítavanie aktív v súlade s európskymi smernicami, čiže banky môžu siahnuť na pohľadávky veriteľov a neskôr i vkladateľov. Počíta sa však len s držiteľmi podriadeného dlhu. Investori pozitívne nevítali pretlačenie silnejšieho vplyvu vlády na riadenie bánk prostredníctvom Grécko fondu finančnej stability (rekapitalizačný fond). Ten môže v prípade záchrany bánk priamo kupovať ich akcie alebo špeciálne konvertibilné dlhopisy. Akcie si však zachovajú hlasovanie právo a fond získava posty v predstavenstvách bánk a viaceré rozhodnutia môže vetovať. Ide o určitú formu čiastočného znárodnenia v prípade získania pomoci od štátu. Banky sa budú určite snažiť vyhnúť scenáru rekapitalizácie štátom, alebo znížiť jeho mieru na minimum.

Ázia dnes začína nový týždeň a nový mesiac vo väčších stratách. Dôvodom sú slabšie čínske PMI indexy. Súkromný i štátny výrobný index naznačil pokračujúcu kontrakciu priemyslu, i keď určitá miera stabilizácie sa v októbri dostavila. Štátny index služieb poklesol na najnižšiu úroveň od začiatku roka 2009. Stále však zostáva v pásme expanzie. Dáta poukazujú na pokračujúce brzdenie motora svetovej ekonomiky v uplynulých rokoch a vyvolávajú opätovné obavy o vývoj globálneho hospodárstva.

Európa v úvode dňa nasleduje ďaleký východ, no v prvej hodine veľkú časť strát zmazáva. Samozrejme komodity reagujú na čínskej dáta negatívne. Euro si zatiaľ pripisuje mierne zisky na spomínané víkendové slová Draghiho. Dlhopisy sú v silnejších stratách na oboch brehoch Atlantiku, čo pravdepodobne súvisí s čiastočným odvíjaním očakávaní uvoľňovania menových politík vo svete.

Dnes budú obchodovaniu dominovať zverejňovania výrobných PMI indexov vôkol sveta, ktoré odhalia silu svetovej ekonomiky. Sekundovať im budú výsledky firiem ako Clorox, Estee Lauder, HSBC, Nissan, Commerzbank alebo Ryanair. Vrcholom týždňa bude piatková americká nezamestnanosť.