Chcem investovať
OPEC opäť signalizuje možné zníženie produkcie
12. 02. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Rizikové aktíva vo štvrtok padli na nové minimá, bezpečné prístavy pocítili masívny dopyt.

  • Vo štvrtok negatívny sentiment pokračoval.
  • Index S&P 500 zaknihoval piaty denný pokles v rade a zavrel na novom minime od apríla 2014.
  • Ropa sa počas dňa pozrela na nové 13-ročné minimum.
  • Stoxx 600 dokonca zavrel najnižšie od septembra roka 2013.
  • Bezpečné aktíva na nových maximách.
  • Zlato si pripísalo cez 4% a zavrelo na viac ako ročnom maxime.
  • Jen najvyššie od novembra 2014 a americké vládne dlhopisy na 3,5-ročnom maxime.
  • Z prostredia OPECu šli opäť signály o znížení produkcie.
  • Európske banky opäť pod tlakom po výsledkoch Société Generale.
  • Dnes upokojenie zatiaľ – ropa i akcie zelené, bezpečné aktíva korigujú predchádzajúce zisky.

Štvrtkové obchodovanie sa držalo doterajšieho februárového trendu. Obavy investorov sa prehlbovali. Tí sa zbavovali všetkých rizikových aktív, ktorých ceny posielali na nové niekoľko ročné minimá a naopak utekali do bezpečných prístavov, ktoré vytláčali na nové maximá. Z pohľadu správ sa na trhu neobjavilo nič zásadné nové alebo prevratné, a preto mysliam dominovali obavy o spomaľujúcu svetovú ekonomiku, padajúcu ropu a stav finančných spoločností, najmä v Európe.

Výpredaje začali hneď od rána v Ázii. Viaceré trhy sa po sviatku vítania nového lunárneho roku otvorili prvýkrát tento týždeň a okamžite mierili do strát (Hong Kong -3,85%). Japonské trhy boli zavreté. Nižšia likvidita len umocnila posilnenie jenu na 17-mesačné maximum voči doláru. Ani ostré prejavy členov vlády a centrálnej banky a vyhrážky o intervenciách trend neobrátili.

Európa od otvorenia mierila do prudkých strát. Nadol indexy opäť ťahali finančné spoločnosti. V ich akciách je zreteľná panika investorov, i keď podľa nášho názoru chýba jasnejší argument. Sme si vedomí, že investori sa prebudili v tomto roku do novej reality a uvedomili si, že banky nemajú kde generovať zisk, úverové portfóliá sú citlivé, nízkej kvality a ohrozené a záporné sadzby negatívne pre hospodárenie bánk. No reakcia sa nám zdá prehnaná a ocenenie plne premietajúce ponurý výhľad. V týchto bodoch začíname pomaly budovať pozície v akciách európskych bánk.

Včera výpredaje spustila banka Société Generale, ktorá výsledkami zaostala za očakávaniami, na čo jej akcie stratili 13%. Akcie Credit Suisse padli na neuveriteľné 23-ročné minimum. Samotný index bánk Euro Stoxx Banks stratil včera 6,5%. Od vrcholu z apríla minulého roka už prepadol o 44,6%. Akcie európskych bánk sú pod minimami z roka 2009, no ich CDS sú stále takmer polovičné. Často spomíname základné pravidlo, že kredit vedie akcie a pokiaľ dlh aktuálne nepotvrdzuje paniku na akciách, možno predpokladať korekciu ich cien.

K nálade neprispieval ani vývoj ropy. Tá napriek konečne lepšiemu reportu zásob v USA (prvý pokles po štyroch týždňoch a produkcia na novom minime od dosiahnutia vrcholu v apríli minulého roka) pokračovala v poklese a počas amerického obchodovania dokonca siahla na nové 13-ročné minimum tesne nad 26 dolármi za barel.

Janet Yellenová počas druhého dňa návštevy Kongresu nepredniesla nič nové, čo by investorov zaujalo. Jej výpoveď sa síce považuje za podstatne viac holubičiu ako posledný prejav po zvýšení sadzieb v decembri, no i tak nedokázal zásadnejšie pozmeniť náladu trhu. Stále považuje utesnenie politiky za správne a jednoznačné nevidí negatívny dopad svetového a trhového vývoja na americkú ekonomiku. Pripúšťa však riziká a bude podstatne opatrnejšia.

Trhy sa však na vec dívajú inak a neočakávajú ďalšie zvýšenie sadzieb FEDom minimálne do roku 2018. Veľmi prudký obrat očakávaní z pôvodných štyroch zvýšení v tomto roku. Naše predpoklady sa napĺňajú viac než rýchlejšie.

Asi hodinu pred zavretím amerických parketov sa objavila opäť správa o pripravenosti OPECu plošne znížiť produkciu ropy. Zdrojom informácii bolo ropné ministerstvo Spojených Arabských Emirátov. To mierne nakoplo ceny ropy, ktoré potiahli aj akcie. Indexy i čierne zlato tak zatvárali nad dennými minimami, no reakcia bola veľmi vágna. Tieto správy sme tu už mali viackrát a trh stále neverí v možnosť zníženia.

Dnes však ropa opatrne nadväzuje na včerajšie odrazenie a ťahá so sebou i akcie. Nemecká banka Commerzbank ohlásila prvú dividendu od roku 2007, čo vlieva trochu optimizmu do momentálne trestaného sektora a priťahuje hodnotových špekulantov. Bezpečné aktíva dnes korigujú. Uvidíme, či nálada vydrží i do záveru dňa.

Kľúčovou správou dnešného dňa bude prvé zverejnenie rastu ekonomiky eurozóny v štvrtom kvartáli. Okrem toho Nemci a Španieli finalizujú januárovú infláciu, eurozóna decembrovú priemyselnú produkciu, Francúzi ponúkajú dáta pracovného trhu a Briti stavebnú produkciu. Americký kalendár tiež obsahuje najdôležitejšie dáta tohto týždňa, a to januárové maloobchodné predaje, dovozné ceny, vývoj zásob v ekonomike a februárovú spotrebiteľskú dôveru.

Na poli politiky dnes pokračuje stretnutie ministrov financií Európy, tento krát na úrovni celej Európskej únie. Nemecká kancelárka Merkelová sa stretá s britským premiérom Cameronom, kde je témou stále budúcnosť ostrovnej krajiny v únii. V Mníchove sa koná bezpečnostná konferencia za účasti ministrov zahraničných vecí USA a Ruska Kerryho a Lavrova. Prejav má v USA šéf newyorského FEDu Bill Dudley.