Chcem investovať
Opraty trhov stále drží FED
22. 09. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Prvý deň týždňa priniesol rozporuplné obchodovanie, nad ktorým stále viseli otázky ohľadom budúcej menovej politiky FEDu. Znie to už ako klišé, no v priebehu víkendu a pondelka dostali v médiách priestor viacerí členovia americkej centrálnej banky a väčšina z nich naďalej nevylúčila zvýšenie sadzieb v tomto roku. Takto sa vyjadril Dennis Lockhart, ktorý aj jediný nesúhlasil s rozhodnutím FEDu minulý týždeň, nehlasujúci, ale vplyvný člen James Bullard, či John Williams, ktorý je považovaný za blízkeho kolegu šéfky Yellenovej. Je pravdou, že väčšina sa aj svojím profilom radí do tábora jastrabov preferujúcich prísnejšiu menovú politiku.

Paradoxne však tieto jastrabie komentáre nemali zásadnejší vplyv na akcie. Očakávania investorov podľa futures kontraktov na sadzby FEDu sa ostatné dni nemenia. Októbrovému zasadaniu pripisujú 20%-nú šancu zvýšenia a decembrovému necelých 50%. Vyjadrenia centrálnych bankárov začínajú byť trochu úsmevné a tomu zodpovedá nakoniec aj ignorovanie ich slov kľúčovými peňažnými trhmi. Na jednej strane sa menoví tvorcovia bijú do hrudí, ako je americká ekonomika silná a pripravená na zvýšenie, čo im už investičný svet príliš nehlce a nakoniec keď príde na lámanie chleba, opatrnosť a strach vyhráva i v samotnej centrálnej banke. Nakoniec nás neprekvapí, keď bude FED pod tlakom vývoja vo svete prinútený pristúpiť k štvrtému kolu kvantitatívneho uvoľňovania a nie k zvýšeniu sadzieb, ako už predpovedajú viacerí poprední správcovia peňazí a ekonómovia.

Akcie tak opatrne od otvorenia mierili do zelených čísel. Rast však nebol príliš presvedčivý a na trhu je badateľné chýbajúce odhodlanie vstupovať do pozícií. Jednoznačne absentuje vplyvnejší katalyzátor. Trh naopak naďalej inklinuje k hľadaniu dôvodov na predaje. V priebehu amerického obchodovania po zavretí európskych trhov bolo takýmto ospravedlnením vyjadrenie demokratickej kandidátky na prezidentku USA Hillary Clintonovej, ktorá by chcela pripraviť plán na obmedzenie cien za špeciálne lieky. Na jej tweet okamžite reagovali biotechnologické a farmaceutické spoločnosti, ktoré indexy na chvíľu stiahli dokonca do strát. Nakoniec však akcie v USA zatvárali s miernymi ziskami. Slabšie čítanie predajov domov v USA ostalo bez povšimnutia investorov.

Podobne piatkové straty korigovali i akcie v Európe. Slová amerických centrálnych bankárov však mali citeľný dopad na iné aktíva. K silnejším stratám zamierili dlhopisy, naopak výrazne profitoval dolár a nadol posielal zlato. Odolná zostala ropa, ktorá si v USA pripísala zisky cez 4%. Investori reagovali na stupňujúce sa očakávania výraznejšieho poklesu ponuky hlavne producentov mimo združenia OPEC.

Ázia dnes ráno nasleduje opatrne pozitívny záver Wall Streetu. Na jastrabí FED však reagujú oslabením lokálne meny a dlhopisy. Európske indexy po otvorení búrz mieria hlbšie do strát okolo percenta. Červené otvorenie indikujú i futures kontrakty na americké akciové indexy. Z rizikovej averzie však profitujú dlhopisy na oboch brehoch Atlantiku. Chýbajúci trend a neistota investorov tak pokračuje, kedy sme každý deň svedkami iného smerovania a pretrvávajúcej volatility na väčšine tried aktív.

Kalendár dnes obsahuje nejaké udalosti, no žiadnu by sme neoznačili za zásadnejšiu. Tých sa dočkáme až v ďalších dňoch týždňa v podobne prejavov Maria Draghiho, Janet Yellenovej, odhadov PMI indexov a iných významnejších dát. Dnes v Európe za zmienku stojí švajčiarska obchodná bilancia, britské verejné financie a odhad spotrebiteľskej dôvery v eurozóne. USA ponúknu vývoj cien domov a priemyselnej aktivity v okolí richmondského FEDu.

Aktívna je i politická scéna. Európsky parlament a ministri financií sa venujú spoločnému rozpočtu únie, čo sprevádzajú viaceré prejavy a vystúpenia. OECD a Brusel majú dnes na programe riešenie migračnej krízy na úrovni ministrov zahraničných vecí a vnútra, ktoré bude zajtra nasledované rozhovormi na najvyššej úrovni. Francúzsky prezident Hollande navštívi britského premiéra Camerona. Čínsky prezident Xi Jinping dnes zaháji svoju oficiálnu takmer týždňovú návštevu USA.

V kalendári svietia i ďalšie lastovičky výsledkovej sezóny. Svoje hospodárenie dnes zverejnia mená ako General Mills, Darden Restaurants, CarMax, AutoZone, Carnival alebo ConAgra.