Chcem investovať
Po Brexite aj Frexit?
19. 04. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Finančné trhy v dôsledku nedostatku makrodát reagovali na zvýšené geopolitické riziká. Razantná Trumpova zahraničná politika v kombinácii s blížiacimi sa prezidentskými voľbami vo Francúzskuvyhlásením britskej premiérky Mayovej uskutočniť predčasné parlamentné voľby s cieľom upevnenia pozície strany pri vyjednávaniach o Brexite viedli k výpredaju akcií a nákupu zlata či štátnych dlhopisov.

Únik investorov do bezpečia

Rastúce geopolitické napätie tlačí investorov do defenzívy. V takýchto neistých časoch sa darí cenám bezpečných prístavov ako zlato (atakuje maximá od novembra minulého roku) či štátnym dlhopisom. Naopak rizikovejšie aktíva ako akcie strácajú obľubu a prešľapujú na mieste. Pozitívnym impulzom pre ich opätovný nárast by – po vyčerpaní Trump rely – mohla byť rozbehnutá výsledková sezóna za prvé tri mesiace roka. Ziskovosť spoločností zahrnutých v americkom indexe S&P 500 by mala podľa odhadov vzrásť medziročne o 10 %.

Koruna vydaná na milosť trhu

Banková rada Českej národnej banky na mimoriadnom menovo-politickom zasadnutí rozhodla o ukončení devízového režimu, ktorého cieľom bolo udržiavať hodnotu koruny na páre s eurom blízko úrovne 27 EUR/CZK. Česká koruna je tak prvýkrát od roku 2013 vydaná na milosť trhu a jej kurz sa bude odvíjať od dopytu a ponuky na devízovom trhu. Stagnácia koruny na páre s eurom je po jej okamžitom prudkom posilnení o 1,5 % na dočasné útočisko blízko úrovne 26,5 EUR/CZK – vzhľadom na vysoký objem špekulatívneho kapitálu – prekvapivá. Zvýšená volatilita však môže v dôsledku uzatvárania pozícií veľkých hráčov nastať v najbližšom období. Nájdenie dlhodobej rovnováhy tak bude korune trvať ešte nejaký ten čas.

Ropa ťaží z nepokojov na Blízkom východe

Cena ropy na svetových trhoch vzrástla po marcovom prepade pod hranicu 50 USD za barel o takmer 13 %. Pozitívny sentiment na ropnom trhu podporilo uzatvorenie ropného poľa v Líbyi, vojnový konflikt v Sýrii a signály, že dohoda o obmedzení produkcie čierneho zlata vedie k znižovaniu globálnych zásob tejto komodity.

Nervozita pred francúzskymi prezidentskými voľbami

Pozornosť investorov sa v najbližších týždňoch sústredí do krajiny Galského kohúta, kde sa konajú prezidentské voľby. Podľa predvolebných prieskumov sa v druhom kole o post prezidenta popasujú Emmanuel Macron a krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová, ktorá v prípade víťazstva sľubuje referendum o vystúpení krajiny z EÚ. Väčšiu šancu na výhru má prvý menovaný, avšak posledné slovo môže mať veľká skupina nerozhodnutých voličov. Investori sú poučení Brexitom a americkými voľbami a tak možno pozorovať zvýšený výpredaj francúzskych štátnych dlhopisov, čo tlačí ich výnosy smerom nahor.

Víťazstvo Macrona by nervózne trhy ukľudnilo, čo by potešilo najmä euro a akcie. Takýto variant by čiastočne uvoľnil ruky ECB, ktorá by mohla intenzívnejšie premýšľať o uťahovaní menovej politiky a ukončení programu kvantitatívneho uvoľňovania. Naopak, Le Penová je pre finančné trhy vnímaná ako hrozba a jej víťazstvo by prinieslo negatívny šok, ktorý by sa prejavil výpredajom rizika a nákupom bezpečných prístavov.