Chcem investovať
Pokračujúce výpredaje komodít i ázijských trhov môže zastaviť zápisnica FEDu
19. 08. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie obchodovanie na akciových trhoch v Európe i v zámorí bolo pomerne pokojné a negatívne ladené. Pesimizmus sa na trhy rozšíril z Ázie, kde v noci došlo k prepadom miestnych indexov i mien, ktoré sprevádzali taktiež výpredaje na komoditách. Európske indexy zahájili včerajší deň v záporných číslach, pričom absencia zverejňovania významnejších makrodát spôsobila, že na trhoch chýbal významnejší impulz, ktorý by dokázal zvrátiť negatívny trend. I preto európske trhy zakončili deň rovnako, ako začínali, teda v miernej strate. Výraznejšie nepomohli trhom ani schválenia tretieho záchranného balíčka pre Grécko v estónskom a španielskom parlamente.

Na druhej strane Atlantiku sa pre zmenu očakávalo zverejňovanie čísiel z trhu bývania, ktoré mohli byť presne takýmto hybným katalyzátorom pre trh. Zverejnené čísla však pôsobili pomerne zmiešane, či mierne pozitívne, čo indikovalo investorom pretrvávajúcu hrozbu septembrového zvyšovania úrokových sadzieb. Z tohto dôvodu i americké indexy nakoniec uzatvárali deň v červených číslach.

Výpredaje na trhoch postihli rovnako komoditné trhy, ktoré neboli žiadnou výnimkou. Široký komoditný index Bloombergu dosiahol 13-ročné minimum, čo svedčí o aktuálnych hrozbách spomaľovania svetovej ekonomiky a nízkych cenách prakticky všetkých komodít od ropy a plynu, cez cín a hliník, až po meď, striebro i zlato.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii sa nieslo v podobnom duchu ako celý včerajšok. Pretrvávajúce obavy z nízkych cien komodít a oslabovania miestnych mien spôsobujú investorom vrásky, a tí z obáv o kondíciu čínskej ekonomiky vypredávajú všetky vlastnené aktíva. Japonský index Nikkei odpísal v noci až 1,61% a čínsky Shanghai Composite v najnižšom bode odpisoval už druhý deň po sebe viac ako 5%. Na záver sa však podarilo investorom straty skorigovať a uzatváral deň so ziskom viac ako 1%. Otázne však je či sa o korekciu strát nezaslúžila miestna vláda prostredníctvom priameho nákupu akcií.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude niesť pravdepodobne opäť na výpredajovej vlne, pričom nám opäť absentuje zverejňovanie významnejších makrodát. Sledovaným bude schvaľovanie pomoci Grécku v Nemecku, ktoré by však podľa očakávania malo hladko prejsť. Aj preto si na významnejší impulz budeme musieť počkať opäť do popoludňajších hodín, kedy sa v zámorí zverejňujú dáta z hypotekárneho trhu i júlový vývoj inflácie. Rovnako dnes popoludní očakávame zverejnenie významnejšieho impulzu pre komoditné trhy, a to najmä ropu, nakoľko v USA sa bude zverejňovať aktuálny stav zásob ropy a ropných derivátov.

Najdôležitejšou udalosťou dnešného dňa však bude zverejnenie zápisnice FEDu z júlového zasadania, kde pozornosti investorov určite neunikne žiadna zmienka týkajúca sa plánovaného zvyšovania úrokových sadzieb. Ide o najsledovanejšiu udalosť tohto týždňa v investičnom svete, ktorá môže zmeniť aktuálne presvedčenie investorov, ktorý odhadujú, že existuje 48% pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb v septembri. I preto možno očakávať v popoludňajších a večerných hodinách na trhoch zvýšenú volatilitu.