Chcem investovať
Populizmus ovládol aj španielske voľby
22. 12. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vianočný týždeň priniesol korekciu strát z konca minulého.

  • Po volatilnom obchodovaní ukončili americké akcie zelené.
  • Ropa sa pozrela na nové minimum od začiatku 2009, no ukončila pondelok s minimálnymmi zmenami.
  • Kreditné trhy naďalej vykazujú finančný stres.
  • Čína predstavila detaily plánu politiky pre nadchádzajúci rok, ktorými investorov neinšpirovala.
  • Španielske voľby vyhral súčasný premiér, no stratil množstvo kresiel. Skutočnými víťazmi sú dve nové radikálnejšie strany, ako sa stáva trendom vo väčšine európskych krajín.

Prvý deň vianočného týždňa sa niesol v znamení zvýšenej volatility a hľadania trendu po rýchlom vyprchaním optimizmu v závere minulého týždňa z rozhodnutia FEDu. Obchodovanie už bolo poznačené blížiacimi sa sviatkami, teda objemy boli nižšie. Významnejšie správy včera chýbali. Investori reflektovali hlavne vývoj cien ropy, správy o strategickej politike čínskej vlády pre budúci rok a nadchádzajúce a výsledky španielskych volieb.

Európske akcie ukončili pondelok so stratami dobiehajúc piatkové zavretie na Wall Streete. Nálada však bola konštruktívnejšia v Ázii, ktorá výkonnosťou prekonáva západné trhy od zasadania FEDu. USA sa včera pokúsili v súlade s očakávaniami viacerých analytikov o korekcie strát z posledných dvoch dní minulého týždňa. Americké indexy otvárali do silných ziskov blízko 0,9%. V priebehu obchodovania však poklesli až k nule. V poslednej hodine nakoniec vytlačili slušné denné prírastky okolo 0,7%.

Na trhu panuje opatrný konsenzus, že v ostávajúcich dňoch roka by sa predsa len mohla objaviť tzv. „Santa Claus rely“. Očakávania zdôvodňujú nákupmi tohtoročných víťazov pred koncom roka a časom zverejňovania výročných správ správcov majetku. Dôvodom je snaha, aby portfólia obsahovali aktíva, ktorým sa v uplynulom roku darilo, a tým čiastočne zavádzať investorov (tzv. „window dressing“).

Nástupu konštruktívnej nálady však bránia pretrvávajúce problémy ako ceny ropy na nových takmer 7-ročných minimách, problémy menej kvalitných kreditných trhov, spomaľujúca ekonomika, či známky rastúceho stresu na finančných trhoch. High-yield dlhopisy napriek rizikovému apetítu včera opäť pociťovali výpredajový tlak. Na nové skoro 4-ročné maximum narástol rozdiel medzi výnosmi amerických korporátnych a vládnych dlhopisov, tzv. Ted Spread, ktorý mnoho analytikov používa ako predzvesť problémov finančných trhov. Bezpečné aktíva ako vládne Tresuries včera rástli štvrtý deň v rade, čo nie je vôbec v súlade so silnou ekonomikou a vyššími inflačnými očakávaniami, ako prezentoval FED.

Po zvýšení sadzieb americkou centrálnou bankou sme spochybnili rast rizikových aktív, ktorý nastal v nasledujúcich dvoch hodinách po zverejnení. Naše očakávania boli vo štvrtok a piatok potvrdené. Síce rozumieme potrebe FEDu normalizovať menovú politiku a zabrániť tak misalokácii kapitálu a vzniku bublín, či pripraviť arzenál politiky na prípadnú novú recesiu, ale sme názoru, že si vybral nevhodný čas. Ten už bol zhruba dva roky dozadu. Dnes sa svet trápi opäť s nadmerným dlhom, spomaľujúcou svetovou ekonomikou a deflačnými tlakmi, čo nie je ideálne prostredie na sprísňovanie politiky.

Ropa včera klesala na správy zo Saudskej Arábie, podľa ktorých export krajiny vzrástol v októbri o 6,8% medziročne. Negatívne pôsobilo aj piatkové zverejnenie počtu vrtov hľadajúcich ropu v USA, ktorý prekvapivo vzrástol o 17.

Cez víkend sa v Španielsku konali parlamentné voľby, ktoré skončili pravdepodobne patovou situáciou. Najviac hlasov síce získal súčasný premiér Mariano Rajoy a jeho Ľudová strana, no reálne sa nerysuje žiadny partner, s ktorým by dokázal vytvoriť vládu. Druhí Socialisti ako historicky najväčší konkurent tento scenár odmietajú. Voľby v Španielsku potvrdili stupňujúci sa negatívny trend európskej politiky, a to rast preferencií radikálnejších strán bojujúcich proti tradičnému zriadeniu, úsporným opatreniam a politike Bruselu. Treťou stranou je ľavicový Podemos s identickou agendou a populizmom ako Syriza v Grécku. Štvrtou stranou je ďalší nováčik, no zaujímavo liberálna strana Občania. Prvé dojmy naznačujú opakovanie plebiscitu. Španielske aktíva včera reagovali silnejšími výpredajmi. Celkovo výsledok vnímame negatívne aj v širšom kontexte ako tendencie ohrozujúce integráciu Európy a preferujúce radikálnejšie zmýšľanie na pravom, či ľavom konci politického spektra. Európska politika zostáva jedným z najväčších rizík pre nasledujúce roky.

Dnes ráno pokračuje opatrne konštruktívna nálada. Ázijské trhy sú prevažne mierne zelené, podobne európske. Správam dominuje Čína a analýza zverejnenia záverov zjazdu komunistickej strany, ktoré diktujú rámec základných otázok politiky v budúcom roku. Väčšine komentátorov sa zdajú príliš vágne a málo konkrétne, teda panujú pochybnosti o schopnosti vlády dosiahnuť stanovené ciele ako zníženie nadkapacít a nadponuky v ekonomike, odstránenie prebytočných nehnuteľností, liberalizácia niektorých odvetví, uvoľňovanie trhov apod.

K pozitívnej nálade prispieva hlavne zelená ropa, ktorá ráno zažíva technickú korekciu. Británia a Nemecko ponúkli mierne zlepšenie spotrebiteľskej dôvery. USA zverejňujú zaujímavejšie dáta ako finalizácia treťokvartálneho HDP, ceny a predaje domov.