Chcem investovať
Pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb FEDom narastá
30. 08. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Pozornosť trhov bude upriamená na piatkové dáta z amerického trhu práce.

  • Šéfka americkej centrálnej banky Yanet Jellenová podporila zvýšenie úrokových sadzieb v USA.
  • Pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb do konca roka narástla na viac ako 61 %.
  • Americké akciové indexy zaznamenali rast po troch po sebe idúcich dňoch strát.
  • Osobné výdaje amerických domácností v júli rástli podľa očakávaní trhu.
  • Spotrebiteľské ceny v Japonsku klesli na viac ako trojročné minimum.

Začiatok týždňa prebiehal v dôsledku absencie významnejších ekonomických fundametov v duchu vstrebávania piatkového vyhlásenia šéfky americkej centrálnej banky Janet Yellenovej, ktorá podporila zvýšenie úrokových sadieb v USA. Akcie i meny si svoje pozície udržali, ropa mierne stratila. Obchodníci budú vyčkávať najmä na zásadnejší fundament, ktorým budú piatkové dáta z amerického trhu práce.

Pozornosť trhov bola minulý týždeň upriamená najmä na piatkové vyjadrenie šéfky americkej centrálnej banky, ktorá vystúpila na sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole. Janet Yellenová uviedla, že dôvody pre zvýšenie úrokových sadzieb v USA v posledných mesiacoch posilnili a to najmä v dôsledku lepšej situácie na americkom trhu práce a pozitívnym vyhliadkam ekonomiky. Presný dátum zvýšenia sadzieb však neuviedla a dodala, že sprísnenie menovej politiky bude závisieť predovšetkým od prichádzajúcich dát.

K aktuálnej menovej politike sa v rozhovore pre televíziu CNBC vyjadril aj viceguvernér americkej centrálnej banky Stanley Fisher, ktorý naznačil možné zvýšenie úrokových sadzieb už na najbližšom zasadnutí v septembri. Trhy tak budú pozorne vyčkávať na piatkovú správu o vývoji nezamestnanosti v USA, ktorá bude dôležitým faktorom pre najbližšie rozhodovanie o zvyšovaní úrokových sadzieb. Na vyjadrenia reagoval rastom najmä americký dolár.

Pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb sa po jastrabích vyjadreniach predstaviteľov FEDu zvýšila. Trh aktuálne predpokladá možnosť utesnenia menovej politiky na septembrovom zasadnutí na 36 %, v prípade decembrového zasadnutia je táto možnosť pravdepodobná už na viac ako 61 %. Z nášho pohľadu je prvá možnosť v dôsledku blížiacich sa amerických volieb málo pravdepodobná.

Americké akciové indexy skončili vo včerajšom obchodovaní v pluse po predchádzajúcich troch po sebe idúcich poklesoch v rade. Darilo sa najmä finančným spoločnostiam, ktoré ťažili z očakávaní zvýšenia úrokových sadzieb, čo by pozitívne vplývalo na ich marže. Denné pohyby však zostávajú aj naďalej podpriemerné. Index S&P 500 nezaznamenal pohyb o viac ako 1 % už 36. obchodný deň v rade.

Európske akcie naopak zaznamenali mierny pokles. Obchodovanie však aj v dôsledku sviatku vo Veľkej Británii prebiehalo v pokojnej atmosfére. Japonské akciové indexy pokračujú v raste najmä v dôsledku slabšieho kurzu japonského jenu voči americkému doláru a vyhlásení šéfa Bank of Japan, ktorý podporil ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

Cena ropy začiatkom týždňa mierne strácala. Dôvodom je predovšetkým silnejší americký dolár, ktorý reagoval na jastrabie vyhlásenie šéfky americkej centrálnej banky. Cenu čierneho zlata ťahali smerom nadol aj vyhlásenia niektorých členských štátov OPECu. Produkcia ropy v Iráne sa opäť zvýšila a iránsky minister ropného priemyslu uviedol, že krajina bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní ťažby tejto komodity.

Optimistické vyjadrenia predstaviteľov jednotlivých členských krajín OPECu o možnej dohode zmrazenia produkcie ropy na septembrovom zasadnutí v Alžírsku tak striedajú výroky, ktoré skôr zvyšujú pesimizmus a čim ďalej tým viac tak pripomínajú aprílové zasadnutie, ktoré neprinieslo žiadny záver.

Osobné výdaje amerických domácností za júl rástli v súlade s očakávaniami trhu o 0,3 %. Nárastu pomohol najmä silný dopyt po automobiloch a tovaroch dlhodobej spotreby. Za druhý kvartál roka rástli spotrebiteľské výdaje amerických domácností o 4,4 %, čo predstavuje najvyššie tempo rastu za posledné 2 roky.

Revízia amerického rastu HDP za druhý kvartál roka potvrdila horší výkon ekonomiky USA a priniesla mierne zníženie na 1,1 %. Súkromná spotreba rástla o 4,4 %, naopak investície klesali o 2,5 %. Pokles zaznamenali taktiež vládne výdavky a dovoz.

Inflácia v Japonsku klesla na viac ako trojročné minimum, pričom spotrebiteľské ceny v júli klesali piaty mesiac v rade. Júlový pokles bol spôsobený najmä nižšími cenami energií. Zverejnené výsledky aj naďalej potvrdzujú, že japonskej vláde a centrálnej banke sa aj napriek masívnej podpore ekonomiky nedarí oživiť infláciu. Domáci dopyt je aj naďalej slabý, čo núti japonské firmy odkladať investície a zvyšovanie cien.

Šéf japonskej centrálnej banky, Haruhiko Kuroda, však v piatok uistil trhy vyjadrením, že Bank of Japan je aj naďalej pripravená použiť všetky dostupné prostriedky, aby vrátila spotrebiteľské ceny späť k inflačnému cieľu. V dôsledku znižujúceho sa počtu vhodných dlhopisov tak do úvahy pripadá ďalšie zníženie depozitnej sadzby, alebo rozšírenie nákupov na akciovom trhu.

Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky spotrebiteľskej dôvery v eurozóne a v USA, index spotrebiteľských cien v eurozóne a maloobchodné tržby v Japonsku.